Prasowanie może stać się przyjemne

Trudno dziś sobie wyobrazić dom bez żelazka. Idealnie wyprasowane ubrania są niezmiernie ważne dla wizerunku. Jednocześnie nikt nie chce poświęcać zbyt dużo czasu na tę czynność. Czy jest możliwe pogodzenie tych wymagań? Czy spełniają je żelazka Philips?

Jakie powinno być żelazko

Prasowanie bez wysiłku

Prasowanie to czynność, która jest wykonywana prawie codziennie. Wprawdzie nie jest specjalnie skomplikowana, to jednak prawidłowe jej wykonanie pozwala na oszczędność czasu. Warto poznać niektóre tricki, żeby prasować szybko i perfekcyjnie.

Łatwość prasowania w dużej mierze zależy od żelazka. Dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy. Musi być lekkie, łatwe do manewrowania i nie obciążające nadgarstka.

Ale zanim podejmiemy decyzję o kupnie zastanówmy się, co przede wszystkim będziemy prasować. Nowoczesne żelazka są wprawdzie dość uniwersalne, ale niektóre zdecydowanie lepiej nadają się do pewnych zastosowań.

Rodzaje żelazek

Zwykle rozróżnia się sześć podstawowych typów. Najczęściej spotykane są żelazka przewodowe. Żelazko bezprzewodowe ze względu na niemożność nieprzerwanej pracy (co jakiś czas trzeba je odstawiać na specjalny stojak, aby uzyskało właściwą temperaturę) raczej nie cieszą zbytnią popularnością.

Kiedyś jedyne, obecnie praktycznie niespotykane są już żelazka suche, które nie mają opcji nawilżania. Za to najpopularniejsze obecnie żelazko parowe umożliwia prasowanie zarówno na sucho, jak i mokro.

Coraz chętniej nabywane są także żelazka systemowe. Jest to interesujące rozwiązanie, w którym wytwarzanie pary odbywa się w specjalnym zewnętrznym generatorze pary.

Dla osób, które dużo podróżują przeznaczone jest żelazko turystyczne. To niewielkie żelazko na parę bez problemu mieści się w walizce.

 

Czym się wyróżniają żelazka Philips

Zalety żelazek Philips

Philips produkuje wiele modeli sprzętu prasującego, które cieszą się dobrą opinią użytkowników. Podstawowe zalety tych żelazek to bardzo dobra jakość wykonania i przystępna cena. Do tego dochodzi przyjemne użytkowanie i wysoka jakość prasowania.

Żelazko parowe tej firmy szybko się nagrzewa i wytwarza dobry strumień pary. Jednocześnie można z dużą dokładnością ustawić właściwą temperaturę. Wiele modeli posiada specjalne pojemniki na kamień, który wytrąca się z wody. Dzięki temu można do żelazka parowego nalewać wody prostu z kranu.

Należy zwrócić uwagę na dobrze wyprofilowany czubek żelazka Philips. To kolejna zaleta, dzięki której rozprasowywanie różnych plis, trudno dostępnych miejsc czy obszaru między guzikami.

Wiele żelazek ma też przydatną funkcję, która pozwala dobrać odpowiednią ilość pary do temperatury prasowania, a także samoczyszczącą się stopę, która dzięki temu ma zawsze dobry poślizg.

Wiele osób zwraca też uwagę na wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Szczególnie zauważalne jest to przy parownicach, czyli urządzeniach, gdzie wytwarzanie pary odbywa się w osobnych generatorach. Użytkownicy podkreślają, że przewód na parę, którym dostaje się ona do żelazka jest zimny, co zapobiega przypadkowemu oparzeniu.

Wady żelazek Philips

Na jakie wady przede wszystkim skarżą się użytkownicy żelazek Philips? Najczęściej wskazywana wada, a właściwie utrudnienie, to zbyt mały otwór do nalewania wody. Szczególnie uciążliwe jest to, gdy konieczne jest nalewanie wody przefiltrowanej, z dzbanka z filtrem.

Niektóre z modeli mają też problem z doprasowaniem zagnieceń przy tzw. trudnych materiałach, np. lnie. Pewnym rozwiązaniem  tej wady może być prasowanie jeszcze wilgotnych tkanin, gdy zagniecenia się nie utrwaliły.

Wprawdzie większość żelazek czy parownic z firmy Philips ma bardzo dobre ceny, jednak niektóre żelazka są drogie. Oczywiście związane jest to najczęściej z innowacyjnymi rozwiązaniami, które zostały zastosowane w danym modelu. Prasowanie dzięki temu jest o wiele przyjemniejsze i prostsze, choć ceny zakupu dużo wyższe.

Najciekawsze modele

Typy żelazek Philipsa

Philips produkuje trzy podstawowe typy żelazek: generatory pary, żelazka parowe i streamery. Każdy z typów przeznaczony jest do innych zastosowań.

Generatory pary najlepiej nadają się do domów, gdzie jest sporo prasowania. Dzięki dużemu zbiornikowi wody oraz silnemu strumieniowi pary można prasować duże ilości odzieży, pościeli i innych rzeczy. Ważna jest też waga żelazka. Dzięki osobnemu zbiornikowi wody samo żelazko jest lekkie, co pozwala dłużej prasować bez zmęczenia i nadwyrężenia nadgarstka.

Przy średniej ilości prasowania lepiej kupić żelazko parowe. Nowe żelazka parowe mają specjalny tryb DynamiQ, dzięki któremu strumień pary jest automatycznie generowany w odpowiedniej ilości. Używając tego trybu napełnianie zbiornika na wodę jest dużo rzadsze.

Jeśli prasujemy niewiele lub często wyjeżdżamy i potrzebne nam jest żelazko, to warto przyjrzeć się streamerowi. To niewielkie urządzenie bez problemu może być zabierane w każdą podróż. Jednak przydać się może także w domu. Steamer doskonale odświeży ubranie, a także pozwoli pozbyć się zagnieceń na delikatnych tkaninach. Ważne jest też to, że używając steamera nie jest potrzebna deska do prasowania, ponieważ można go używać także w pionie.

Który model wybrać

Philips produkuje dużą ilość modeli. Jednak są modele, które klienci zdecydowanie chętniej kupują. Należy do nich m.in. żelazko Philips Azur Performer Plus. Opinie o tym modelu są zdecydowanie pozytywne. Użytkownicy podkreślają przede wszystkim to, że żelazko bardzo skutecznie prasuje.

Dodatkowo żelazko posiada kilka pożytecznych funkcji, m.in. automatycznego wyłączania czy system antywapienny. Duża moc żelazka Philips Azur Performer pozwala na szybkie nagrzewanie się. Także stały, silny strumień pary oraz możliwość wygenerowania uderzenia pary bardzo ułatwia prasowanie. Ceny modeli wahają się od dwustu kilkudziesięciu do trzystu złotych.

Kolejnym ciekawym modelem jest też Philips PerfectCare Elite Silence. Ten generator pary to zupełnie nowatorskie rozwiązanie. Lekkie żelazko, wyjątkowo długi wąż doprowadzający parę i doskonały system antywapienny już zachęca, aby po ten model sięgnąć. Ale to nie koniec. Generator posiada tryb ECO, który pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Rewolucyjnym wręcz rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej technologii, która pozwala na prasowanie różnych materiałów bez konieczności zmiany temperatury.

Podstawową wadą Philips PerfectCare Elite Silence jest dość wysoka cena. Trzeba bowiem wydać co najmniej 1200 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...