Problemy skóry po ciąży – jak im zaradzić?

Ciąża i okres po porodzie to czas kiedy w organiźmie przyszłej mamy zachodzi wiele intensywnych zmian. W czasie ciąży pojawiają się problemy skórne, nadmierne przetłuszczanie się cery, rozstępy, które pozostają także po porodzie. Świeżo upieczona mama często boryka się też z brakiem jedrności skóry, dodatkowymi kilogramami oraz słabą kondycją włosów i paznokci, będącą wynikiem działania hormonów. Przywrócić skórze dobrą kondycję po urodzeniu dziecka? Jest na to kilka sposobów. Agnieszka Owczarek – ekspert marki Noble Health przedstawia 4 najczęstsze problemy młodych mam w pielęgnacji skóry i 4 kroki do pięknego wyglądu i wzmocnienia organizmu po ciąży!

Problem 1 – wystający brzuch

Po ciąży często pozostaje nieco wystający brzuszek – u jednych mało widoczny, u innych wyraźnie powiększony, nawet przy szczupłej sylwetce, sprawiając problemy ze zmieszczeniem się w ulubione jeansy z przed ciąży. Przyczyną jest  powiększona macica, która będzie stopniowo się obkurczać, ale także rozciągnięte mięśnie i więzadła w okolicy brzucha i podbrzusza.

Co możemy zrobić?

Niestety odrobina wysiłku fizycznego jest konieczna aby poprawić wygląd brzucha po ciąży. W okresie połogu nie należy się przeciążać aby nie spowodować przepukliny, jednak juz po 6 tygodniach można zacząć ćwiczenia o średnim poziomie intensywności. Mlode mamy mogą wybrać pilates, jogę, ćwiczenia z piłką a także aerobiczną szóstkę Weidera czyli zestaw ćwiczeń specjalnie na mięśnie brzucha.

Problem 2 – Dodatkowe kilogramy i cellulit

Ciąża to czas gdy większość kobiet przybiera na wadze. Często przyczyną jest duża ilość wody w organiźmie, nieodpowiednia dieta w czasie ciąży i brak czasu na ćwiczenia, gdy na świecie pojawi się już dziecko. Cellulit jest efektem zmian hormonalnych, a także nieprawidłowego mikrokrążenia w skórze. Obydwa problemy są trudne ale i możliwe do zwalczenia.

Co możemy zrobić?

W tym przypadku również warto zadbać o regularne ćwiczenia (szczególnie dobrze sprawdzi się ruch w wodzie i bieganie). Warto także sięgnąć po antycellulitowe kosmetyki i wspomóc ich działanie masażami oraz naprzemiennie ciepłym i zimnym prysznicem Z diety wykluczamy duże ilości soli, kawy, herbaty, alkoholu i niezdrowych fastfood’ów. Warto wesprzeć organizm i  sięgnąć po sprawdzone suplementy diety oparte na naturalnych składnikach, które uzupełniają niedobory minerałów oraz wspomagają metabolizm tłuszczy takie jak np. linia Get Slim Line. Wybierając suplement należy zwrócić szczególną uwagę czy nie zawiera on syntetycznych substancji, które nie są wskazane w okresie  karmienia piersią.

Problem 3 – Zwiotczała skóra i jej nadmiar

Po porodzie młode mamy często skarżą się na zwisającą, wiotką skórę w okolicy brzucha. Jest ona efektem ostatnich tygodni ciąży, w których napięta skóra rozciągnęła się i po porodzie potrzebuje czasu aby się obkurczyć.

Co możemy zrobić?

Jeśli chcemy odzyskać jędrność skóry nie powinnyśmy zapominać o nawilżających i ujędrniających kosmetykach. Codzienny masaż skóry na brzuchu oraz wcieranie ujędrniających balsamów pozwala przyśpieszyć proces regeneracji. Na poprawę elastyczności i zwiększenie jędrności skóry doskonały wpływ ma kolagen, szczególnie pochodzenia rybiego, dlatego warto włączyć do swojej diety morskie ryby. Dla osób które nie są fanami ryb w diecie, bądź brakuje im czasu na przygotowywanie rybnych dań dobrą alternatywą będzie kolagen w postaci suplementu np. Class A Collagen., przyjmowany dwa razy dziennie uzupełni niedobory kolagenu, wzmocni skórę, włosy i paznokcie.

Problem 4 – Rozstępy

Rozstępy po ciaży to efekt rozciągnięcia skóry a także zmian hormonalnych, które mogę zaburzać prawidłową produkcję kolagenu i elastyny. Chcąc uniknąć powstawania rozstępów warto zadbać o pielęgnację już od początku ciąży, stosując odpowiednie kosmetyki i masaże skóry, oraz dbając o zawartość kolagenu w diecie. Jeśli jednak nie udało nam się uniknąć powstania rozstępów i na brzuchu po ciąży widoczne są podłużne prążki, możemy zadziałać na powstałe już zmiany w skórze, aby je spłycić.

Co możemy zrobić?

Chcąc spłycić blizny i rozstępy oraz zmniejszyć ich widoczność powinnyśmy działać szybko – świeże zmiany łatwiej ulegają regeneracji niż utrwalone. Codziennie pod prysznicem pamiętajmy o masażu. Możemy stosować peelingi ścierające i wyspecjalizowane kosmetyki na blizny i rozstępy. W pielęgnacji skóry z rozstępami dobrze sprawdzają się oleje np. arganowy, kokosowy itp.  Głębsze zmiany skórne po ciąży można także zwalczać z pomocą zabiegów estetycznych, proponowanych przez gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (233 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...