Prywatna opieka medyczna – co trzeba wiedzieć?

Zainteresowanie prywatną opieką medyczną w ostatnich latach znacząco wzrosło – dodatkowy pakiet zdrowotny skraca czas oczekiwania do lekarzy specjalistów i umożliwia szybszą diagnostykę. Tego typu świadczenia oferuje również duża liczba pracodawców, zapewniając zatrudnionym pozapłacowe benefity. Na czym dokładnie polega prywatna opieka medyczna?

Prywatna opieka zdrowotna

Abonament medyczny wiąże się z prawem do korzystania z prywatnych usług lekarskich. Takie świadczenia obejmują wybrane rodzaje konsultacji, które są opłacane na zasadzie ryczałtu. Po przekroczeniu określonej, przeznaczonej na dany okres kwoty dalsza diagnostyka i leczenie będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami. Prywatny pakiet medyczny mogą wykupić zarówno klienci indywidualni, jak i pracodawcy, chcący zapewnić zatrudnionym w firmie osobom dodatkowe udogodnienia. Przedsiębiorstwa i firmy coraz częściej przywiązują dużą wagę do zdrowia swoich pracowników, dlatego tego typu świadczenia powoli stają się standardem. Szukając zatrudnienia, warto brać pod uwagę dodatki do wynagrodzenia – jeśli interesuje cię praca w Stargardzie, Warszawie, Poznaniu czy innych większych miastach, możesz liczyć na dofinansowanie do dodatkowego pakietu zdrowotnego.

Przy wyborze pakietu, zwróć uwagę na:

  • Liczbę lekarzy specjalistów, świadczących usługi w danej placówce

Im więcej wyspecjalizowanych lekarzy znajduje się w danej placówce, tym lepiej. W podstawowych pakietach prywatnej opieki medycznej mieści się zazwyczaj dosyć okrojona lista specjalistów, dlatego warto zainwestować w rozszerzony abonament, gwarantujący więcej alternatywnych rozwiązań. Należałoby również zastanowić się wcześniej, na jakich usługach zależy nam najbardziej – dla jednych priorytetem będą porady alergologiczne, a dla innych pacjentów obowiązkowym punktem na liście będzie laryngolog i chirurg.

  • Terminy i czas oczekiwania na wizytę

Swobodny dostęp do opieki medycznej to jedna z najważniejszych dla pacjentów kwestii. Przed ostateczną decyzją trzeba dowiedzieć się, który z usługodawców wyróżnia się najkrótszym czasem oczekiwania do konkretnych specjalistów. Wiele firm medycznych ma w swojej ofercie kalendarze online, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie terminarza wizyt i samodzielne umawianie się na kontrole lekarskie za pośrednictwem strony internetowej.

  • Mapę placówek

Istotną rolę odgrywa także liczba placówek, dostępnych w ramach wybranego pakietu prywatnej opieki medycznej oraz ich odległość od miejsca zamieszkania. Im więcej ośrodków, tym większy wybór nie tylko specjalistów, ale i świadczonych przez placówki usług.

  • Zakres i rodzaj oferowanych badań

Wybierając pakiet medyczny, warto sprawdzić, czy w ramach wybranej opcji będą dostępni najważniejsi specjaliści, świadczący szeroki zakres usług. Jeśli regularnie pojawiasz się na badaniach kontrolnych u laryngologa czy endokrynologa, zdecyduj się na pakiet medyczny, w którym takie usługi są oferowane.

  • Cenę usługi

Miesięczna opłata za pakiet medyczny w najpopularniejszych centrach (LUX MED, Medicover, Enel-Med) to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wysokość ceny zależy m.in. od tego, czy wybierzemy nielimitowany dostęp do usług medycznych, czy wykupimy nieco okrojoną wersję pakietu.

Zalety prywatnej opieki medycznej

Abonament medyczny w prywatnym centrum ma wiele zalet, a płynące z niego korzyści docenią przede wszystkim pacjenci, którym zależy na krótkim czasie oczekiwania na wizytę u wybranego specjalisty. Kolejnym atutem tego typu świadczeń jest ich elastyczność – to klient decyduje, która opcja będzie dla niego najbardziej przydatna, dobierając jednocześnie odpowiednich specjalistów. Jednym z największych plusów prywatnej opieki medycznej jest także możliwość umawiania wizyt online. Kliniki bardzo często udostępniają pacjentom internetowe terminarze, dzięki czemu nie trzeba umawiać się na konsultacje telefonicznie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...