Problemy z cerą? Poszukaj rozwiązania w… zębach

Piękna cera to z pewnością pragnienie każdej z nas – zarówno nastolatki, jak i dojrzałej kobiety w średnim wieku. A co zrobić, gdy mimo stosowania wyszukanych kosmetyków i licznych zabiegów pielęgnacyjnych, co rusz mamy wypryski na twarzy?

Piękna cera

Na nasz wizerunek wpływa bardzo wiele rzeczy. Już nie tylko elegancki strój, nienaganna fryzura czy zadbane paznokcie. Wiele osób zwraca uwagę także na cerę. A ta nie zawsze jest idealna. Co zatem zrobić, gdy mimo stosowania różnych kosmetyków czy dokładnej pielęgnacji, co chwilę na twarzy pojawiają się różnego rodzaju krosty lub pryszcze. Przede wszystkim – nie załamywać rąk. Przyczyn trądziku może być naprawdę wiele i nieraz trudno znaleźć tę jedną konkretną.

 

Ładna cera? A masz zdrowe zęby?

Jeśli problemy ze skórą są uporczywe to swoje kroki warto skierować do dermatologa, który na pewno znajdzie skuteczne rozwiązanie. Może się zdarzyć też tak, że odeśle pacjenta do… dentysty. Co zęby mają wspólnego z wypryskami na twarzy? – Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stan zdrowia zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Zepsute zęby powodują choroby serca, płuc, problemy z zębami można także „wyczytać” ze skóry twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przypadku zepsutych zębów mamy do czynienia ze skupiskiem bakterii. Gdy stan zapalny w jamie ustnej jest poważny, tzn. taki, że wymaga na przykład leczenia kanałowego lub są to długotrwałe zapalenia przyzębia to bakterie „sieją” na cały organizm wywołując tzw. chorobę odogniskową – tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach. Gdy przyczyną trądziku jest zepsuty ząb, a nie np. zmiany hormonalne czy łojotok, to wypryski najczęściej pojawiają się w okolicy ust, na brodzie i kościach szczęki.

 

Nie zawsze boli

Ząb nie musi boleć, by powodował problemy ze skórą twarzy. – Jeśli ząb boli to zazwyczaj jest to początkowy sygnał tego, że z zębem dzieje się coś niedobrego. Jeśli niezwłocznie odwiedzimy stomatologa to na pewno szybko wyleczy on nasz problem. Dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia są sytuacje, gdy ząb nie boli, a mimo to wymaga natychmiastowego leczenia lub nawet usunięcia. Pozostawione korzenie czy martwe zęby nieraz nie dają żadnych sygnałów bólowych, a stanowią siedlisko bakterii, które przez krwiobieg są przenoszone do innych narządów i powodują stan zapalny lub niepotrzebnie obciążają dany organ – tłumaczy dr Nowak.

Cera

 

Podstawa: Wylecz wszystkie zęby

Wszystkie te problemy mają źródło w braku dbania o zdrowie zębów. – Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku nieleczonej próchnicy. Bakterie przenikają w głąb miazgi zęba, a potem do korzenia i dochodzi do obumarcia zęba. W środku namnażają się bakterie gnilne tzw. beztlenowe i mimo, że ząb nie boli to jednak przez ukrwioną kość szczęki, z którą połączony jest ząb przenikają one do innych organów powodując zakażenia lub stany zapalne. W przypadku uzupełniania ubytku w martwego zęba nie wystarczy założyć zwykłej plomby. Konieczne jest leczenie kanałowe tzw. endodontyczne, stomatolog wtedy usuwa zniszczoną miazgę zęba, dezynfekuje także ząb wraz z korzeniem i usuwa bakterie. Samo założenie plomby by tu nie pomogło, bo bakterie by zostały – wyjaśnia stomatolog.

 

Zrób porządek z pozostałymi korzeniami i zębami mądrości

Tak samo dotyczy nieusuniętych korzeni. Bezwzględnie powinny zostać usunięte. – Wielu pacjentów sądzi, że wraz z utratą zęba, doszło także do usunięcia bakterii próchnicowych. Nic bardziej mylnego. Pozostawiony korzeń jest także niebezpieczny dla naszego zdrowia. Nawet nie do końca wyrznięte zęby mądrości mogą być siedliskiem bakterii, często wokół nich pojawiają się obrzęki i torbiele, nie mówiąc o tym, że z powodu utrudnionego dostępu są znacznie bardziej narażone na występowanie próchnicy – przestrzega dr Nowak.

W przypadku problemów skórnych z cerą, równocześnie z leczeniem stomatologicznym można także przeprowadzać leczenie dermatologiczne, jednakże będzie ono bardziej skuteczne w momencie, gdy wszystkie zęby zostaną wyleczone.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (48 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Lenaa7  1 sierpnia 2012 13:39

  Ciekawy artykuł..Muszę iść na kontrole do dentystyy

  Odpowiedz
 2. bustek1989  1 sierpnia 2012 15:35

  Słyszałam o tym,ale nie zdawałam sobie tak naprawdę sprawy z całej sytuacji. Mam problemy z cerą , nie są to jakieś duże problemy ,krostki ,grudki i właśnie w okolicach żuchwy ,brody… Idę do stomatologa po urlopie!:D

  Odpowiedz
 3. agami26  1 sierpnia 2012 21:39

  Ja także mam problemy z cerą, jednak nikt nigdy nie zwrócił uwagi na to, że przyczyna może tkwić w zębach.Mimo że mam ogromny le przed dentystą-przełamię się i pójdę.Super artykuł!

  Odpowiedz
  • Aniaen  2 sierpnia 2012 16:39

   ja również zawsze bardzo się boję idąc do dentysty …

   A odnośnie artykułu – bardzo ciekawy, nie wiedziałam że stan zębów ma wpływ na tak wiele rzeczy

   Odpowiedz
 4. BlackAndWihte  5 sierpnia 2012 14:11

  Panicznie boję się dentysty, a niestety mam dwa ubytki do zaleczenia. Dodam, że nie mam problemów z cerą, przynajmniej tych większych, nie mniej jednak warto dbać o swoje zęby, by nie czyniły potem spustoszenia w całym organizmie.

  Odpowiedz
 5. katarina136  5 sierpnia 2012 19:59

  Ciekawy artykuł. :):) Myślę, że po nim będę bardziej regularnie odwiedzać moją panią stomatolog. :);)

  Odpowiedz
 6. pannatee  9 sierpnia 2012 01:25

  ooo, to może być bardzo możliwe, od dzieciństwa latam po dentystach z bólami zębów. Niestety mam to juz wrodzone po mamie (w wieku 19 lat) musiała usunąć wszystkie zęby. Obecnie ostatnią wizytę u dentysty miałam ok. pół roku temu, ale znów coś boli i… pojawił sie wypryski. Nie mam tendencji do takiego typu rzeczy na mojej twarzy, nigdy też w wieku dojrzewania nie miałam trądziku.. Widocznie najwyższy czas zgłosić się do mojego dentysty..

  Odpowiedz
 7. Masza  31 lipca 2013 18:40

  Oj i ja się przejdę dla świętego spokoju.

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  26 lutego 2015 09:34

  Bardzo uświadamiający artykuł. Nie miałam pojęcia, że stan zębów ma pływ na cerę.

  Odpowiedz
 9. Sylwia  13 kwietnia 2015 18:42

  no jestem zaskoczona

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.