Proste sposoby jak wyczyścić grill – TOP10 ciekawych pomysłów
Majówka już za pasem, a to oznacza jedno – sezon wielkiego grillowania już niedługo będzie można uznać za otwarty! Zanim jednak oddamy się przyjemnościom pałaszowania z niego potraw należy go doprowadzić do użyteczności. Dziś podpowiemy jak wyczyścić grill przy użyciu prostych rozwiązań, które nie kosztują wiele. Zalegające na nim zabrudzenia nie tylko bowiem psują smak potraw, ale także szkodzą zdrowiu. Zatem zaczynamy!
Spis treści:
Jak przygotować grill na majówkę?
Maj to doskonały czas na grillowanie na świeżym powietrzu. Jeśli więc odkopałaś już swój sprzęt z piwnicy czy ze strychu pora porządnie go przygotować na sezon. Usuń kurz wilgotną szmatką zamoczoną w płynie do naczyń. Ruszt będzie dobrze umyty, a jego elementy nabiorą blasku. Następnie wytrzyj całość do suchości ręcznikiem kuchennym. Z kolei po użyciu grilla resztki jedzenia z rusztu usuń, gdy ten jest jeszcze ciepły. Najlepiej przy pomocy drewnianej szpatułki. Przypalone resztki są trudne do usunięcia, gdy zaschną, więc nie będzie łatwo odkleić je od powierzchni. Dlatego najlepiej cały proces przeprowadzić zaraz po zakończeniu grillowania.
Czym wyczyścić grill?
Kratka od grilla podczas użytkowania łatwo ulega zabrudzeniom. Dlatego do usunięcia plam przydadzą się akcesoria. Do trudnych zabrudzeń sprawdzi się metalowy drapak czy szczotka z twardym włosiem. W utrzymaniu czystości pomoże też na pewno gąbeczka czy chropaty zmywak. Na koniec przyda się bawełniana ściereczka czy papierowy ręcznik kuchenny.
Jak wyczyścić grill?
Istnieje szereg sposobów na to jak wyczyścić grill, by przywrócić mu blask i usunąć z niego nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Wiele z nich jest prostych i tanich, za to gwarantują spektakularne efekty. Co zatem się sprawdzi w doprowadzeniu grilla do porządku?
Kwasek cytrynowy
Zawarte z nim składniki przywracają blask nawet najbardziej zabrudzonym częściom rożna z grillu. Do tego produkt naniesiony na ruszt sprawi, że kratka nabierze ładnego połysku.
Sól
Jeśli rusz grill jest mocno zanieczyszczony pomoże sól. Rozsyp ją na folii aluminiowej umieszczonej na blasze i połóż na niej ruszt grilla. Następnie ustaw temperaturę ok. 180 stopni i podgrzewaj do chwili, aż sól stanie się lekko brązowa. Po wyjęciu rusztu w piekarnika i ostudzeniu, przetrzyj go ściereczką.
Kostka do zmywarki
Kostka do zmywarki doskonale radzi sobie z przypalonymi resztkami i zaschniętym tłuszczem. Wystarczy, że lekko zmoczysz je wodą i użyjesz jej zamiast gąbeczki przecierając nią poszczególne elementy.
Gazeta
Gazeta użyta jako czyścik do grilla doskonale nadaje się do usunięcia zabrudzeń z rusztu czy wnętrza sprzętu. Wystarczy, że ją mocno zgnieciesz i użyjesz do przecierania poszczególnych elementów. Papier świetnie pochłonie nagromadzony tłuszcz.
Cebula
Choć pomysł czyszczenia grilla przy użyciu cebuli brzmi dość zabawnie, to jest to sposób, który naprawdę działa. Jak to zrobić? Nabij warzywo na widelec i przetrzyj nim jeszcze ciepły rożen. Cebula doskonale rozprawi się z tłuszczem pomagając w jego skutecznym rozpuszczeniu i ułatwiając jego późniejsze usunięcie.
Soda oczyszczona
Do usunięcia trudnych zabrudzeń z rusztu sprawdzi się przyrządzenie wody z sodą oczyszczoną. Umieść ruszt w misce i zalej go przygotowanym wcześniej, ciepłym roztworem. Pozostaw na około kwadrans, a następnie przetrzyj wszystkie części rusztu gąbeczką.
Piwo
Piwo świetnie zda egzamin do usunięcia z grilla nieestetycznych plam z rdzy. Wystarczy, że polejesz nim zabrudzenia i gdy lekko zmiękną usuniesz je przy pomocy drucianej szczotki.
Folia aluminiowa
Folia aluminiowa to świetny patent na to jak wyczyścić grill. Zrób z niej kulkę i energicznie przetrzyj elementy rusztu. Folia zadziała niczym druciany zmywak i usunie przypalone resztki jedzenia. Co ciekawe – sposób ten sprawdzi się także w przypadku czyszczenia piekarnika.
Ocet
Ocet to świetny sposób na to jak wyczyścić grill. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1 i przelej do butelki z dyfuzorem. Spryskaj ruszt i wnętrze grilla, pozostaw na kilka minut, a następnie wyczyść do czysta papierowym ręcznikiem.
Woda utleniona i soda
Użyj tych produktów do przygotowania gęstej pasty. Następnie nanieś ją na starą szczoteczkę do zębów i wyszoruj wszystkie elementy rusztu.
Jeśli powyższe działania mimo wszystko nie przyniosły oczekiwanego rezultatu warto sięgnąć po specjalistyczne produkty do czyszczenia grilla i postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.
Czym grozi użytkowanie brudnego grilla?
Przypalone resztki jedzenia, jeśli nie są na bieżąco usuwane mogą stworzyć na ruszcie trudną do usunięcia powłokę. Jeśli mimo jej obecności kładziemy na niej jedzenie podczas pieczenia zanieczyszczenia wnikają w pokarm stając się idealną pożywką dla bakterii. Takie jedzenie może powodować poważne problemy ze zdrowiem np. mdłości, bóle brzucha, wymioty czy biegunkę. Wiele mówi się także na temat tego, że nie czyszczony a często używany grill może nawet przyczyniać się do powstawania nowotworów. Zdecydowanie lepiej więc „dmuchać na zimne” i nie ryzykować.