Bolą Cię kolana, gdy biegasz? Przeczytaj, co robić

Bieganie stało się niezwykle popularnym sportem. Szczególnie wieczorami możemy na ulicach i w parkach spotkać biegaczy. Pomimo tego ią bieganie poprawia kondycję, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i  ma pozytywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia, to jednak wiąże się w pewnym ryzykiem i dolegliwościami. Bieganie wyjątkowo silnie obciąża nasze stawy, szczególnie kolanowe. W związku z tym jesteśmy narażeni na kontuzje i uszkodzenia stawu. Niestety problemy z kolanami u biegaczy to częsty problem. Jak im zapobiec, jak leczyć, jakie badania wykonywać?

para_biegaczy

Problemy z kolanami u biegaczy – Najczęstsze kontuzje

Staw kolanowy to najbardziej skomplikowane połączenie kości w naszym organizmie. Składa się ono z elementów, które poddane są działaniu dużych sił o różnych wektorach, dlatego narażone są na kontuzje:

 1. Więzadła krzyżowe

Kluczową rolę odgrywają 2 największe tj. więzadła krzyżowe przednie i tylne, z czego najczęściej dochodzi do zerwania przednich. Składają się one z dwóch pęczków włókien, które, gdy noga jest prosta ułożone są równolegle do siebie. Natomiast, kiedy ją zginamy, pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który zapewnia nodze stabilizację, gdyż uniemożliwia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Więzadło krzyżowe przednie jest również narządem tzw. czucia głębokiego, dzięki któremu wiemy, w jakiej pozycji jest noga i panujemy nad nią.

 1. Łąkotki

Łąkotka boczna i przyśrodkowa zbudowane są z tkanki chrzęstnej i odpowiadają za zmniejszenie tarcia pomiędzy kością udową, a piszczelową. Można nazwać je mechanicznym odpowiednikiem łożyska, które przenosząc obciążenia, chroni kości przed uszkodzeniem. Ich dysfunkcja (np. pęknięcie) może powodować bolesne dolegliwości kości i problemy z poruszaniem.

 1. Rzepka

Jest kością, która powstała na skutek kostnienia ścięgien, czyli tzw. kością heterotopową. Degeneracja chrząstki rzepki i przeciwległych kłykci uda, która charakteryzuje się jej rozwłóknieniem czy szczelinami, nazywa się chondromalacją. To rozmiękanie chrząstki prowadzi niestety do zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo-udowego. Pod rzepką, po obu stronach, umieszczone jest ciało Hoffy, czyli tzw. ciało tłuszczowe, którego zadaniem jest ochrona kolana podczas upadku na kolana lub klękania. Kiedy biomechanika kolana jest zaburzona, może ono wówczas przerastać i robić się obrzęknięte.

 1. Szpik kostny

Uraz mechaniczny kości czy nawet korzystanie z niewłaściwego obuwia, prowadzić mogą do obrzęku szpiku kostnego. Wówczas w obszarze objętym obrzękiem, występuje zwiększona ilość płynu, w stosunku do pozostałej części kości.

Problemy z kolanami u biegaczy – Przyczyny bólu kolan u biegaczy

Knee runner injury

Niestety często pierwsze oznaki problemów, jak trzeszczenie, chrobotanie wewnątrz kolana (szczególnie podczas przysiadu) czy w końcu ból (nie tylko podczas biegania, ale i siedzenia), są często ignorowane. A są to oznaki postępującego uszkodzenia powierzchni chrząstki, kiedy jej powierzchnia traci gładkość oraz staje się chropowata i szorstka.

Oprócz przyczyn fizjologicznych ból kolan po bieganiu, wynikać może ze:

zbyt intensywnego treningu

Jeśli siła i wytrzymałość mięśniowa jest niewystarczająca, podczas biegu dochodzi do zaburzeń biomechanicznych, co sprzyja przeciążeniom, mikrourazom i w efekcie kontuzjom.

nadwagi

Gdy mamy zbyt dużo kilogramów, podczas biegu nasz aparat mięśniowy i stawowy jest za bardzo przeciążony. Niestety panuje błędne przekonanie, że najlepszą drogą do schudnięcia jest bieganie. Jednak wcześniej osoba otyła powinna zmienić dietę, uprawiać ćwiczenia, marsze, jazdę na rowerze czy pływanie.

biegania po asfalcie

Wielu specjalistów twierdzi, iż bieganie po asfalcie nie jest bardziej szkodliwe niż po leśnych ścieżkach i, że przyczyna kontuzji leży gdzie indziej. Z jednej strony stopy mocniej uderzają o nawierzchnię, która nie daje amortyzacji i cały impet lądowania przejmują stawy. Z drugiej np. zerwanie więzadła musi mieć przyczynę mechaniczną, czyli potknięcie się lub ześlizgnięcie z korzenia, czego nie uświadczy się na równej powierzchni asfaltowej.

nieodpowiedniego obuwia

Stopy podczas biegania są narażone na naciski i obciążenia, dlatego potrzebują butów czy wkładek z odpowiednią amortyzacją, co pozwoli zapobiec kontuzji kolan, śródstopia czy też mięśni ud. Jednak zbyt duża amortyzacja w obuwiu, daje złudne poczucie komfortu i niejako usypia naszą czujność. Nie skupiamy się wówczas na stabilizacji kolan, w wyniku czego dojść może do kontuzji.

Problemy z kolanami u biegaczy – Badania i leczenie

Aby jak najdokładniej zdiagnozować dolegliwości związane z kolanem, w możliwie najwcześniejszej fazie, wykonać należy badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. Jednym z takich miejsc, gdzie można to zrobić, jest warszawskie Centrum Rezonansu Magnetycznego Rex Medica. Wskazaniem są dolegliwości bólowe, opuchlizny, guzy, choroby zwyrodnieniowe, a także urazy skrętne czy przeciążeniowe.

obraz_rezonans_kolana

Za pomocą tego aparatu zobrazować możemy strukturę więzadeł, ocenić ich ciągłość i położenie, a następnie wskazać ewentualne uszkodzenia. Ocenie podlegają również łąkotka boczna i przyśrodkowa. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można określić typ rzepki, jej położenie, a także kąt chrzęstny wcięcia udowego, jaki tworzy rzepka i kość udowa. Pozwala wykryć też patologię ciała Hoffy.

Za pomocą tego badania można jak najszybciej wykryć chondromalację, co jest szczególnie ważne, bo chrząstki nie są unaczynione i ich powrót do pełnej sprawności w procesie regeneracji jest w zasadzie niemożliwy. Urządzenie pozwala zobrazować również zwykle, bolesne, obrzęki szpiku kostnego.

Dokładna ocena powyższych elementów stawu kolanowego, pozwoli lekarzowi odnaleźć przyczynę dolegliwości i wdrożyć prawidłowe leczenie, np. za pomocą autologicznej metody Orthokine, którą od niedawna oferuje Rex Medica. Polega ona na leczeniu zwyrodnień i zapalenia stawów, poprzez wstrzyknięcie, w chore miejsce, własnych komórek (osocze bogatopłytkowe).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  14 października 2015 10:01

  Wysocy ludzie też mają problemy z kolanami…

  Odpowiedz
 2. Aneta  14 października 2015 11:48

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 3. bbo  14 października 2015 12:08

  Taki temat, że muszę się pochwalić. Mój syn biega. Wczoraj przyniósł srebrny medal – w piątek kolejne zawody 🙂 Trzymajcie kciuki!

  Odpowiedz
  • Żanett  14 października 2015 14:33

   Gratulujemy i trzymamy kciuki 🙂 Mój syn gra w piłkę nożną (również z sukcesami), więc też jest narażony na tego typu kłopoty.Na szczęście do tej pory nic złego się nie wydarzyło 🙂

   Odpowiedz
   • AnnaKwasniak  14 października 2015 17:36

    Gratulacje 😉

    Odpowiedz
    • bbo  14 października 2015 20:44

     Dzięki! 😀

     Odpowiedz
  • Patriszia  15 października 2015 14:09

   Trzymam kciuki 🙂 Uwielbiałam biegać za czasów szkolny, byłam w tym dobra, ale nie miał mnie kto poprowadzić w tym kierunku.

   Odpowiedz
  • lilkawodna  16 października 2015 12:14

   Ja też gratuluje i trzymam kciuki! Od niedawna wiem co to matczyna duma:-)!

   Odpowiedz
 4. Anita  26 października 2015 20:58

  czasem mam problemy..

  Odpowiedz
 5. Insonia  19 listopada 2015 12:43

  Niestety kontuzje nie są mi obce…

  Odpowiedz
 6. sylwiawes  19 grudnia 2015 08:32

  Ja mam problemy z kolanami niestety 🙁 Lekarz powiedział ,że biegać nie mogę ,ale na rowerze jeździć jak najbardziej 🙂

  Odpowiedz
 7. amira  30 listopada 2022 15:30

  Udało mi się zrobić szybko rezonans kolana w Warszawie w centrum diagnostyki Radio Medica Jest to bardzo dobra pracownia, posiadają też najnowszy aparat 3T także badanie jest bardzo dokładne. A na wynik też nie czeka się długo, warto się umówić do nich.

  Odpowiedz
 8. nieboli  30 listopada 2022 21:08

  Jak dla mnie Reumapapai to najlepszy preparat na problem ze stawami. Działa szybko i polecam go w 100%

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany