Prosak – nieestetyczna, twarda grudka na skórze. Czym jest i jak bezpiecznie się jej pozbyć?

Prosaki to małe białe lub kremowe podskórne grudki, występujące najczęściej w okolicy oczu, na skroniach lub nosie, a czasami także w miejscach intymnych. Nie są zaraźliwe, lecz wyglądają nieestetycznie i utrudniają wykonywanie makijażu. Wyjaśniamy, czym są oraz w jaki sposób można bezpiecznie się ich pozbyć!

Prosak przypomina kaszaka lub zmianę trądzikową. Różnica polega jednak na tym, że w porównaniu do nich ma twardszą, jednolitą strukturę przez co nie sposób go wycisnąć. Prosaki występujące we wrażliwych miejscach, takich jak powieki, potrafią być dodatkowo bolesne. Warto więc sięgnąć po profesjonalne sposoby ich usuwania.

prosak

źródło: www.pixabay.com

Prosak – nieestetyczna, twarda grudka na skórze. Czym jest i jak bezpiecznie się jej pozbyć?

Prosak do pewnego stopnia przypominający pryszcz, w rzeczywistości jest torbielą (cystą) zastoinową gruczołów łojotokowych skóry i tworzy się kiedy przy ujściu gruczołu zgromadzi się zbyt duża ilość sebum. I chociaż perspektywa wyciśnięcia nieestetycznej grudki wielu osobom wydaje się kusząca, lepiej się powstrzymać! Podczas ściskania skóry w tak delikatnych miejscach łatwo doprowadzić do uszkodzenia naczynek krwionośnych, a co za tym idzie do mikrowylewu krwi pod skórą. Niekiedy zdarza się także, że dochodzi w ten sposób do zakażenia, a przecież żadna z nas nie chciałaby tak ryzykować.
 

Jak bezpiecznie usunąć prosak?

 

Kremy złuszczające (z kwasem migdałowym, glikolowym, AHA lub PHA)

Walkę z prosakami najlepiej zacząć od kremów, które wnikają głęboko w skórę i stymulują złuszczanie martwego naskórka. By usunąć prosak powinno się stosować je codziennie przez około 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, że terapia ta sprawdza się tylko jesienią bądź wczesną wiosną. W innych okresach mogłoby dojść do niekorzystnego w tej sytuacji wystawienia twarzy na działanie słońca lub mrozu.

 

Nakłucie prosaka przez kosmetyczkę lub dermatologa

Ten drobny zabieg pomoże, jednak należy wykonać go pod odpowiednim kątem – tak, aby odblokować ujście łoju i nie pozostawić pod skórą jego resztek. Przez kilka dni po zabiegu na twarzy pozostanie niewielki strupek. W tym okresie nie powinno się nakładać na twarz makijażu.

 

Krioterapia

Czyli profesjonalne wymrażanie. To zabieg, który zlikwiduje prosaka przy wykorzystaniu ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Nie jest bolesny, za to skutecznie pomoże pozbyć się drażniącego problemu.

 

Laseroterapia

Prosak nie wytrzyma też starcia ze światłem lasera. W ten sposób można precyzyjnie i w krótkim czasie usunąć zmianę, niwelując ból dzięki powierzchownej maści znieczulającej.

 

Elektrokoagulacja

Ostatnią metodą dostępną w gabinetach kosmetologicznych jest elektrokoagulacja, czyli zabieg z użyciem prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Polega on na uszkadzaniu i wypalaniu zmian skórnych (nie tylko prosaków, ale też włókniaków i brodawek) za pomocą specjalnej elektrody. Po wykonanym zabiegu skóra zagoi się w ciągu kilku dni.

 

Warto pamiętać, że prosaki lubią się odnawiać, dlatego po ich usunięciu dobrze jest regularnie przeprowadzać peelingi albo spróbować mikrodermabrazji. Jeśli zaś prosak znajduje się na krawędzi powieki albo tuż pod nią, najpierw udaj się do okulisty i to z nim przedyskutuj metodę jego usuwania!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,22 z 5)
loading... zapisuję głos...