Jak pokonać problemy z zaśnięciem?

Oczy się kleją, jesteś zmęczona, a ty wciąż nie możesz „odpłynąć” mimo ze mijają godziny? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji.

Większość z nas przesypia aż 1/3  swojego życia. To wcale nie za dużo! Tyle potrzebuje nasz organizm, by się skutecznie zregenerować. Norma ta wydaje nam się trudna do osiągnięcia, gdy każdego dnia borykamy się z kłopotami z zaśnięciem.

4739404 - portrait of the sleeping woman against the star sky, horizontally

Przyczyny problemów z zaśnięciem

Niemożność zaśnięcia jest ogromnie frustrująca. Osoby, które cierpią na bezsenność, zaczynają się stresować jeszcze zanim położą się do łóżka. A to tylko pogarsza sytuację, bo zdenerwowanie utrudnia zaśnięcie. Jeśli taka sytuacja trwa kilka tygodni, zaczyna odbijać się na zdrowiu. Osoby, które nie wypoczywają należycie są rozdrażnione, mają problemy z koncentracją, są narażone na depresję. Gorzej działa ich układ nerwowy, krwionośny, zmniejsza się odporność na choroby. Dlatego nie ma na co czekać – trzeba działać. Jeśli kłopoty ze snem trwają od ok. 3 tygodni, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to bowiem wskazywać na bezsenność – chorobę, która wymaga leczenia. Jeżeli jednak problem nie jest jeszcze tak bardzo nasilony, warto spróbować poradzić sobie z nim domowymi metodami. Problemy z zasypianiem, przebudzenia w nocy czy niespokojny sen mogą być spowodowane niedoborem melatoniny, co występuje szczególnie u osób po 35 roku życia i pogłębia się wraz z wiekiem.

Jak pokonać problemy z zaśnięciem?

Specjaliści mówią, że aby dobrze spać w nocy, trzeba o to zadbać jeszcze za dnia. O czym zatem warto pamiętać:

– Pilnuj  regularnego rytmu dnia i nocy.  Na sen przeznaczaj 7-8 godzin.  Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze.

– Pamiętaj o kolacji! Koniecznie zjedz ją 2 godziny przed snem. Dzięki temu głód nie wybudzi cię ze snu.

– Wieczorem unikaj jasnego światła – 1-2 godziny przed snem zrezygnuj z siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Intensywne światło monitora wprowadza w błąd mózg, który wydziela za mało melatoniny, hormonu snu.

 • Nie zmuszaj się do snu. Jeśli jesteś wypoczęta, nie miałaś wyczerpującego dnia, połóż się do łóżka nieco później niż zwykle.
 • Zadbaj o miejsce, w którym śpisz. Sypialnia musi być cicha, a pościel zawsze świeża. Ważne jest także, by nie gromadzić wokół łóżka przedmiotów związanych z pracą. Wówczas zamiast  zasnąć będziemy sobie przypominać wydarzenia minionego dnia. I jeszcze jedno – lepiej też zrezygnować z czytania w łóżku. Najzdrowiej jest  od razu po położeniu się gasić światło.
 • Jeśli pracujesz w systemie zmianowym i dlatego masz problemy z zaśnięciem sięgnij po melatoninę z apteki. Melatonina pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 1 mg melatoniny krótko przed pójściem spać. Dobrym wyborem jest MELATONINA PLUS SPRAY, która zawiera połączenie melatoniny z wyciągiem z melisy. Dzięki  formie sprayu jest łatwa do użycia. Uzupełnia poziom melatoniny w organizmie i w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy. Melatonina PLUS spray suplement diety dzięki zawartości ksylitolu jest przyjazny dla higieny jamy ustnej, a mentol zapewnia przyjemnie odświeżający smak. Jeżeli w ciągu dnia niewiele przebywałaś na dworze, idź wieczorem na spacer.
 • Gdy nie możesz zasnąć, nie leż w łóżku dłużej niż 10-15 min. Jeżeli w tym czasie sen nie nadejdzie, przejdź do innego pokoju i zajmij się czymś, co zwykle robisz wieczorem (czytaj, oglądaj telewizję itp.). Do łóżka wróć, gdy poczujesz się senna.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. nungal  28 września 2016 09:15

  na szczęście nie mam tego problemu 😉

  Odpowiedz
 2. ewalub  28 września 2016 11:00

  Jeżeli już uda mi się znaleźć chwilę w domu na czytanie, to jest to właśnie zaraz przed snem, nie chcę z tego rezygnować, ale też raczej nie muszę

  Odpowiedz
 3. Aneta  28 września 2016 14:23

  Na szczęście nie mam problemów z zasypianiem 🙂

  Odpowiedz
 4. malgosia  28 września 2016 16:17

  Zaciekawił mnie ten artykuł nie wiedziałam że można pomóc sobie melatoniną.Mam takie problemy ze snem, ponieważ pracuję na zmiany i właśnie po drugich zmianach nie mogę zasnąć, atu dowiaduję się,że to przez pracę na komputerze i zapewne duży stres też tu dochodzi.Również mam znowu kłopot z zaśnięciem, gdy po wolnym dniu muszę wstać o piątej rano do pracy.

  Odpowiedz
 5. Aromer0209  28 września 2016 16:49

  Mam problem z zasypianiem i raczej nic się u mnie nie sprawdza

  Odpowiedz
 6. ewka  29 września 2016 18:31

  na szczęście nie mam tego problemu. Wieczorami padam na twarz i zasypiam zanim zdążę przyłożyć głowę do poduszki.

  Odpowiedz
 7. megan  31 października 2016 23:48

  ja polecam destresan noc z melatoniną. Ostatnio go kupiłam w aptece bo była promocja i naprawdę działa 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany