Problem z zajściem w ciążę? Sprawdź, Czy Twój partner trzyma laptopa na kolanach!

Masz problem z zajściem w ciążę? Wiemy, że stres, niewłaściwa dieta, alkohol, czy papierosy to tylko niektóre z czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń płodności. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, którą postrzega się w kategoriach mitu. Wyniki badań, przeprowadzonych na potrzeby kampanii Płodny Polak[1] pokazują, że niemal co 2. mężczyzna przyznaje, że trzyma przenośny komputer na kolanach. Czy laptop może zagrażać płodności ?

laptop-958239_1920

Spermatogeneza, czyli produkcja plemników, przebiega prawidłowo w temperaturze około 35-35,5°C, czyli niższej niż normalna temperatura ciała. Z tego względu jądra umieszczone są w mosznie na zewnątrz organizmu. Tylko w takim środowisku produkcja plemników zachodzi w sposób prawidłowy. Dlatego, aby zachować zdrowie prokreacyjne należy wystrzegać się czynności, które mogą podwyższać temperaturę organizmu lub prowadzić do przegrzania poszczególnych części ciała. Nawet jeżeli mężczyzna rzadko korzysta z laptopa na kolanach, to na temperaturę męskich jąder ma wpływ wiele codziennych czynności. Należą do nich m.in. kąpiel w gorącej wodzie, korzystanie z sauny, siedzący tryb życia, noszenie obcisłej bielizny czy podgrzewanie foteli w samochodzie.

Niepokojący jest fakt, że 43% badanych przyznało, że pracuje w trybie siedzącym. Eksperci kampanii „Płodny Polak” podkreślają, że grupą szczególnie narażoną na problemy z płodnością mogą być kierowcy. Spędzają oni wiele godzin w tej samej pozycji, co sprzyja podnoszeniu temperatury wewnątrz moszny.

Badania wykazały także, że co czwarty mężczyzna nosi obcisłą odzież, a co 10. korzysta z podgrzewanych foteli w samochodzie. Jak pokazują wyniki raportu każdego dnia panowie nieświadomie wykonują czynności, które mogą stanowić przeszkodę w poczęciu potomka.

Regularne wykonywanie tych czynności może prowadzić do obniżenia jakości nasienia co objawia się głównie znacznym zmniejszeniem liczebności plemników oraz ich mniejszą ruchliwością. W skrajnych przypadkach przegrzewanie jąder może doprowadzić nawet do braku plemników. Dobra wiadomość jest taka, że taki stan rzeczy można odwrócić, jednak, aby cofnąć niepożądane zmiany należy jak najszybciej zaniechać złych nawyków  – powiedział dr Grzegorz Mrugacz

Aby uniknąć niechcianych konsekwencji takiego postępowania można, w ciągu dnia, zastosować drobne triki, które pobudzą produkcje plemników. Zamiast przerwy na papierosa wolną chwilę warto wykorzystać na ćwiczenia nóg – wymachy, kręcenie kółek i zataczanie ósemek. Należy to robić tak, aby zaangażować całe nogi, nie tylko stopy. Nie od dziś wiadomo również, że na męską płodność ogromny wpływ ma także dieta. Dobrym nawykiem jest podgryzanie w ciągu dnia pestek dyni bądź słonecznika. Produkty te są cennym źródłem cynku, który nazywany jest pierwiastkiem męskości, a to dlatego, że poprawia gospodarkę hormonalną jąder.

***

płodny polak

[1] Raport został opracowany na podstawie badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Analizą objęto grupę 234 mężczyzn w wieku 18-35 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 18-35 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 października 2015 10:22

  Czytałam już kiedyś o tym.trzeba zwracać na takie rzeczy uwagę!

  Odpowiedz
 2. martucha180  31 października 2015 12:15

  Podgrzewanie nie jest wskazane…

  Odpowiedz
 3. Gocha  31 października 2015 20:01

  Ja słyszałam o negatywnym wpływie na płodność faceta pieluszek. Tu i tu chodzi o przegrzanie, więc ma to jakiś sens

  Odpowiedz
 4. framboise  1 listopada 2015 17:38

  ciekawe…

  Odpowiedz
 5. bbo  1 listopada 2015 18:39

  Ja kiedyś czytałam, że nawet szkodzi telefon komórkowy noszony w kieszeni spodni. Prawda czy MIT???

  Odpowiedz
  • Żanett  1 listopada 2015 19:01

   Też o tym gdzieś czytałam.

   Odpowiedz
 6. AnnaKwasniak  2 listopada 2015 10:46

  Panowie… uważajcie!

  Odpowiedz
 7. Aneta  2 listopada 2015 14:02

  Słyszałam o tym.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  4 listopada 2015 19:04

  Wiedziałam o tym już wcześniej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany