Przemyślany i praktyczny prezent dla Twojego dziecka – jak go wybrać?

Nadchodzące Święta będą nietypowe pod wieloma względami. Z jednej strony swoje piętno odciska na nich trwająca pandemia i grożący nam kryzys gospodarczy, skłaniający do racjonalizacji wydatków. Z drugiej strony są wyjątkowo wyczekiwane przez zmęczone siedzeniem w domu dzieci, które niezależnie od wszystkiego marzą o wizycie Mikołaja. W jaki sposób połączyć przyjemne z pożytecznym?

prezent dla dziecka pod choinkę

fot. Freepk

Przemyślany i praktyczny prezent dla Twojego dziecka – jak go wybrać?

Czym charakteryzuje się idealny prezent?

Głowiąc się nad najlepszym podarkiem dla swojej pociechy, warto pamiętać, że powinien on łączyć w sobie kilka ważnych cech. To przede wszystkim realizacja marzenia, ale liczy się także jego użyteczność, korzyści dla zdrowia i spełnienie określonych potrzeb malucha. W dzisiejszych czasach często stawiamy po prostu na kolejną zabawkę, która jednak nudzi się dziecku już po kilku dniach i dołącza do innych dawno nieużywanych rzeczy na półce. Zdarza się nam również wybierać, nawet dla najmłodszych pociech, sprzęt czy zaawasndowane gadżety elektroniczne. Nie bierzemy wówczas pod uwagę, że prezenty tego typu nie są na dłuższą metę dobre dla dziecka – nie chcemy przecież, aby spędzało ono długie godziny przed ekranem telefonu, tabletu czy telewizora. Najlepiej więc pomyśleć o rzeczach, które angażują do zabawy świat analogowy, a jednocześnie takie, które naprawdę mogą malucha zaskoczyć.

Jeden prezent czy cała góra upominków?

Powszechnie wiadomo, że w Święta to dzieci dostają najwięcej prezentów. W ich rękach kumulują się upominki od rodziców, babć i dziadków, cioć i wujków… Czasami warto nawiązać z nimi kontakt zawczasu i wspólnie pochylić się nad listem do Świętego Mikołaja. Droższe marzenie można wówczas spełnić wspólnymi siłami. Na liście wymarzonych prezentów trudno znaleźć praktyczne pozycje, ale warto wziąć pod uwagę również ten aspekt. Powinno się uczyć dzieci od małego, by doceniały również wręczane im przedmioty codziennego użytku, takie jak ubrania, obuwie czy przybory szkolne.

Na co zwrócić uwagę?

Prezent powinien stymulować dziecko do rozwoju i wywierać na nie pozytywny wpływ. Dzięki temu pociecha nie tylko otrzyma wartościowy podarunek, który przyniesie korzyści dla jej dalszego życia, ale nie znudzi się nowym przedmiotem po kilku dniach. W erze smartfonów i drogich gadżetów istotne jest też uświadamianie dzieciom, że dobrą zabawę i czystą radość życia odnajdujemy tak naprawdę w korzystaniu z uroków natury, kreatywnym spędzaniu czasu z bliskimi czy w tradycyjnych grach. Nawet jeśli jakiś zabawka jawi się nam jako atrakcyjna i wiemy, że spodoba się dziecku wizualnie, to musimy pamiętać, że nie ma ono w pełni wypracowanej świadomości na temat tego co dla niego dobre. Rolą rodzica jest zatem świadome podejście do wybierania prezentów, które połączą w sobie najbardziej pożądane cechy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (69 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...