Problemy dziecka w nauce — kiedy do psychologa?

Jedno jest pewne — nie każde dziecko musi być piątkowym uczniem. Jeśli jednak młody człowiek zaczął zaniedbywać szkolne obowiązki, nie chce chodzić na lekcje i popada w konflikty z równieśnikami — coś jest na rzeczy. Jakie zachowania kilkulatka powinny wzbudzić czujność rodziców? Kiedy warto odwiedzić gabinet psychologa? Podpowiadamy. Mało przyjazny system edukacji, presja ze strony rodziców i nauczycieli i ogrom zajęć pozaszkolnych — codzienność wielu współczesnych kilkulatków nie przypomina sielanki. Zamiast spędzać popołudnia na szalonych harcach i zabawach z rówieśnikami dzieci ślęczą nad książkami, odrabiając prace domowe.

Wszechobecny stres przyczyną problemów w szkole

Jednym ze skutków nagromadzonego napięcia oraz wszechobecnego stresu, który towarzyszy dziś nie tylko dorosłym, ale również dzieciom są problemy w nauce. Choć nie wszyscy uczniowie muszą być piątkowi, nagła zmiana w zachowaniu dziecka powinna zaniepokoić rodziców.

Jeśli kilkulatek, który lubił szkołę, kolegów i nauczycieli, nagle zaczął szukać wymówek, aby opuszczać lekcje, stał się opryskliwy, wdaje się w bójki z rówieśnikami i przynosi w dzienniczku kolejną jedynkę, warto interweniować.

Co zrobić?

Pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa. Jeśli dziecko będzie miało problemy z określeniem źródła problemu (co w przypadku kilkulatka nie powinno dziwić), zapytaj o konkretne kwestie. Być może nie rozumie omawianego na lekcjach materiału i wstydzi się do tego przyznać, może popadło w konflikt z rówieśnikami, jest wyszydzane lub wyśmiewane. Pamiętaj, aby podczas rozmowy poświęcić dziecku całą swoją uwagę i skupić się wyłącznie na nim.

Kiedy do psychologa?

Jeśli mimo starań nie uda Ci się ustalić źródła problemu, warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Spotkanie z psychologiem okaże się zasadne również wtedy, jeśli trudne zachowania dziecka utrzymują się przez okres co najmniej kilku tygodni. Samodzielne próby pomocy mogą okazać się w takiej sytuacji zupełnie bezowocne, a czasem wręcz zgubne. Pamiętaj — wizyta u psychologa nie jest dziś powodem do wstydu. Zdrowie psychiczne jest przecież równie ważne, co fizyczne. Doświadczony psycholog zdiagnozuje problem oraz dobierze optymalną do wieku i osobowości dziecka formę terapii. Dzięki spotkaniom z psychologiem maluch odzyska radość życia, pewność siebie i pogodę ducha. Nauczy się również w konstruktywny sposób radzić sobie z codziennym napięciem.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,26 z 5)
loading... zapisuję głos...