Profesjonalny gemmolog – jak sprawdzić autentyczność kamieni szlachetnych?

Wiele osób posiada w domu starą biżuterię przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wokół niej powszechnie narastają różnego rodzaju historie, dotyczące między innymi pochodzenia i wykorzystanych do produkcji kruszców. Co jednak istotne, może się okazać, że ma ona wartość nie tylko sentymentalną – zwłaszcza kiedy wykonana jest ze złota i kamieni szlachetnych. Jak to sprawdzić? Otóż niezbędna jest pomoc gemmologa.

Spis treści:

Gemmolog jest specjalistą oferującym usługi z zakresu rozpoznawania oraz wyceny kamieni szlachetnych. Z jego pomocy korzystają osoby chcące potwierdzić autentyczność posiadanej biżuterii, także przygotowując ją do sprzedaży. Czy gemmolog jest w takim razie złotnikiem lub jubilerem? Bardzo często tak się zdarza, lecz pamiętajmy, że nie przekłada się to w drugą stronę – nie każdy może zostać gemmologiem. Zanim więc rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego jubilera w Krakowie, sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę.

Kamienie szlachetne w biżuterii 

Świat zakochał się w kamieniach szlachetnych przed wiekami. Towarzyszyły one królom, pożądali ich poszukiwacze przygód i skarbów, marzyły o nich kobiety. Dzisiaj niewiele zmieniło się w tym zakresie, o czym świadczą ceny biżuterii z najpopularniejszymi kamieniami, czyli diamentami. Pamiętajmy jednak, że istnieje ich znacznie więcej: granat, szafir czy szmaragd w połączeniu ze złotem potrafią stworzyć równie cenną i piękną ozdobę.

Wycena kamieni szlachetnych

Imitacje kamieni szlachetnych niejednokrotnie są bardzo trudne do rozpoznania. Bez specjalistycznej wiedzy może się to okazać zadaniem ponad nasze siły. Dopiero profesjonalny gemmolog (będący członkiem takich organizacji jak Polskie Towarzystwo Gemmologiczne i Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich) określi, z jakimi kamieniami szlachetnymi mamy do czynienia. Co ważne, otrzymamy od niego certyfikat potwierdzający autentyczność, respektowany również zagranicą. 

Jedyna w swoim rodzaju biżuteria antyczna

Renomowany gemmolog nie tylko określi, jakim kamieniem dysponujemy, ale także zaoferuje szereg innych usług. Udzieli wskazówek odnośnie konserwacji biżuterii, zaproponuje standardowe dla sklepów jubilerskich produkty czy odkupi niepotrzebne złoto. Ponadto pośród jego asortymentu znajdziemy antyczną biżuterię, która zyskuje coraz większą popularność. Stare pierścionki, broszki, naszyjniki, jak i niepowtarzalne stare zegarki – wszystko to pozostaje w naszym zasięgu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  12 stycznia 2023 01:57

    Gemmolog, nigdy wcześniej nie słyszałam tej nazwy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany