Problemy rodziców pierwszoklasistów

Pierwsze miesiące w szkole potrafią być stresujące zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Kwestie właściwego wyboru podręczników, wyposażenia dziecka w odpowiednie przybory szkolne, ograniczenia kosztu całej wyprawki oraz obniżenie lęku dziecka to tylko wybrane zagadnienia związane z uczęszczaniem pierwszoklasisty do szkoły.

Powody stresu u dzieci i u rodziców są różne. Młodsze dzieci, idące do szkoły pierwszy raz, nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, jakie będą nowe koleżanki i koledzy oraz jak sobie poradzą w szkole. Starsze dzieci mogą denerwować się samym faktem powrotu do szkoły i do codziennych, szkolnych obowiązków. Z kolei wśród zagadnień, z którymi w okolicach pierwszego września zmierzyć się muszą rodzice wysyłający dziecko do szkoły, znajdują się m.in. właściwe wyposażenie dziecka w podręczniki i artykuły szkolne. Wśród najczęściej rozważanych kwestii znajdują się:

tornister

Waga szkolnego plecaka

Czy kilogramy na plecach mogą stanowić problem zdrowotny? Dziecko zapakuje do plecaka wiele przedmiotów, a łączna waga tornistra wraz z zawartością często jest znaczna. Warto więc zwrócić uwagę na dobór ergonomicznych przyborów szkolnych: lekkich, praktycznych i dostosowanych do potrzeb dziecka. Produkty ergonomiczne często są wielofunkcyjne ? np. wielokolorowe długopisy, dziecko wkłada więc do plecaka mniej przedmiotów.

Koszt szkolnej wyprawki

Koszt wyprawki szkolnej jest znaczny. Od trzynastu lat na początku nowego roku szkolnego CBOS przeprowadza badania związane z wydatkami ponoszonymi przez rodziców na szkolne potrzeby dzieci. Według tych badań średnia kwota wydatków szkolnych poniesionych przez rodziców na dziecko w 2009 roku wyniosła 601 zł. Znacznie wzrosły nakłady rodziców na podręczniki, które stanowią najpoważniejszy wydatek, oraz na przybory szkolne. Na przybory szkolne dla jednego dziecka rodzice przeznaczyli w 2009 roku średnio 142 zł, co stanowi wzrost o 23% w stosunku do 2008 roku .

Stres związany z powrotem do szkoły

W jaki sposób zredukować lęk związany z pierwszym dniem w szkole i złagodzić stres pojawiający się wraz z końcem wakacji?

Pierwsze dnie szkoły to dzień wyjątkowy zwłaszcza dla ?pierwszaków?. ? tłumaczy psycholog Jolanta Wroniewicz ? Czapczyk. Przed nimi same nowości: nowy budynek, nowi ludzie, nowe zadania, nowy rytm dnia. Każdy człowiek odczuwa niepokój w obliczu samodzielnego doświadczania nowych sytuacji, a dzieci, którym poczucie bezpieczeństwa zapewnia obecność mamy, taty lub innych bliskich, szczególnie w takich sytuacjach odczuwają lęk. Warto, by rodzice starali się wywoływać u dzieci pozytywne nastawienie do szkoły, które pozwoli ich pociechom na lepsze radzenie sobie w momencie rozpoczęcia nauki.

Trzeba rozmawiać z dziećmi o tym, czego mogą się spodziewać w szkole, kogo spotkają, jak wyglądają lekcje, czego się będą uczyły. Im więcej wiedzy na ten temat, tym mniejszy będzie lęk przed nowością. Warto również oddać dziecku decyzję w kwestiach koloru czy wzoru na zeszytach, piórniku itp., aby samodzielnie wybrało przedmioty, którymi się będzie posługiwało. To wpłynie na zwiększenie przyjemności w używaniu tych rzeczy oraz stworzy podwaliny pod kształtujące się poczucie wpływu i kontroli.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...