Jak zrobić wodę różaną w domu – przepis krok po kroku
Poznaj przepis na wodę różaną DIY do pielęgnacji twarzy – najlepszy eko kosmetyk o działaniu przeciwtrądzikowym i łagodzącym podrażnienia skóry, który możesz wykonać samodzielnie.
Spis treści:
Do czego służy woda różana i na co pomaga?
Lato to pora kwitnących róż, które zachwycają swoim wyglądem, kolorem i zapachem. Róża – królowa kwiatów, ma kilka zastosowań praktycznych. Obok przetworów z płatków róży, warto ją wykorzystać także do pielęgnacji naszej urody – jako wodę z płatków róż. Woda różana ma bowiem działanie przeciwtrądzikowe, odświeżające i łagodzące podrażnienia skóry, dzięki czemu możemy ją stosować także dla cer wrażliwych a nawet jako składnik domowych maseczek pod oczy sporządzonych samodzielnie. Używana jako tonik do twarzy, świetnie tonizuje skórę, a stosowana regularnie pomoże uelastycznić i nawilżyć skórę. Możemy ją także wykorzystać jako płukankę do włosów – doda im blasku i elastyczności. Doskonałym pomysłem jest użycie wody różanej do rozrabiania maseczek na włosy. Jeżeli nabrałyście ochoty na na ten kosmetyk – oto przepis na wodę różaną. Uważajcie tylko, by zbierać takie płatki o których wiecie, że nie były spryskiwane preparatami chemicznymi (np. przeciwko mszycom) i z róż, które nie rosną przy drogach (ołów ze spalin!).
Jak zrobić wodę różaną w domu – przepis krok po kroku
Potrzebujesz: kilka garści płatków róż, wodę destylowaną, garnek z pokrywką, sitko, butelkę lub słoiczek na wodę różaną.
1. krok – Przygotowanie płatków róży
1. Zbierz kilka garści płatków róż. Im świeższe płatki – tym lepsze będą wyniki. Jeśli masz własne róże, to będzie najlepiej. Jeśli musisz je kupić w sklepie to wypłucz płatki pod zimną wodą, aby pozbyć się wszelkich potencjalnych chemikaliów. Umieść świeże płatki w garnku i zalej wodą destylowaną.
2. krok – staranne gotowanie różanych płatków do wody różanej
2. Gotuj płatki przez 15 minut. Przykryj garnek pokrywką i jakby duś płatki, aż stracą kolor. Trzeba przykryć garnek pokrywką (czystą!), płatki bowiem będą się gotować a para wodna zbierać się będzie na pokrywie garnka i ściekać ponownie do garnka.
3. krok – studzenie, odcedzanie i przelanie do słoika wody różanej
3. Gdy płatki tracą kolor przestań gotować. Ostudź wodę i przecedź wodę z płatków do butelki czy słoika. Oto jest to woda różana!
4. krok – odpowiednie przechowywanie wody różanej
4. Butelkę z wodą różaną przechowuj w lodówce. Nie używaj jej jednak dłużej, niż kilka tygodni
Możesz także skorzystać z gotowych produktów, jeśli nie możesz wykonać własnoręcznie wody różanej. Oto kilka propozycji:
Nuxe, Very Rose Łagodząca woda micelarna 3-w-1
Rose Floral Toner – Woda Różana Do Twarzy Bez Alkoholu
YASUMI ME ROSE
Jeśli lubisz różane zapachy – sprawdź nasz ranking perfum z tą nutą zapachową: