Propozycja na urlop: Cudowna wyspa Naksos
Wyspa Naksos to największa wyspa w archipelagu Cyklad. Znana jest przede wszyskie ze swoich bogatych złóż marmuru, a pozostałości pięknych budowli można podziwić do dziś w otoczeniu rajskich krajobrazów greckiej wyspy. To miejsce wydaje się być idealną propozycją na urlop! Zapraszamy do artykułu, w którym wraz z Travelplanet opowiadamy o tym, jak jest cudowna wyspa Naksos.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć swój bagaż podczas podróży?
Imponujące wysokie góry, żyzne doliny, malownicze wioski i przepiękne nadmorskie krajobrazy, tworzą tę wyspę wyjątkową. Charakteru nadają jej marmurowe rzeźby będące prawdziwymi perłami architektury, czy pełne uroku zakamarki wykonane głównie z marmuru. Surowiec ten do dziś dla mieszkańców stanowi jeden z najtańszych materiałów budowlanych. Dlatego też zdobi spacerowe bulwary i wnętrza wielu domów.
Naksos – cecha charakterystyczna wyspy to marmur
W starożytności Naksos było jednym z najważniejszych ośrodków rzeźbiarskich na wyspach Morza Egejskiego. Pochodzący stąd biały marmur już w III tysiącleciu p.n.e., był ulubionym surowcem ówczesnych artystów. Znanymi budowlami z Naksos są Sfinks z Naksos, Kolos Naksyjczyków – przedstawiający Apollina, czy słynne w całym kraju marmurowe figurki bóstw. Dużą rolę w formowaniu tzw. szkoły naksyjskiej, odgrywały posągi kurosów, czyli tworzone w okresie archaicznym rzeźby przedstawiające stojącego, młodego mężczyznę. Posągi z tego okresu miały też kolosalne wymiary, co było najprawdopodobniej wynikiem próby harmonizowania rzeźb z monumentalnymi dziełami architektury.
Polecamy również: Meksykańska tequila – udaj się jej szlakiem
Za wizytówkę wyspy uważa się pomnik Portara, którego nazwa tłumaczona jest jako ,,ogromne drzwi”. To marmurowe dzieło jest jedyną pozostałością po świątyni Apolla, wybudowanej w VI w. p.n.e. podczas panowania tyrana Lygdamisa. Jako kolebka starożytnej sztuki i ośrodek rzeźbiarski, Naksos do dziś jest chętnie odwiedzane przez miłośników historii i kultury.
Dionizos polubił Naksos
Na marmurową wyspę przybywają nie tylko wielbiciele sztuki, ale także fani mitologii i miłośnicy biesiad. Naksos przyciąga turystów, którzy chcą skosztować lokalnych win i tamtejszego, wyjątkowego specjału – cytrynowego likieru kitron. Według mitologii greckiej, wracający do Aten Tezeusz, zabrał ze sobą piękną Ariadnę, lecz z rozkazu Dionizosa po drodze pozostawił ją na wyspie Naksos. Bóg wina zakochał się w niej i tam pojął za żonę. Motyw ten został utrwalony m.in. przez Richarda Straussa w operze ,,Ariadna na Naksos”. Ze względu na mitologiczną genezę, ale także niezwykle żyzną glebę, Naksos uważa się za ośrodek kultu Dionizosa i uprawy wina.
Mieszkańcy wyspy kontynuują dawne tradycje i oferują doskonałe trunki z lokalnych winiarni. W odróżnieniu od pozostałych wysp Cyklad, Naksos określana jest mianem ,,zielona”, ponieważ słynie z uprawy oliwek, winogron i cytrusów. Z tych ostatnich produkuję się kitron, napój alkoholowy o przyjemnie słodkim, cytrusowym smaku. Proces jego powstawania można śledzić w lokalnej destylarni Valindras w miejscowości Halki. Warto także skosztować tutejszych win, które były kiedyś uważane za antidotum na złamane serca.
Jeszcze nie tak popularna
Turystów odwiedzających wyspę z pewnością urzekną malownicze widoki, krystalicznie czysta woda i piękne, piaszczyste plaże. Ze względu na silne wiatry i piękne zatoki, wyspa jest doskonałym miejscem dla fanów sportów wodnych i nurkowania
. Najchętniej wybierane plaże to słynna Agios Prokopis z przejrzystą wodą i miękkim, jasnym piaskiem, oraz ogromna plaża Plaka. Dno morza obfituje w rafy koralowe, zróżnicowaną faunę i wraki statków. Głównym ośrodkiem wyspy jest miasteczko portowe Chora (in. Naksos City), które wypełnia gwar turystów i lokalnych sklepikarzy.
W odróżnieniu od sąsiednich wysp, przyciągającej rzesze turystów i gwiazd Santorini czy słynącej z nocnego życia Mykonos, Naksos wydaje się jeszcze nieodkrytym skarbem na mapie greckich wysp.