Twoje prawa: Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej

Niewiele osób wie, czym dokładnie jest błąd w sztuce lekarskiej (inaczej: medyczny) i jak dochodzić praw do odszkodowania w momencie, gdy do takiego błędu doszło. Ekspert – Marzena Walkowska, Kierownik Działu Likwidacji Szkód Centrum Odszkodowań DRB tłumaczy nam na czym polega dochodzenie praw pacjenta za popełniony przez lekarzy błąd medyczny.

Przeczytaj także: Taniej nie znaczy bezpieczniej – czym grozi zakup wyrobów medycznych na aukcjach?

błąd-medyczny,-szpital

Błąd medyczny to nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie ze strony lekarza, pielęgniarki, położnej lub osoby wykonującej inny zawód medyczny, które powodują powstanie szkody u pacjenta. Za powstałą szkodę mamy prawo domagać się wypłaty odszkodowania.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej ?

W przypadku, gdy do błędu lekarskiego doszło w szpitalu i nie minął rok od jego wystąpienia, osoby pokrzywdzone powinny zgłaszać swoje roszczenia do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. W takim przypadku do Komisji należy złożyć następujące dokumenty:

 • szczegółowy opis dotyczący przebiegu leczenia oraz sprecyzowanie na czym – w ocenie poszkodowanego – polegał błąd lub zaniedbanie lekarza/ placówki medycznej. Pomocna byłaby także opinia innego lekarza specjalisty potwierdzająca zaistnienie błędu, nieprawidłową diagnozę, czy też niewłaściwe metody leczenia,
 • pełną dokumentację z placówki medycznej, w której doszło do błędu medycznego, w skład której wchodzą: (pełna historia choroby, karta informacyjna leczenia szpitalnego, opisy wyników przeprowadzonych badań i konsultacji),
 • jeśli do zdarzenia medycznego doszło w związku z kontynuacją prowadzonego wcześniej leczenia, konieczna będzie również pełna dokumentacja medyczna z każdej placówki medycznej i gabinetu, gdzie prowadzone było leczenie,
 • w przypadku, gdy poszkodowany podjął leczenie następstw błędu/ zaniedbania medycznego należy dostarczyć również pełną dokumentację z prowadzonego leczenia,
 • pozostałe dokumenty w zakresie poniesionych kosztów i utraconych korzyści, będących bezpośrednim następstwem błędu.

Jeżeli błąd medyczny miał miejsce w przychodni, placówce przyszpitalnej lub też poradni specjalistycznej, roszczenia należy kierować bezpośrednio do placówki medycznej lub jej ubezpieczyciela. W takim przypadku przedstawiamy dokumenty analogiczne do tych, które należy przedstawi w Wojewódzkiej komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

W przypadku, gdy doszło do śmierci pacjenta lub też znajduje się on w bardzo ciężkim stanie, można złożyć do prokuratury zgłoszenie podejrzenia popełnienia błędu medycznego.  Po przyjęciu takiego zgłoszenia prokuratura powoła własnych lekarzy orzeczników, którzy ocenią, czy doszło do błędu w sztuce lekarskiej – tłumaczy Marzena Walkowska, Kierownik Działu Likwidacji Szkód Centrum Odszkodowań DRB.

Jakiej wysokości otrzymamy odszkodowanie?

Według art. 444 k.c. w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie, wynikłe z tego powodu koszty.  Poszkodowany ma zatem prawo ubiegania się o zwrot wszystkich poniesionych kosztów, które obejmują: zakup leków, dojazdy do szpitala, dodatkowe badania i wizyty lekarskie, przystosowanie mieszkania do powstałej w wyniku błędu lekarskiego niepełnosprawności czy przygotowanie do wykonywania innego zawodu.

W momencie, gdy poszkodowany częściowo bądź też całkowicie utracił zdolność do pracy zarobkowej, może on zażądać naprawienia tej szkody w postaci renty. Warto zapamiętać, że w przypadku, gdy ciężko jest oszacować szkodę wynikającą z niezdolności do pracy, poszkodowanemu należy się renta czasowa – dodaje Marzena Walkowska.

A co w przypadku śmierci pacjenta?

Kwestie odszkodowania po śmierci pacjenta reguluje art. 446 k.c. Według zapisów w przypadku śmierci poszkodowanego, osobie, która poniosła koszty leczenia, jak również koszty pogrzebu, należy się zwrot tych kosztów przez osobę zobowiązaną do naprawienia szkody.

W przypadku, gdy na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny osoba, wobec której świadczenie było wypłacane ma prawo do zażądania wypłaty renty. Taka rekompensata obliczana jest stosownie do potrzeb świadczeniobiorcy, jak również możliwości zarobkowych zmarłego przez okres trwania obowiązku alimentacyjnego. Warto zapamiętać, że o takie odszkodowanie może starać się również osoba, którą zmarły dobrowolnie i stale wspierał finansowo, w ten sposób dostarczając środki utrzymania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  20 kwietnia 2016 17:57

  Ciekawy, przydatny artykuł. Warto znać swoje prawa. Nie zawsze Ci, którzy z założenia mają nas leczyć i pomagać nam, robią to odpowiednio…

  Odpowiedz
 2. martucha180  21 kwietnia 2016 09:29

  Tylko jakże często lekarze unikają właściwej kary za popełnione błędy lekarskie. Te środowisko trzyma się mocno i swój swego nie rzuci na pożarcie…, bo może sie to odbić wilczym biletem.

  Odpowiedz
  • Aneta  29 kwietnia 2016 16:45

   To też prawda.

   Odpowiedz
 3. Ewelina  22 kwietnia 2016 15:48

  Bardzo przydatny, interesujący artykuł, jednak wydaje mi się że dowieść takiego błędu jest bardzo bardzo ciężko, tym bardziej, że jeśli chodzi o lekarzy to ręka rękę myje…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany