Prawdziwa klimatyczna Portugalia – poznaj Sintrę

Choć wśród Polaków Portugalia cieszyła się do tej pory mniejszym zainteresowaniem niż inne kierunki, jednak w tym roku widać wyraźnie, że turyści szukają odmiany. A jest tam co zobaczyć – od pięknych miast jak Lizbona, Porto, Coimbra czy Braga, po cudowne krajobrazy Azorów lub Madery. Warto też lekko odbić z tras przewodników, aby poznać klimat prawdziwej, arystokratycznej Portugalii.

Portugalia SIntra (1)Fot. Travelplanet.pl /Sintra

Większość turystów zwiedzanie Portugalii rozpoczyna od jej stolicy Lizbony. I oczywiście warto ją zobaczyć, posłuchać fado na Alfamie, spróbować ciasteczek z Belémczy ginjinhy, słodkiego wiśniowego trunku pachnącego orzechami lub popłynąć tramwajem wodnym na drugą stronę Tagu. Kiedy jednak zmęczy nas już zgiełk lizbońskiego Bairro Alto oraz improwizowana po trotuarach samba w wykonaniu przybyszów z Brazylii, warto udać się do letnich miejscowości, takich jak Sintra czy Cascais. Tam właśnie można poznać klimat portugalskich kurortów, przesycony historią i bogactwem krajobrazów. Miejsca te nadają się idealnie na jednodniowe wycieczki. Organizatorzy wyjazdów turystycznych proponują kilkudniowe wyjazdy, połączone ze zwiedzaniem tych miejsc. – W ramach cyklu podróżniczego City Breaks ,,Zakochani w Lizbonie’’ oferujemy 4-dniowy pobyt w Lizbonie, połączony ze zwiedzaniem tego miasta oraz okolicznych Sintry i Cascais. Miejsca te można także odwiedzić przy okazji wakacyjnego pobytu w miejscowości Algarve, która jest chętnie wybierana przez naszych urlopowiczów na wypoczynek w Portugalii – informuje Radosław Damasiewicz z Travelplanet.pl. Do Lizbony można się również wybrać indywidualnie, organizując wylot i nocleg we własnym zakresie.

Słodkie lenistwo. Z dworca Rossio, w centrum Lizbony, za niecałe 5 euro w dwie strony, można w czterdzieści minut przenieść się do ziemskiego raju, ulubionej miejscowości wypoczynkowej arystokracji portugalskiej. Historia Sintry jest równie niezwykła, co i samej Portugalii. To tutaj, już od XV wieku, rody możnych budowały najwspanialsze rezydencje – ogrody w stylu manuelińskim, czyli wyrafinowanej formie baroku portugalskiego. Tutaj się polowało i romansowało. Przed konkwistą było to miejsce wypoczynku królów mauretańskich, o czym przypomina zamek na wzgórzu Castelo dos Mouros. Po drodze do niego znajduje się dom, w którym wypoczywał Hans Christian Andersen.

Pałace i zameczki. Maleńka Sintra szczyci się 5 zamkami na wzgórzach, 10 pałacami, w tym najświetniejszym z nich: Palacio da Pena, bujną zielenią i wszelkimi urokami wyrafinowanego kurortu, który miał służyć wyłącznie letniemu relaksowi. W samym centrum miasteczka znajduje się Palacio Nacional, z początków XVI wieku, o dwóch dość charakterystycznych stożkowych kopułach. Tutaj wypoczywała monarchia portugalska aż do 1880 roku. Ostatnią rezydentką pałacu była Maria Pia, babka króla Portugalii Manuela II, którego zmuszono do abdykacji w 1910. Piękne patia pałacu, pełne są błękitnych azulejos i drzew pomarańczowych.

Portugalia SIntra (2)Fot. Travelplanet.pl /Sintra

Drzewka pomarańczowe. Dzięki położeniu w dolinie Sierra de Sintra, wytworzył się tu specyficzny mikroklimat. Lord Byron pisał w listach do przyjaciela, że Sintra jest jego najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Nawet Hiszpanie, którzy nie są skłonni do chwalenia innych miejsc niż własne uważają, że „wyruszyć w świat nie odwiedzając nigdy Sintry, to jak iść na oślep”. Dzisiaj miasteczko jest dziedzictwem narodowym, objętym patronatem UNESCO, a lasy je otaczające przynależą do Parku Narodowego Cascais. 

Quinta da Regaleira. Czas spędzony w Sintrze biegnie inaczej. Tam po prostu nie wypada się spieszyć, gdyż jest to całkowicie wbrew naturze tego miejsca. Nie spiesząc się więc, krętą drogą dochodzimy do posiadłości masońskiej Quinta da Regaleira. Przed bramą ozdobioną maszkaronami, dostaniemy mapę rezydencji – czterohektarowego ogrodu zbudowanego na kształt wszechświata. Tę ekscentryczną mieszaninę stylów zaprojektował Luigi Manini dla równie ekscentrycznego właściciela, masona, dr Antonia Augusta Carvalho Monteiro. Doktor Monteiro, dziedzic ogromnej fortuny, był jednocześnie handlarzem kawą i kamieniami szlachetnymi w Brazylii, jak i samozwańczym architektem, kartografem i bibliofilem. Na jego zamówienie powstał Leroy 01, najbardziej skomplikowany zegar świata, który oprócz pomiaru godzin, dni i miesięcy miał także dwadzieścia trzy inne funkcje, w tym fazy księżyca, daty przesileń i równonocy oraz urządzenie do pomiaru włosa.

Masoński blues. Na dzień dobry uśmiecha się tu Hermes, a potem przechodząc tzw. aleją bogów, znajdziemy się w ogrodzie, w którym nic nie jest przypadkowe. Każdy posąg, maszkara i przejście, jest częścią planu architekta. Dzikość przyrody jest wpisana w masońską wizję świata, w którym należy szukać wskazówek i śladów. Ci, którzy odważą się przejść po jeziorze po wąskich kamieniach, odkryją wejście do pajęczyny podziemnych galerii, prowadzących do marmurowej Róży Wiatrów. Znajdziemy się na dnie Studni Inicjacji, gdzie zadzierając głowę, można ujrzeć zarys nieba. Nad głowami, spiralne schody dzielą sią na 9 poziomów, 9 kręgów, jak z Boskiej Komedii Dantego. Dokładnie w tym miejscu odbywały się niegdyś rytuały inicjacji masońskiej. Warto też zwiedzićogromny neogotycki pałac. Jest to budowla o czterech piętrach, z biblioteką o podłodze z luster i sekretnych przejściach, z wystawą na temat symboliki Quinty da Regaleira na ostatnim piętrze. Udając się z kolei w południową część rezydencji, znajdziemy się w miejscu z widokiem na całą dolinę Sintry, idealnym np. na piknik. Vinho verde, ser kozi, chleb i oliwki, to najkrótszy przepis na to, jak smakuje w tym miejscu szczęście.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 lipca 2014 09:53

  Piękne zdjęcia,aż chciałaby się pakować walizki.

  Odpowiedz
 2. martucha180  31 lipca 2014 11:13

  Każdy kraj, każdy zakątek świata ma swój niepowtarzalny urok.

  Odpowiedz
 3. bbo  31 lipca 2014 20:37

  A czasu (i pieniędzy) tak mało żeby zwiedzić i poznać.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  17 marca 2016 11:13

  Portugalia jest jedynym krajem w Europie , w którym jeszcze nie byliśmy ( z naciskiem na jeszcze 🙂 ) , ale chętnie bym się tam wybrała , chociaż na tydzień .

  Odpowiedz
 5. efffciaa  17 marca 2016 11:15

  bbo na pieniądze nie patrz ,ponieważ można podróżować bardzo tanim kosztem , są tanie linie , wczasy last minute , wypasione campingi , gdzie za pół darmo można namiot rozłożyć – za dosłownie parę groszy można zwiedzić całą Europę ( i nie tylko ) . My tak jeździmy od lat 🙂 Ja nie muszę spać w pięciogwiazdkowym hotelu , żeby się świetnie bawić na wakacjach . Wolę jechać pięć razy na wakacje , za cenę jednego wyjazdu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany