Prace na wiosnę w ogrodzie. Obudź go z zimowego snu!

Zbliża się wiosna, warto zadbać oto by w Twój ogród zalała powódź zieleni i pachnących kwiatów. Jeżeli odpowiednio o niego zadbasz, latem odwdzięczy Ci się z prawdziwą nawiązką. Oto prace na wiosnę w ogrodzie, które warto wykonać tak szybko, jak tylko pozwoli nam na to pogoda.  Przecież ogród jest miejscem w którym możemy odpocząć, zrelaksować się, pokontemplować. Jeżeli sadzimy rośliny wybierajmy takie, którym będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Nie będzie nas to wymagało dużo wysiłku, a efekty będą wspanialsze.

prace-na-wiosnę-w-ogrodzie

Dobierajmy rośliny ze względu na rodzaj światła i ilość jaka jest potrzebna, rodzaj gleby i jej odczyn pH. Ocena nasłonecznienia jest dosyć prosta, wystarczy określić czy w danym miejscu będzie pełne słońce, cień czy może półcień. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, możemy sprawdzić go biorąc wilgotną ziemię do ręki. Gdy da się z niej uformować wałek i skrzypi nam w palcach to znak, że mamy glebę gliniastą. Jeśli w ogóle nie da się ugnieść wałka to ziemia piaszczysta, a z ziemi ilastej ulepimy wałek a gdy do przełamiemy ziemia będzie błyszczeć. Jeśli chodzi o poziom pH, zmierzymy go za pomocą specjalnego preparatu, znajdziemy go w sklepie ogrodniczym.

 • Pierwszym krokiem jest robienie sadzonek, takich roślin jak jaśminowiec, forsycja czy ligustry. Robimy to obcinając około 7-8 cm pędy. Końce po nacięciu wsadzamy na 2-3 cm głębokości do użyźnionej gleby w doniczki lub na rozsadniku. Należy je obficie podlać i przykryć folią. Pod koniec kwietnia ukorzenione rośliny można przenieść do gruntu w dowolne miejsce, ponieważ mają one niewielkie wymagania.
 • Sadzimy zimozielone krzewy. Należy wybrać do tego półcieniste miejsca. Najlepiej rosną na glebach o odczynie 5,5 – 7 pH, czyli od lekko kwaśnego do obojętnego. Jeżeli gleba jest zasadowa możemy położyć korę sosnowa która zakwasi podłoże.
 • Rozsady. Warto je przygotować. Rośliny takie jak : werbena, gazania, celozja czy heliotrop wysiewamy do skrzynek, ustawiając je w południowej części domu. Siewkom należy zapewnić ciepło i regularne podlewanie. Pod koniec kwietnia przenosimy je do gruntu.
 • Ożywiamy zimujące w donicach rośliny (oleandry, datury, agapanty). Z ciemnych piwnic warto przenieść je w jaśniejsze miejsce. Podlewamy a po kilku tygodniach nawozimy. Gdy się rozrosną warto je przesadzić by zapewnić im odpowiednie miejsce. Możemy też skrócić pędy i korzenie.
 • Zasadzamy wiosenne cebulki. Sprawiają najwięcej radości, zawilce, frezje, jaskry, lilie. Cebulki sadzimy w nawożonej ziemi.
 • Dbamy o jesienne cebulki. Rośliny takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty zasilamy specjalnym nawozem. Pamiętajmy też o tym że potrzebują dużo wody, ale nie moczymy liści i kwiatów.
 • Pora na rozmnażanie bylin. Goździki, floksy i barwinki najlepiej jak najwcześniej wykopać, jak tylko rozmarznie i lekko przeschnie ziemia. Rośliny przecinamy na mniejsze części i zasadzamy w nowych miejscach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (61 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mama_kazala  17 marca 2016 13:28

  w warszawie widziałam już pierwiosnki, i powoli wychodzą krokusy też!
  chyba idzie wiosna, alee ciiiii…nie zapeszajmy…;)

  Odpowiedz
 2. Żanett  17 marca 2016 16:18

  Niestety nie mam własnego ogrodu.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  17 marca 2016 18:45

  U mnie właśnie zaczyna się pora na plewienie , szukanie nowych ciekawych kompozycji kwiatowych , sadzenie , przesadzanie , podcinanie – jak każdej wiosny 🙂 zmiany zmiany zmiany 🙂

  Odpowiedz
 4. nuczka  17 marca 2016 21:57

  Wiosna to piękna pora na wszystko, porządkowanie, sadzenie, i „podglądanie” roślin jak rosną… super sprawa, już nie mogę się doczekać w moim ogródku 😉

  Odpowiedz
 5. Aneta  18 marca 2016 22:52

  Nie mam jeszcze w sobie żyłki „ogrodnika” czy „działkowca”, ale kto wie, może mi to przyjdzie z wiekiem? 🙂 Póki co moim faworytami są kwiaty cięte, w wazonie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.