Przechowywanie mleka matki – co musisz wiedzieć?

Spis treści:

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepsze dla prawidłowego rozwoju niemowląt jest naturalne mleko matki, w którym znajduje się szereg cennych składników odżywczych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bezpośrednie karmienie dziecka piersią jest w znacznym stopniu utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Niesie to za sobą konieczność odciągania mleka oraz jego późniejszego przechowywania do momentu podania dziecku. Kiedy należy zdecydować się na odciąganie pokarmu? Jak najlepiej przechowywać mleko matki i o czym jeszcze warto pamiętać? Podpowiadamy!

Przechowywanie mleka matki

Naturalne mleko matki – dlaczego warto?

Mleko matki stanowi doskonały pokarm dla niemowląt, ponieważ zawiera ono wszystkie cenne składniki odżywcze niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka oraz zapewnienia mu ochrony przed częstymi chorobami czy infekcjami.

Karmienie dziecka naturalnym mlekiem matki o unikalnym składzie pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. Dodatkowo, mleko pochodzące od matki to także tanie, higieniczne i ekologiczne rozwiązanie. Wszystko to sprawia, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto karmić dziecko swoim naturalnym mlekiem.

Mleko matki – kiedy odciągać pokarm?

Wiele kobiet wraz z upływem czasu decyduje się na odciąganie pokarmu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kobiet, które chcą rozpocząć lub utrzymać laktację w sytuacjach, gdy:

  • dziecko nie powinno być karmione piersią ze względu na dolegliwości zdrowotne,
  • dziecko nie potrafi ssać piersi lub robi to w nieefektywny sposób,
  • kobieta posiada czasowe przeciwwskazania do karmienia piersią,
  • kobieta nie może przebywać przy dziecku przez określony czas,
  • kobieta wraca do swoich codziennych aktywności, a dziecko spędza część dnia pod opieką innych osób,
  • kobieta nie jest w stanie zapewnić dziecku wystarczającej ilości pokarmu.

Odciąganie mleka oraz zadbanie o jego odpowiednie przechowywanie to proces, który pozwala na zachowanie doskonałych właściwości naturalnego mleka. Zapewnia to dziecku pełnowartościowy pokarm o każdej porze dnia, co pozwala uniknąć sięgania po gotowe mieszanki mleka modyfikowanego.

Metody przechowywania odciągniętego mleka matki

Podawanie dziecku mleka matki zawierającego wszystkie cenne składniki odżywcze jest kluczowe dla zapewnienia niemowlakowi pełnowartościowego pokarmu, a co za tym idzie jego właściwego rozwoju. Chcąc zadbać o potrzeby żywieniowe swojego dziecka, warto zadbać zarówno o prawidłową realizację procesu odciągania pokarmu, jak i jego późniejszego przechowywania w odpowiednich warunkach.

Odciąganie mleka powinno być realizowane za pomocą odpowiedniego sprzętu, jakim jest laktator naśladujący ruchy ssące dziecka oraz pozwalający na pobudzenie wypływu pokarmu z piersi. Pozyskany w ten sposób pokarm należy prawidłowo przechowywać, a można to realizować na trzy sposoby:

  • w temperaturze pokojowej,
  • w lodówce,
  • w zamrażarce.

Jednak z każdą z tych metod związane są określone zasady postępowania, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Najedzone, zadowolone niemowlę

Która metoda przechowywania mleka matki jest najlepsza?

Mleko z piersi matki można przechowywać w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażać. Sposoby te wykorzystywane są zamiennie w zależności od tego, kiedy planuje się wykorzystać pokarm do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka.

Jednak planując przechowywanie mleka matki, warto pamiętać o tym, że im krótszy czas przechowywania mleka tym lepiej. Mleko bezpośrednio po odciągnięciu z piersi posiada znacznie więcej przeciwutleniaczy, witamin i tłuszczu niż mleko trzymane w lodówce czy zamrażarce. Świeże mleko zachowuje także wysokie właściwości antybakteryjne.

Przechowywanie mleka matki – o czym pamiętać?

Odciągnięte mleko przechowywane w odpowiednich warunkach to pełnowartościowy pokarm, który z powodzeniem może być wykorzystywane podczas karmienia dziecka. Jednak, aby tak było, warto zadbać o kilka istotnych kwestii dotyczących przechowywania odciąganego pokarmu w optymalnych warunkach.

Kluczowe okazuje się tutaj przechowywanie mleka w czystych i wysterylizowanych opakowaniach, a także umieszczanie na pojemnikach dat i godzin odciągnięcia pokarmu, które pozwolą na wykorzystywanie mleka zgodnie z kolejnością.

Doskonałym sposobem na przechowywanie mleka matki w optymalnych warunkach są nowoczesne torebki do przechowywania mleka Nanobébé, które sprawdzają się podczas przechowywania mleka w optymalnych warunkach.

Ich innowacyjna konstrukcja pozwala na szybkie schładzania i rozmarzanie pokarmu, co przekłada się na zachowanie jego składników odżywczych oraz redukcję rozwoju bakterii. Wszystko to sprawia, że doceniane są one przez matki pragnące dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze. (Więcej znajdziesz tutaj: https://www.nanobebe.pl )

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...