Propozycja na urlop: Cudowna wyspa Naksos

Wyspa Naksos  to największa wyspa w archipelagu Cyklad.  Znana jest przede wszyskie ze swoich bogatych złóż marmuru, a pozostałości pięknych budowli można podziwić do dziś w otoczeniu rajskich krajobrazów greckiej wyspy. To miejsce wydaje się być idealną propozycją na urlop! Zapraszamy do artykułu, w którym wraz z Travelplanet opowiadamy o tym, jak jest cudowna wyspa Naksos.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć swój bagaż podczas podróży?

 Imponujące wysokie góry, żyzne doliny, malownicze wioski i przepiękne nadmorskie krajobrazy, tworzą tę wyspę wyjątkową. Charakteru nadają jej marmurowe rzeźby będące prawdziwymi perłami architektury, czy pełne uroku zakamarki wykonane głównie z marmuru. Surowiec ten do dziś dla mieszkańców stanowi jeden z najtańszych materiałów budowlanych. Dlatego też zdobi spacerowe bulwary i wnętrza wielu domów.

Małe miejscowości nadmorskie – odkryj urokliwe miejsca w Polsce

Małe miejscowości nadmorskie – odkryj urokliwe miejsca w Polsce

Małe miejscowości nadmorskie mają swój niepowtarzalny urok. Morza szum, ptaków śpiew, dzika plaża pośród drzew… Wielu z nas planuje urlop nad polskim Bałtykiem, jednak myśl o dziesiątkach parawanów, tłoku i gwarze skutecznie zniechęca do wypoczynku

Cudowna wyspa Naksos – Marmur

W starożytności Naksos było jednym z najważniejszych ośrodków rzeźbiarskich na wyspach Morza Egejskiego. Pochodzący stąd biały marmur już w III tysiącleciu p.n.e., był ulubionym surowcem ówczesnych artystów. Znanymi budowlami z Naksos są Sfinks z Naksos, Kolos Naksyjczyków – przedstawiający Apollina, czy słynne w całym kraju marmurowe figurki bóstw. Dużą rolę w formowaniu tzw. szkoły naksyjskiej, odgrywały posągi kurosów, czyli tworzone w okresie archaicznym rzeźby przedstawiające stojącego, młodego mężczyznę. Posągi z tego okresu miały też kolosalne wymiary, co było najprawdopodobniej wynikiem próby harmonizowania rzeźb z monumentalnymi dziełami architektury.

Polecamy również: Meksykańska tequila – udaj się jej szlakiem

Za wizytówkę wyspy uważa się pomnik Portara, którego nazwa tłumaczona jest jako ,,ogromne drzwi”. To marmurowe dzieło jest jedyną pozostałością po świątyni Apolla, wybudowanej w VI w. p.n.e. podczas panowania tyrana Lygdamisa. Jako kolebka starożytnej sztuki i ośrodek rzeźbiarski, Naksos do dziś jest chętnie odwiedzane przez miłośników historii i kultury.

Cudowna wyspa Naksos – Dionizos

Na marmurową wyspę przybywają nie tylko wielbiciele sztuki, ale także fani mitologii i miłośnicy biesiad. Naksos przyciąga turystów, którzy chcą skosztować lokalnych win i tamtejszego, wyjątkowego specjału – cytrynowego likieru kitron. Według mitologii greckiej, wracający do Aten Tezeusz, zabrał ze sobą piękną Ariadnę, lecz z rozkazu Dionizosa po drodze pozostawił ją na wyspie Naksos. Bóg wina zakochał się w niej i tam pojął za żonę. Motyw ten został utrwalony m.in. przez Richarda Straussa w operze ,,Ariadna na Naksos”. Ze względu na mitologiczną genezę, ale także niezwykle żyzną glebę, Naksos uważa się za ośrodek kultu Dionizosa i uprawy wina.

Mieszkańcy wyspy kontynuują dawne tradycje i oferują doskonałe trunki z lokalnych winiarni. W odróżnieniu od pozostałych wysp Cyklad, Naksos określana jest mianem ,,zielona”, ponieważ słynie z uprawy oliwek, winogron i cytrusów. Z tych ostatnich produkuję się kitron, napój alkoholowy o przyjemnie słodkim, cytrusowym smaku. Proces jego powstawania można śledzić w lokalnej destylarni Valindras w miejscowości Halki. Warto także skosztować tutejszych win, które były kiedyś uważane za antidotum na złamane serca.

 

Cudowna wyspa Naksos – Jeszcze nie tak popularna

Turystów odwiedzających wyspę z pewnością urzekną malownicze widoki, krystalicznie czysta woda i piękne, piaszczyste plaże. Ze względu na silne wiatry i piękne zatoki, wyspa jest doskonałym miejscem dla fanów sportów wodnych i nurkowania

. Najchętniej wybierane plaże to słynna Agios Prokopis z przejrzystą wodą i miękkim, jasnym piaskiem, oraz ogromna plaża Plaka. Dno morza obfituje w rafy koralowe, zróżnicowaną faunę i wraki statków. Głównym ośrodkiem wyspy jest miasteczko portowe Chora (in. Naksos City), które wypełnia gwar turystów i lokalnych sklepikarzy.

W odróżnieniu od sąsiednich wysp, przyciągającej rzesze turystów i gwiazd Santorini czy słynącej z nocnego życia Mykonos, Naksos wydaje się jeszcze nieodkrytym skarbem na mapie greckich wysp.

A Wam jak się podoba cudowna wyspa Naksos ? Podobają się Wam jej krajobrazy i historia przeplatająca się z mitologią?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  26 lutego 2015 09:19

  Piękne miejsce z magiczną, bajkową historią.

  Odpowiedz
 2. martucha180  26 lutego 2015 09:54

  Kolejna propozycja na super wakacje!

  Odpowiedz
 3. gusia.  26 lutego 2015 11:56

  Jeśli kogoś stać na wyjazd,to faktycznie doby pomysł na urlop wypoczynkowy.Nie tylko można poleżeć na piaszczystej plaży ,napić się dobrego winka 😉 ,ale podziwiać piękne widoki i poznawać ich historię .Kosztowności złodziej może ukraść,ale co się zwiedzi i zobaczy tych przeżyć nikt nie ukradnie.

  Odpowiedz
 4. bbo  26 lutego 2015 11:59

  Ja tam chcę być!

  Odpowiedz
 5. Gocha  28 lutego 2015 12:24

  Brakuje mi zdjęć tych raf koralowych i piasków z bliska. Ale jeśli jest tak pięknie jak opisuje artykuł, to można się rozmarzyć 🙂

  Odpowiedz
 6. lilka  28 marca 2016 15:34

  jak dla mnie na dzien dzisiejszy nie realne ale bardzo chcialabym chodziac raz w zyciu odbyc taka podroz pojechac gdzies w podobne miejsce chcociaz na 2 tyg moze kiedys ale watpie 😉

  Odpowiedz
 7. efffciaa  4 maja 2023 19:48

  Greckie wyspy – zwłaszcza te małe słyną z kopalni marmuru , srebra czy złota … I co jak co ale z cała pewnością są bardzo urocze i klimatyczne …. A morze cieplutkie ….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany