Pracoholiku – zadbaj o zbilansowaną dietę w pracy

12 sierpnia został ogłoszony Dniem Pracoholika. Temat wyjątkowo aktualny, bo coraz większą część dnia spędzamy w pracy a stres stał się codziennym towarzyszem. Napoje energetyczne, wysokokaloryczne lunche i niezdrowe przekąski mają nas postawić na nogi, jednak nie warto podążać tą drogą.

kanapki

 

Natłok obowiązków jest najczęstszą przyczyną braku czasu na regularne i zdrowe posiłki.

Kanapka jedzona w biegu czy szybki lunch w przerwie pomiędzy telefonami stały się codziennością. Niemniej na dłuższą metę takie rozwiązanie będzie niekorzystne zarówno dla organizmu jak i samopoczucia. Oprócz dodatkowych kilogramów, możemy czuć senność, rozdrażnienie czy brak sił. Negatywne skutki uderzą w kondycję organizmu, ale również ucierpi na tym nasza praca. Co więc zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wymaga jednak odrobiny samozaparcia, ale na efekty nie będzie trzeba czekać zbyt długo. Podstawą jest regularne spożywanie posiłków. Oczywiście najważniejsze jest śniadanie. Dzięki niemu dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę energii i bez uczucia głodu doczekamy lunchu. Nie może się jednak składać z samej kawy i drożdżówki jedzonej naprędce. Musi być pożywne, a więc muesli z orzechami i owocami polane jogurtem czy mlekiem, na pewno zapewni dość energii na wiele godzin. Kolejnym plusem jest krótki czas przyrządzenia jedzenia, co przed pracą jest bardzo istotne.

Drugie śniadanie, tzw. lunch to pora królowania warzyw i owoców. Posiłek musi być lekki, ponieważ ma za zadanie uzupełnić utraconą już dawkę energii oraz spowodować, że doczekamy pory obiadowej bez uczucia głodu. Najlepszym rozwiązaniem będą sałatki z warzyw lub owoców. Możemy przygotować je w domu wieczorem, stworzyć pyszną i zdrową kompozycję z ulubionych składników. Schowane do lodówki nie stracą swoich wartości odżywczych, a rano zaoszczędzimy na czasie.

Nie zapominajmy też o owocach i sokach.

Kiedy nie mamy możliwości sami wycisnąć owoców, możemy kupić taki napój w sklepie. Należy jednak zwrócić uwagę na skład takiego soku, ponieważ cukrów i konserwantów na pewno nie potrzebujemy. Poszukajmy soków, które są naturalne, czyli zawierają dużo mikroelementów oraz antyoksydantów. Najlepsze będą zawierające dużo witaminy C, E i B, które bardzo korzystnie wpływają m.in. na zmniejszenie odczuwania stresu. Przykładem takiego soku może być Limena Fresh&Cool o smaku soczystego grejpfruta.

Obiad, czyli główny posiłek powinien być spożywany ok. godz. 14-15. Dzięki niemu przygotujemy organizm do funkcjonowania na resztę dnia. Doskonałe będą kasze, makarony, chude mięso oraz surowe lub gotowane warzywa. Najlepiej, zrobić sobie półgodzinną przerwę, aby w spokoju posilić się i nabrać nowej energii. Umysł się nieco zrelaksuje a racjonalne posiłki sprawią, że nawet najbardziej zapracowani zauważą zmiany i poczują się lepiej. Pamiętajcie, w zdrowym ciele zdrowy duch!

5 faktów i mitów na temat śniadania

5 faktów i mitów na temat śniadania

Chcesz być zdrowa i mieć energię na cały dzień? Nie rezygnuj ze śniadania. Stare przysłowie mówi - śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Poznaj 5 faktów i mitów na

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (274 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. pathyelisia  9 sierpnia 2013 15:48

    Bardzo fajny artykuł 🙂
    Zastanawiam się tylko, czy są tutaj jakieś fajne przepisy na zdrowe obiady? 🙂 takie akurat na lato

    Odpowiedz
  2. gusia.  9 sierpnia 2013 19:38

    Jedzenie w pośpiechu nie jest dobrze rozdrobnione,a to już niefajne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany