Problemy z zatokami – lepiej ich nie lekceważyć!

Rozpierający ból głowy i ciągły katar to najczęstsze sygnały, mówiące o tym, ze mamy problemy z zatokami i dzieje się coś złego. Nie lekceważ tych objawów, bo zapalenie zatok może poważnie zagrażać zdrowiu.

Zatoki pełnią w organizmie kilka ważnych funkcji. Poprzez wyrównanie temperatury i ciśnien07ia oraz odpowiednie nawilżenie powietrza znacznie usprawniają oddychanie i pomagają modulować głos. Dodatkowo drobne kanaliki wypełnione powietrzem i pokryte błoną śluzową chronią mózg w przypadku urazów.

kobietamag-pl-zatoki-katar-przeziebienie

Problemy z zatokami – objawy

Zatoki dają o sobie znać w czasie kataru, przeziębienia lub innej infekcji, które najczęściej dopadają nas w okresie jesienno-zimowym. Gdy do kanałów zatok dostaną się wirusy lub bakterie może dojść do stanu zapalnego. W ten sposób wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia kanałów i blokuje przepływające powietrze.

Wówczas pojawia się silny ból w okolicach twarzy (okolice nosa) i głowy. Ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu lub przy intensywniejszym wysiłku fizycznym.

Często pojawia się także wodnista lub ropna wydzielina, którą wywołują wirusy lub bakterie. Katar staje się coraz silniejszy co nie tylko przeszkadza w oddychaniu ale także może powodować kłopoty z powonieniem.

W większości przypadków występują również takie dolegliwości, jak gorączka, uczucie rozbicia, złe samopoczucie.

Gdy zauważymy u siebie takie objawy nie ma na co czekać. Im szybciej zaczniemy kurację, tym większe szanse na to, że wyleczymy się prostymi, domowymi sposobami.

Zatoki – skuteczne leczenie

Zacznijmy od systematycznych inhalacji. Wystarczy miska z gorącą wodą, z dodatkiem soli lub specjalnego olejku (sosnowy, kamforowy, eukaliptusowy). Pochylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychamy napar. Zabieg powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa, trzy razy dziennie.

W udrażnianiu dróg oddechowych kluczową rolę odrywa także systematyczne płukanie gardła i nosa solą fizjologiczną lub ciepłą wodą. Do przygotowania mikstury używamy soli fizjologicznej lub wody morskiej. Lepiej unikać stosowania gotowych kropli i preparatów, które zawierają składniki syntetyczne i z czasem, zamiast nawilżać, powodują znaczne wysuszanie śluzówki. Niezbędne jest częste nawilżanie śluzówki przy użyciu wody morskiej.

Zatokom nie służy także zbyt przesuszone powietrze w mieszkaniu. O odpowiednią wilgotność najszybciej zadba specjalny nawilżacz, który można kupić w sklepie AGD lub ze sprzętem rehabilitacyjnym. Można też systematycznie wietrzyć mieszkanie (w tym koniecznie przed snem), a na kaloryferach wieszać mokre ręczniki.

osoby, które mają problemy z nawracającymi infekcjami, których często nęka grypa, przeziębienie lub nieżyt nosa powinny pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Wskazane jest także unikanie przeciągów.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. nungal  6 października 2016 13:56

    Na szczęście nie mam żadnego problemu z zatokami, więc nie wiem jak to jest. Znam natomiast kilka osób które okropnie się z nimi męczą już od wielu wielu lat i nic im nie pomaga…

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  10 marca 2017 05:02

    I ja nie mam takich problemów. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany