Praca za granicą – szansa dla młodych ludzi

Decyzja o wyjeździe za granicę jest jedną z najtrudniejszych w naszym życiu. To jaką obierzemy drogę ma kluczowy wpływ na nasze dalsze losy. Podjęcie pracy za granicą musi być jednak dobrze przemyślane. Co czeka nas w nowym miejscu oraz jak się do tego przygotować – to największe obawy osób planujących rozpoczęcie pracy w innym państwie. Na podjecie pracy za granicą decydują się przede wszystkim młodzi ludzie. Jest to dla nich szansa na szybki zarobek, naukę języka, poznanie różnych kultur i nawiązanie nowych znajomości. Decyzję o podjęciu pracy podejmują często za radą znajomych, którzy mieli już okazję pracować w innym kraju.

Praca za granica

 

Kto i gdzie decyduje się na wyjazd?

Najbardziej aktywną pod względem migracji grupą są osoby w wieku 25- 34 lat. Dla młodych osób często jest to wyjazd sezonowy. Jedna trzecia z nich zamierza starać się o zatrudnienie poza granicami naszego państwa, natomiast ponad 60% studentów planuje wyjazd za granicę po zakończeniu edukacji. Średni czas ich pobytu za granicą to okres do dwóch lat. Wyjazd na stałe to alternatywa dla osób dojrzałych, które po wielu latach życia w kraju poszukują swojej przyszłości gdzie indziej. Praca za granicą to przede wszystkim wysokie zarobki, które zapewniają im i ich rodzinom pewną przyszłość. Krajem do którego najchętniej migrujemy są Niemcy. Wyjazd tam deklarowało 43% osób, które pracowały bądź są zatrudnione za granicą. Inne popularne kierunki migracji to Wielka Brytania (25%), Holandia (13%) oraz Włochy (8%).

Praca za granica

 

Jak uniknąć ryzyka

Praca za granicą mimo dużych możliwości jakie ze sobą niesie wiąże się również z ryzykiem. Z tego względu, decydują się na nią głównie młodzi ludzie, bardziej odważni i otwarci. Oto garść porad, dzięki którym łatwiej ustrzec się zagrożeń:

  • Największym niebezpieczeństwem jakie wiąże się z pracą za granicą jest wyjazd „w ciemno”. Nie powinniśmy decydować się na niego w przypadku, kiedy osoba proponująca nam pracę nie podaje nam szczegółowych informacji dotyczących pracy. Sygnałem ostrzegawczym może być również konieczność zdeponowania dokumentów czy pobieranie opłat za pośrednictwo. „Korzystając z usług polskiego pośrednika należy zainteresować się od kiedy firma prowadzi działalność i jakimi certyfikatami dysponuje. Warto również sprawdzić czy agencja ma stronę internetową, czynne biuro oraz czy telefony stacjonarne odbierane są w godzinach pracy” – mówi Tomasz Łukasik, właściciel agencji pośrednictwa pracy Seniorenservice24.
  • Pamiętać należy również o zabraniu ze sobą numerów telefonów do bliskich oraz adresów i kontaktów do ambasady, konsulatu i innych pomocnych instytucji. Nasz telefon komórkowy powinien mieć włączony roaming i zdjętą blokadę SIM-lock. Ułatwi to w nagłym wypadku użycie miejscowej karty. Przydatny może być również słownik oraz rozmówki .
  • Często zdarza się, że osoby wyjeżdżające za pracą za granicę mają przy sobie jedynie pieniądze na bilet w jedną stronę licząc na to, że zarobią wystarczająco dużo, aby utrzymać się na miejscu. Dodatkowe pieniądze pozwolą nam przetrwać okres poszukiwania pracy lub ewentualny powrót do domu. Tak na prawdę nigdy nie możemy być pewni co nas tam czeka. Rzeczywistość nie zawsze wygląda tak obiecująco jak nam ją przedstawiają inni.
  • Praca za granicą to dla nas duży stres. To nie tylko nowe miejsce pracy, ale i nowa kultura, język i prawdopodobnie inne zasady, na których będziemy pracować. Musi upłynąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do wszystkich zmian.

Praca za granica

 

Atrakcyjny zachód

Rynek pracy w naszym kraju nie jest w dobrej kondycji, a najpokaźniejsze płace odbiegają poziomem od standardów zachodnich. Odkąd Unia Europejska otworzyła dla nas swoje granice do krajów Europy Zachodniej wyjechało ponad 2 mln Polaków. Średnia krajowa w Belgii, Holandii czy Niemczech jest parokrotnie wyższa od tej w naszym kraju, a Polscy specjaliści są tam o wiele lepiej traktowani. Oprócz parokrotnie wyższej pensji na wykształconych pracowników czekają tam dodatkowe gratyfikacje takie jak: firmowe mieszkanie czy auto.

Atrakcyjniejsze warunki pracy zachęciły m.in. Polki, zajmujące się opieką nad osobami w podeszłym wieku w Niemczech. Osoby poszukujące pracy w tym charakterze mogą korzystać z pomocy takich agencji pośrednictwa pracy jak: seniorenservice24.eu

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lola.92  22 lipca 2015 13:55

    Ja pierwszy raz wyjechałam do pracy zagranicę mając 20 lat, przesiedziałam wtedy zagranicą pół roku, od tego czasu co jakiś czas wyjeżdżam do pracy do różnych krajów, bo zwyczajnie jest mi dużo prościej znaleźć pracę zagranicą niż we własnym kraju, no ale cóż…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany