Problemy z pamięcią i koncentracją – sprawdź, czy na pewno ich nie masz!
Zmęczenie, pośpiech, zbyt dużo obowiązków na głowie – to wszystko może przyczynić się do zapominania o niektórych sprawach czy odpowiadać za spadek koncentracji. Warto jednak zachować czujność, ponieważ zbyt częste incydenty tego typu mogą świadczyć o poważniejszych problemach z pamięcią. Sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.
Spis treści:
Osłabienie sprawności umysłowej może zdarzyć się każdemu – zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Chociaż w wielu przypadkach to skutek przemęczenia, niewystarczającej ilości snu, nadmiernego stresu, niekiedy takie przypadki – szczególnie jeśli pojawiają się coraz częściej – mogą wskazywać na poważne dolegliwości.
Skąd się biorą trudności w zapamiętywaniu i problemy z koncentracją?
Okazuje się, że sporadyczne problemy z zapamiętywaniem i trudność w skupieniu się mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej związane są z:
- niewłaściwą dietą,
- odwodnieniem,
- nadmiarem sytuacji stresowych.
Także zbyt szybkie tempo życia, a co za tym idzie – duża ilość spraw do załatwienia – może odpowiadać za przejściowe kłopoty z zapamiętywaniem. Rozkojarzenie często ma swoje przyczyny w:
- niedostatecznej aktywności fizycznej,
- braku czasu na odpoczynek i przepracowaniu,
- niewystarczającej ilości snu lub nieefektywnym śnie.
Warto przy tym podkreślić, że łagodne zaburzenia funkcji poznawczych mogą mieć związek z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu [1].
Jak rozpoznać problemy z pamięcią i koncentracją?
Między zwykłym roztargnieniem a poważniejszymi problemami z zapamiętywaniem i skupieniem leży cienka granica. Dlatego warto – w razie wątpliwości – skonsultować się ze specjalistą, który pokieruje na dalszą diagnostykę.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem są poważne, warto zastanowić się:
- jak często zdarza ci się zapomnieć o czymś?
- czy zapominasz o codziennych obowiązkach, mimo że do tej pory były wykonywane rutynowo?
- jak często pojawia się trudność z doborem właściwych słów – masz je „na końcu języka”?
- czy i jak często zdarza ci się gubić przedmioty?
- czy zdarza ci się gubić wątek podczas rozmowy?
Jeżeli powyższe sytuacje mają miejsce coraz częściej, warto skorzystać z fachowej pomocy. Choć wcale nie musi to świadczyć o chorobach neurodegeneracyjnych, wsparcie w tym zakresie będzie niezwykle cenne.
Jak wspomóc pamięć i koncentrację?
Pamiętaj, że wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia pamięci i koncentracji. Jeśli zdarza ci się zapominać o istotnych sprawach lub nie możesz skupić się na wykonaniu danej czynności, warto podjąć działania mające na celu wsparcie pracy mózgu.
Prawidłowa dieta
Czy wiesz, że poprzez spożywanie niektórych produktów spożywczych możesz podnieść sprawność umysłową? Doskonałym przykładem jest dieta MIND (z ang. MEDITERRANEAN – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) opracowana z myślą o poprawie funkcji poznawczych i zapobieganiu chorobie Alzheimera [2]. Głównym jej założeniem jest spożywanie produktów wspierających pracę mózgu, takich jak np. warzywa zielonoliściaste, owoce jagodowe, orzechy.
W codziennej diecie, której celem jest poprawa sprawności umysłowej, powinny znaleźć się także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Badania epidemiologiczne wskazują, że większe ich spożycie (szczególnie DHA) obniża ryzyko choroby Alzheimera [3]. Dobrym źródłem tych kwasów są ryby morskie, jednak ich spożycie wśród populacji Polaków jest zbyt małe. Niektórzy eliminują je z diety z powodów ideologicznych, a inni – z powodu specyficznego smaku i zapachu. W takim przypadku warto sięgnąć po żywność funkcjonalną, np. miękką margarynę Optima Neuro. Zawiera ona olej z mikroalg morskich, który jest naturalnym źródłem DHA.
Warto także ograniczyć spożycie tłuszczów trans, które przyczyniają się do wzrostu stężenia cholesterolu LDL. To z kolei sprzyja rozwojowi miażdżycy, która jest przyczyną m.in. otępienia o charakterze naczyniopochodnym [4].
Ćwiczenia umysłowe
Aby utrzymać sprawność umysłową na dobrym poziomie, należy pamiętać o stymulowaniu mózgu odpowiednimi ćwiczeniami. Dobrze sprawdzą się m.in.:
- wszelkiego rodzaju łamigłówki,
- nauka języków obcych,
- nauka piosenek / wierszy na pamięć,
- gra w memory,
- gra w skojarzenia,
- zdobywanie nowej wiedzy.
Problemy z zapamiętywaniem i koncentracją wcale nie muszą wskazywać na rozwijającą się demencję. Warto jednak potraktować je jako sygnał, który skłoni do podjęcia działań wspierających funkcjonowanie mózgu. Poprzez odpowiednie odżywianie i proste ćwiczenia można wpłynąć na znaczną poprawę sprawności umysłowej.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/105922,leczenie-zaburzen-pamieci-uwagi-i-koncentracji
[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/146729,dieta-mind-polaczenie-diety-srodziemnomorskiej-i-diety-dash
[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194938,dieta-w-chorobie-alzheimera
[4] https://optymalnewybory.pl/demencja-a-tluszcze-trans-czy-niewlasciwa-dieta-moze-zwiekszyc-ryzyko-choroby-alzheimera/