Prawidłowe żywienie niemowląt

Nadchodzi takie stresujący moment dla rodziców, kiedy to trzeba pomyśleć o rozszerzeniu diety dla dziecka Już czteromiesięczne niemowlę może próbować nowych pokarmów i nierzadko wówczas zaczynają się żywieniowe problemy. Oto najczęstsze z nich.

Pomyłki związane z nieprawidłowym żywieniem niemowląt w pierwszym półroczu ich życia to np. zbyt wczesne wprowadzanie produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Chodzi tu np. o podawanie produktów z glutenem oraz o przekraczanie zalecanych ilości tego białka roślinnego. Podane za wcześnie może spowodować wystąpienie nietolerancji pokarmowej.

 

Nauka gryzienia jest ważna

Rodzice niepotrzebnie podają półrocznym maluchom jogurty nieodpowiednie dla ich grupy wiekowej, co również jest dużym błędem. Delikatny układ immunologiczny dziecka może nie być jeszcze wystarczająco sprawny, by tolerować takie pokarmy. Odwrotną tendencją jest zbytnie rozdrabnianie gotowanych warzyw lub owoców, co nie pozwala maluchowi na naukę samodzielnego przeżuwania i gryzienia.

Im bliżej do pierwszych urodzin dziecka, tym więcej żywieniowych pułapek. Maluch zaczyna coraz bardziej interesować się zawartością talerza mamy i taty. Rodzice z kolei zbyt spontanicznie dzielą się spożywanymi daniami np. pizzą, czy smażonymi, tłustymi potrawami uważając, że roczne dziecko może jeść już wszystko to, co dorośli. Nie jest to prawdą i nie tak należy rozszerzać dietę dziecka.

 

Kaszki przejmują rolę mlecznych posiłków

A jeśli okaże się, że roczny maluch nie chce już pić mleka z piersi czy mleka modyfikowanego, nie należy go do tego zmuszać.

– ?Rolę mlecznych posiłków mogą w tym czasie przejąć kaszki dla niemowląt podawane jako deser lub na drugie śniadanie. Polecam kaszki Humana dla niemowląt po 4. miesiącu, od 6. miesiąca i od 8. miesiąca życia, które pozwalają na zdrowe i urozmaicone żywienie, w wielu lubianych przez dzieci smakach. Wszystkie kaszki dla niemowląt Humana zawierają 13 ważnych witamin, wapń, żelazo i jod.? ? mówi Monika Gąska, Brand Manager.

Więcej informacji na temat żywienia niemowląt: www.mamosfera.pl

 

Zobacz także: Karmienie niemowlęcia w podróży


Bezglutenowe produkty Humana

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (106 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. kubusmilagros  20 stycznia 2012 14:31

    Mało pomocne

    Odpowiedz
  2. magicwoman  24 stycznia 2012 00:18

    Obecnie, młodzi rodzice raczej nie popełniają tak banalnych błędów, smażony kotlecik dla rocznego dziecka? Chyba nie! Myślę że sam maluch wybrałby kaszkę mleczna niż jakieś gotowane mięsko, poza tym organizm dziecka sam podpowiada mu czego brakuje. Ponadto jeżeli dziecko nie ma na coś ochoty to czemu mamy mu to wciskać na siłę?

    Odpowiedz
  3. czecoladca  25 stycznia 2012 12:16

    Ale drogie młode mamy!Pamiętajmy, że nie musimy się ściśle trzymać terminów wprowadzania dziecku nowych produktów.Jeśli w poradnikach dla mam piszę , że jakiś konkretny produkt można wprowadzić np.po 9 miesiącu a my go podamy 2 tygodnie wcześniej to na prawdę nic wielkiego się nie stanie. Zaufajmy własnej matczynej intuicji a nasze dziecko z pewnością zdrowo najedzone 🙂

    Odpowiedz
  4. doris  5 lutego 2012 12:50

    Ja uważam, że wszystko jest kwestią względną. Każde dziecko jest inne i inaczej wygląda u niego nauka jedzenia. Mój synek np. jednego dnia uwielbia marchewkę a następnego nie ruszy nawet łyżeczki- trzeba próbować i dać sobie i dziecku luz i czas przy wprowadzaniu pokarmów.

    Odpowiedz
  5. indianka1986  8 lutego 2012 11:54

    ja podawalam nawet 3 tyg.wczesniej kaszki czy deserki i nic sie nie stalo.

    Odpowiedz
  6. karr96  14 kwietnia 2017 07:59

    Dla mnie najlepszym poradnikiem okazała się książka „Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?” autorstwa Gill Rapley. Przepisy, z zastosowaniem metody BLW można znaleźć w książce kucharskiej z tej samej serii:)

    Odpowiedz
  7. Amaretta  20 września 2018 00:33

    Dlaczego w ostatnim akapicie na poczatku jest znak zapytania? czy to jest nie potwierdzona informacja?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany