Prezent na ślub – a co zamiast kwiatów?

Goście weselni zdają sobie sprawę, iż samego prezentu, tudzież koperty, dać po prostu nie wypada. Dlatego do życzeń dla młodej pary często dołącza się bukiet kwiatów czy kwiaty cięte – na przykład piękne storczyki. Ten miły gest, jakim jest bukiet, jest niestety podarunkiem o krótkiej dacie ważności. Brak użytku dla ciętych kwiatów, skłonił młodych do szukania pożyteczniejszych rozwiązań. I wpadli na kilka ciekawych pomysłów, które skutecznie zastępują bukiety.

ślub, wesele, organizacja wesela, kwiaty na ślub, prezenty ślubne

Kupon totolotka

Może się uda! Choć prawdopodobieństwo trafienia szóstki jest malutkie… ale z drugiej strony zawsze ktoś szczęśliwy się znajdzie. A gdy liczba losów do sprawdzenia są dziesiątki a czasem i setki to szansę idą w górę. Główna wygrana w totolotka to niezwykła i radosna niespodzianka. Byłby to doskonały start na nowej drodze życia.

Książki

Dla pasjonatów literatury i nie tylko. Książki zbiera się przez wiele lat. Ale jest sposób by skrócić ten  proces. Młodzi sporządzają listę książek, które chcieliby widzieć na półkach swojej biblioteczki. Takie zestawienie ?bestsellerów?(podobnie zresztą jak lista głównych prezentów weselnych) jest ogromnym ułatwieniem. Problem kłopotliwego wyboru odpada, podobnie jak rozczarowanie związane z nietrafionym prezentem.

W tych wyjątkowym dniu młodzi jednak myślą nie tylko o sobie. Ciesząc się swoim szczęściem, nie zapominają o tych którym los go poskąpił. Dlatego też proszą swoich gości by zamiast bukietu zabrali ze sobą np. pluszaki, które mogli by podarować dzieciom z domu dziecka. Zamiast maskotek, równie dobre mogą to być przybory szkole.

?
Innym wspaniałomyślnym gestem mogą być donacje dla schronisk dla zwierząt. Każdy z gości przelewa drobną kwotę na konto schroniska. W ten sposób możemy zebrać sumę, która pomoże pokryć choćby drobny procent wydatków. Oczywiście, schronisko dla zwierząt to tylko przykład, może być to każda organizacja, zajmująca się działalnością non-profit.

Widać wyraźnie że młodzi stawiają na bezpośredniość. Chcą sobie oszczędzić sterty chybionych prezentów i utylizacji dziesiątek bukietów ślubnych. Choć wg niektórych jest to nietakt wskazywać palcem co się chce dostać od gości, to jest to tak na prawdę jest całkiem naturalna postawa. I nie ma tu znaczenia czy młodzi zbierają wszystkie prezenty dla siebie czy też kieruje nimi altruizm. Co do tego, że jest to ich święto nie ma wątpliwości, dlatego jeśli chcą dostać to na czym im zależy, pozostaje tylko stosować się do wskazówek.

Artykuł w oparciu o materiały dostarczone przez portal:  www.SalaDlaCiebie.pl

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Paulla0406  17 stycznia 2012 17:31

  bardzo się cieszę, że teraz kwiaty nie są w modzie bo to wszystko się niszczyło i szło do kosza. Ja na swoich zaproszeniach napisałam że zamiast kwiatów chciałabym pluszowe misie, które potem zawieziemy do domu dziecka, uważam to za dużo ciekawszy prezent niż kwiaty.

  Odpowiedz
 2. Domi997  17 stycznia 2012 18:46

  To świetne pomysły . Można na początek nowego życia pomóc innym . Bardzo pozytywne pomysły 😀

  Odpowiedz
 3. mimorek  28 stycznia 2012 09:36

  A mnie to denerwuje takie narzucanie na zaproszeniu co mam przynieść zamiast kwiatów. Po co zmieniać zwyczaje? zawsze tak było niech tak zostanie! nie ma nic gorszego też jak robienie listy prezentów jakie chce młoda para masakra. Moim zdaniem podstawa to kwiatek i koperta z pieniędzmi (żaden prezent!) Para Młoda nie powinna instruować gości a cieszyć się z ich przybycia bo z nimi świętuje ten dzień a koperta i kwiaty to wdzięczność za zaproszenie.

  Odpowiedz
 4. Anusiak  5 lutego 2012 19:46

  Ja jestem zdania,że kwiaty więdną szybko i lepiej wydać te parę złotych na coś innego. My grzecznie poprosiliśmy o kupony Lotto lub książki.Dostaliśmy mimo to kilka bukietów, z Lotto wygraliśmy 40 zł, a czytać mamy co na jakieś pół roku 🙂

  Odpowiedz
 5. malena  2 marca 2012 21:27

  Osobiście podoba mi się pomysł ze schroniskiem dla zwierząt. Spotkałam się już z tym, że goście zamiast kwiatów przynosili karmę dla zwierzaków. Zastanawiam się czy nie poprosić o to samo. Uwielbiam kwiaty ale zdecydowanie bardziej kocham zwierzęta 🙂

  Odpowiedz
 6. karina  22 kwietnia 2012 08:26

  Ja popieram Paullę i Anusiaka. Szkoda pieniędzy na kwiaty, które za kilka dni i tak zwiędną. Fakt, że są podstawą ale mi jest szkoda jak się mają tak zmarnować. Miałam dylemat, co napisać zamiast bukietów. Rozważaliśmy Lottka ale wybraliśmy kwiaty doniczkowe 🙂 na pewno potrzymają dłużej 😉

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  2 lutego 2014 12:08

  My z mężem zażyczyliśmy sobie zamiast kwiatów książki i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.. Miło już po jakimś czasie wziąć do ręki książkę przeczyta dedykację i ciepło pomyśleć o tych, od których ją otrzymaliśmy. Książki to świetne pamiątki.

  Odpowiedz
 8. efffciaa  10 maja 2016 12:38

  My byliśmy kiedyś na weselu gdzie Państwo Młodzi zażyczyli sobie zamiast kwiatów dobre wino i uzbierali tego całkiem pokaźną kolekcję – każdy coś innego lubi 🙂

  Odpowiedz
 9. luna341  31 lipca 2016 17:42

  Kupon totolotka?a co jeśli okaże się,ze jest na nim wysoka wygrana? Może dojsc do nieporozumień i do niezręcznej sytuacji.Najbezpieczniej jest postawić na jakieś pożyteczne prezenty.

  Odpowiedz
 10. Alluska12  23 października 2017 10:07

  Osobiście nie rozumiem oburzenia, że młodzi zamiast kwiatów proszą o coś innego. Nikt nikomu niczego nie narzuca, jest to zawsze prośba i jeżeli ktoś z gości stwierdzi, że mimo wszystko da kwiaty to będzie jego decyzja i nikt się z tego powodu nie powinien czuć urażony. To działa w obie strony. I wcale nie jest tak, że młodzi prosząc o coś innego zamiast kwiatów nie cieszą się z przybycia swoich gości i z tego, że przyszli tam specjalnie dla nich. Teraz wesela to też nie tylko muzyka, alkohol i jedzenie – organizuje się przeróżne zabawy aby zapoznać ze sobą gości z obu rodzin, wymyśla prezenciki na podziękowanie, kąciki zabaw dla dzieci i szereg różnych rzeczy z myślą o tym, aby nasi bliscy spędzili z nami czas jak najlepiej. Co do listy prezentów się nie wypowiem bo nigdy się z tym osobiście nie spotkałam.

  Odpowiedz
 11. ala  15 czerwca 2018 21:52

  Młodzi mają prawo zażyczyć sobie coś innego niż kwiaty

  Odpowiedz
 12. angel25  18 czerwca 2018 12:21

  Teraz w sobotę byłam na weselu i była lista prezentów i prośba, żeby nie przynosić kwiatów tylko alkohol. Mnie coś takiego zupełnie nie przeszkadza i na swoim ślubie też tak zrobię. Zamówiłam przez pocztę kwiatową whisky w ładnym opakowaniu i dałam razem z robotem kuchennym, bo to było na liście.

  Odpowiedz
 13. Angelika  21 sierpnia 2018 16:41

  Zainteresowałam się tym tematem, ponieważ sami planowaliśmy wykorzystać ten motyw na własnym weselu w ramach wdzięczności za naszego pupila. Znam swoją rodzinę i nie ukrywam, że zszokowała mnie spora krytyka takiego zachowania ze strony internautów. Podsumowując: karma śmierdzi, niewygodna w transporcie, nikt nie chce myśleć na weselu o głodujących zwierzętach, okradanie gości z ich pieniędzy, poza tym jak Para Młoda w ogóle śmie, zapraszając najbliższych na swoje wesele zasugerować, aby zamiast kupowania kwiatów, które pójdą do wyrzucenia po weekendzie proszą, aby Ci, którzy mają na to ochotę przynieśli karmę dla zwierząt? Te jak i wiele innych argumentów użytych przez przeciwników takiej inicjatywy sprawiły, że poczułam się jak prawdziwa szczęściara, ponieważ znam swoją rodzinę i przyjaciół i nie sądzę, aby ktokolwiek poczuł się obrażony taką możliwością (bo to jest jedynie opcja, nie wymuszenie). Nawet uwzględniając wygodę gościa, który czasem musi specjalnie wcześniej zamówić kwiaty, następnie je odebrać w dniu wesela i przewieźć, kupienie zamiast tego puszki karmy nie wydaję mi się absurdalnym pomysłem. No cóż, nie spodziewałam się, że jest tyle osób tak schematycznych, że wszelkie odbicia od założonej normy odbierają negatywnie, a delikatną sugestię uważają od razu za „faux pas”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany