Próchnica czyha w butelce

Mało osób wie, że próchnica dotyka już niespełna roczne dzieci, u których pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Najnowsze badania amerykańskich naukowców z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób dowodzą, że butelki ze smoczkiem mogą być jednym z głównych powodów rozwoju próchnicy. Dwoje z pięciorga dzieci rozpoczynających przedszkole, ma co najmniej jeden ząb z próchnicą, wynika z przeprowadzonych badań.

 Próchnica czyha w butelce

Zapobieganie próchnicy u niemowląt

To rozczarowujące dla lekarzy, ponieważ jest to problem, któremu można w łatwy sposób zapobiec. – Wielu rodziców podaje dzieciom, w butelkach ze smoczkiem, napoje bogate w cukier, takie jak soczki owocowe, mleko itp. Cukier w nich zawarty stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii, które później powodują powstawanie próchnicy u dzieci – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic. Dziecko jest narażone na próchnicę praktycznie od początku swojego życia. Biorąc pod uwagę ilość bakterii obecnych w jamie ustnej naszej pociechy, nawet wyżynające się zęby są narażone na osłabienie szkliwa i demineralizację. Doktor Duda radzi częste mycie smoczka, niepozostawianie dziecku na dłuższy czas butelki ze słodkimi napojami, zastąpienie niektórych słodkich napojów wodą lub niesłodzonymi herbatkami. Ponadto bardzo często zdarza się, że opiekunowie przypadkowo przenoszą na dziecko bakterie wywołujące próchnicę. Chociażby dzielenie naczyń z dzieckiem stanowi podwyższone ryzyko próchnicy w przyszłości.

 Dlaczego to tak ważne, by od samego początku dbać o zęby? Jeśli dziecko ma nieleczoną próchnicę, stomatolog nieraz jest zmuszony usunąć ząb, gdyż okazuje się, że nie da się go już uratować. Poza tym próchnica w zębach mlecznych podnosi ryzyko wystąpienia jej także w zębach stałych. Dlatego tak ważne jest, by dziecko odwiedzało regularnie stomatologa, a wizyty w gabinecie dentystycznym są tak samo ważne dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Informacje dodatkowe:

Dr n. med. Mariusz Duda  jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych klinik  stomatologicznych i  implantologicznych na południu Polski  www.dudaclinic.com

Atakuje cię próchnica? Sprawdź, czy nie brakuje ci witaminy D!

Atakuje cię próchnica? Sprawdź, czy nie brakuje ci witaminy D!

Każdy wie, co trzeba robić, by mieć zdrowe, mocne zęby: odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie odwiedzać dentystę. Znaczenie ma też unikanie dużych ilości cukru w pokarmach, a także uszkodzeń mechanicznych. Co

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sarusia1991  8 lutego 2012 17:43

    Jako ucząca się higienistka wypowiem sie dość obszernie na ten temat.Próchnica butelkowa wynika z zaniedbania rodziców, można jej bardzodobrze zapobiegac. By nie dopuścic do jej powstawania powinniśmy maluszkowi po kazdym karmieniu przemywac dziąsła gazikiem nasaczonym przegotowaną woda lub solą fizjologiczna. Gdy pojawi się pierwszy ząb możemy stosowac pasy do zębów „od pierwszego ząbka” Dostępne w aptece. Warto pamietać ze uzywa sie jej bardzo mało. Na rynku sa równiez dostepnenaprastki do szczotkowania pojedyńczych ząbków. trzeba przestrzebać higieny karmienia jeżeli jest to karmienie naturalne powinno się przed kazdym karmieniemprzemywac brodawke by uniknąc bakteri, przy karmieniu sztucznym powinna być zachowana sterylność butelek jak i smoczków oraz ich wymiana co jakiś czas, jak i smoczków (powinno sie ich unikać ponieważ powodują wady zgryzu. Do pierwszego roku życia dziecko powinno oduczyć sie karmienia i picia poprzez butelki. Od 4miesiaca życia powinnsmy uczy dziecko picia w kubkow nie kapków jak i jedzenia łyżeczką. Ważne jest również unikanie słodkich soków powinno sie je rozcięczac wodą co zmniejsza powstawanie próchnicy butelkowej, soki zageszczone maja dużą ilość cukrów, gdzie powinniśmy je zastepowac wodą. Po ostatnim karmieniu stosujemy doklada higienie jamy ustnej by nie dopuścic do pozostawionych resztek pokarmów.:)

    Odpowiedz
  2. szoszeni  26 kwietnia 2012 21:36

    kurcze nie wiedzialam, ze ma to, az takie powazne konsekwencje ;/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany