Profilaktyka osteoporozy dla kobiet po 50. roku życia

Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia, co trzecia kobieta na świecie cierpi na osteoporozę. Kobiety są na nią narażone w większym stopniu niż mężczyźni. Jak wygląda profilaktyka osteoporozy?

Profilaktyka osteoporozy dla kobiet po 50. roku życia

 

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą, w której dochodzi do utraty masy kostnej. Kości stają się bardziej kruche i łatwiej ulegają złamaniom. Osteoporozę nazywa się cichym złodziejem kości, ponieważ bardzo długo przebiega ona bezobjawowo. Często zdarza się, że osoba dowiaduje się o schorzeniu dopiero przy pierwszym złamaniu. W przypadku osób zdrowych, aby doszło do złamania kości, zazwyczaj musi zadziałać bardzo duża siła, natomiast przy osteoporozie wystarczy tylko niewielki uraz. Dużo słyszy się o chorobach serca, nowotworach, a osteoporoza znika gdzieś na drugim planie. Niesłusznie, ponieważ prawdopodobieństwo złamania kości po 50. roku życia jest tak samo duże, jak ryzyko chorób serca. Osteoporoza jest często ignorowana, przez co może się poważnie odbić na zdrowiu.

Ryzyko zachorowania na osteoporozę

Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem, ponieważ stopniowo obniża się aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D oraz jej wchłanianie w jelitach. Istotne w jej rozwoju są również czynniki genetyczne. U kobiet ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza w okresie menopauzy, czyli zazwyczaj właśnie około 50. roku życia. Na rozwój osteoporozy wpływ ma również siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz picie kawy w dużych ilościach. Ważnym czynnikiem jest tu także dieta, która nie dostarcza odpowiedniej dawki witaminy D i wapnia. Proces utraty tkanki kostnej może zacząć się już po 30. roku życia, dlatego ważne jest, aby zacząć dbać o kości jak najwcześniej. Jak sprawić, żeby były zdrowe i silne jak najdłużej?

 

Profilaktyka osteoporozy

Aby jak najskuteczniej zapobiegać rozwojowi osteoporozy, należy zadbać o dietę bogatą w wapń i witaminę D3. Profilaktyka osteoporozy to również prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia. Dzięki regularnej aktywności fizycznej organizm zwiększa wytrzymałość kości tak, aby sprostać intensywniejszemu stylowi życia. Istotnym elementem jest również utrzymywanie właściwej masy ciała. Żeby dłużej cieszyć się zdrowymi kośćmi, należy także unikać nałogów, takich jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Może się tu nasunąć pytanie z jakich powodów to właśnie wapń i witamina D3 są tak istotne i dlaczego warto je suplementować?

 

Witamina D i wapń w osteoporozie

Witamina D wspiera wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Co więcej, ma pozytywny wpływ na metabolizm tkanki kostnej. Wapń również pełni bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Jest on podstawowym składnikiem mineralnym, który w około 99% znajduje się w kościach i zębach. Jednym z elementów składowych wapnia jest hydroksyapatyt – minerał stanowiący pewnego rodzaju rusztowanie dla tkanki łącznej, która ma wpływ na mechaniczną wytrzymałość szkieletu. Prawidłowa ilość wapnia w organizmie pomaga w utrzymaniu mocnych i zdrowych kości, a w przypadku urazów umożliwia szybszą regenerację. Dlatego też tak ważna jest suplementacja w postaci leków bogatych w wapń, takich jak na przykład Calperos. Warto też pamiętać o produktach, które są naturalnym źródłem wapnia i witaminy D. W diecie nie powinno zatem zabraknąć mleka i jego przetworów, brokułów, szpinaku, fasoli, orzechów oraz ryb, takich jak sardynki czy łosoś.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...