Prawdy i mity o doborze płytek łazienkowych

Decyzja o remoncie łazienki stawia nas przed trudnym wyborem odpowiednich płytek. A mała łazienka w bloku dodatkowo zawęża wybór. Istnieją jednak rozwiązania, które pomagają podjąć dobrą decyzję. Katarzyna Madalińska, architekt marki Domino, zdradza, jak poradzić sobie z niedużą przestrzenią.

Domino - Nostalgia

Na temat doboru płytek do małej łazienki krąży wiele mitów. Na forach internetowych można przeczytać, że małe, mozaikowe płytki poszatkują przestrzeń niedużej łazienki. Duże z kolei będą wymagać zbyt wielu cięć. Krąży także opinia, że w takim pomieszczeniu nie należy łączyć różnych formatów i kontrastowych kolorów płytek. Jak jest naprawdę, opowiada architekt marki Domino, Katarzyna Madalińska.

Przede wszystkim fuga

Do małej łazienki pasuje każdy rozmiar płytek. Aby jednak uniknąć poszatkowania przestrzeni, należy dobrać fugę odpowiadającą kolorowi płytek. „To zapobiegnie wprowadzeniu niepotrzebnych podziałów w pomieszczeniu i wywoła efekt jednolitej powierzchni” – mówi Katarzyna Madalińska. Należy pamiętać, że im więcej widocznych linii, tym mniejsza wyda się łazienka.

Domino - Blanca & Margot

Format płytek i ich układanie

Dostępne na rynku wzory i kolory płytek pozwalają zredukować niedoskonałości małej łazienki. Układane pionowo prostokąty optycznie podwyższą pomieszczenie, z kolei ich poziomy układ – poszerzy zbyt wąskie. Przykład takiej aranżacji widać na zdjęciu prezentującym kolekcję Margot. Istnieje także sposób na przywrócenie proporcji zbyt wąskiej łazienki. Można to osiągnąć przez poziome ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej, krótszej – płytek ciemnych.

Domino - Cado

O ile do małych pomieszczeń polecane są jasne kolory, o tyle odpowiednio przemyślany kontrast potrafi zdziałać cuda. Przykładem mogą stać się aranżacje małych łazienek z wykorzystaniem płytek z kolekcji Cado czy Oriano – takie zestawienie kolorystyczne doda pomieszczeniu głębi. „To samo dotyczy mozaik” – mówi architekt marki Domino. „W małych pomieszczeniach sprawdzą się jako podkreślenie jednego z elementów łazienki, na przykład nad umywalką. Nie powinno się też łączyć w jednej aranżacji więcej niż dwóch formatów płytek”- podkreśla Katarzyna Madalińska.

Domino - Oriano

Duża płytka na małej powierzchni

Mała łazienka nie wymaga rezygnacji z dużych płytek. Nie jest prawdą, że są one przeznaczone wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Jednak jeśli nasz wybór padnie na wielkoformatowe płytki, należy przemyśleć ich układ. Zbyt wiele cięć sprawi, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki.

Wybór odpowiednich płytek do małego pomieszczenia nie jest zadaniem łatwym, jednak to właśnie format i kolor potrafią odmienić niedużą łazienkę. Kolorystyczne kontrasty i nietypowe połączenia rozmiarów płytek są sojusznikami w tworzeniu nowego wyglądu niezbyt dużego wnętrza.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  22 sierpnia 2013 07:55

  Artykuł dla wszystkich,którzy mają małe łazienki.Interesujące rady i rozwiązania.

  Odpowiedz
 2. kaka67  22 sierpnia 2013 23:39

  Nie czytaj na forach-znajdź dobrego architekta – on potrafi zrobić to co niemożliwe.

  Odpowiedz
 3. Brunia28  26 sierpnia 2013 13:20

  ostatnia bardzo mi se podoba:)

  Odpowiedz
 4. iwa  26 sierpnia 2013 14:38

  gazeta obok kibelka obowiązkowo widzę 😀

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  25 lutego 2015 08:01

  Ostatnia propozycja najbardziej mi się podoba. Ma bardzo ciekawy klimat.

  Odpowiedz
 6. efffciaa  27 marca 2016 15:15

  Nam łazienki w domu robił znajomy fliziarz , trochę mu z tym zeszło , ale zrobił dzieło sztuki według mojego pomysłu 🙂 I w niedużej łazience zmieścił wszystko co chciałam .

  Odpowiedz
 7. Magdalena  30 czerwca 2022 15:01

  Ładne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany