Pożyteczne hobby – 5 pasji, dzięki którym z każdym dniem będziesz stawać się coraz mądrzejsza

Jeszcze niedawno wielu ludzi było przekonanych, że iloraz inteligencji jest wyznaczany przez genetykę, tak jak naturalne skłonności i talenty, przez co niewiele można zrobić, by pomóc go sobie rozwijać. Dziś naukowcy wiedzą już, że to nieprawda, bo niejednokrotnie dowiedli swoimi badaniami, że mózg nieustannie się rozwija. Co ciekawe, progres ten następuje nie tylko podczas nauki w szkole i realizowaniu zadań wyznaczonych przez nauczycieli. Znacznie lepiej stymulują go nasze pasje, pozwalające połączyć przyjemne z pożytecznym. Bawiąc się, chłoniemy wiedzę i zyskujemy nowe umiejętności niemal „samoistnie”, a co więcej, zatrzymujemy je na dłużej. Jeśli więc chciałybyście każdego dnia stawać się mądrzejsze, nie zadręczając się jednocześnie trudnymi zadaniami, ułożonymi przez MENSĘ, zainteresujcie się jednym z pięciu najbardziej rozwijających hobby!

Pożyteczne hobby pomaga zachować zdrowie, pobudza rozwój mózgu i uczy wielu przydatnych umiejętności. Dbając o wszystkie te korzyści, przynosi nam jednocześnie wiele radości i satysfakcji, którą trudno zastąpić innymi uczuciami. Jeśli więc jeszcze nie znalazłyście dla siebie żadnej pasji albo zastanawiacie się nad spróbowaniem czegoś nowego, sprawdźcie poniższe propozycje. Gwarantujemy, że Wasz mózg się w nich zakocha!

pożyteczne hobby

www,pixabay.com

Pożyteczne hobby – 5 pasji, dzięki którym z każdym dniem będziesz stawać się coraz mądrzejsza

 

1. Czytanie

pożyteczne hobby

www.unsplash.com; Fabiola Penalba

Czytanie to hobby, które łączy niemal wszystkich ludzi sukcesu – od artystów po biznesmenów z milionami na koncie. Już sam ten fakt wydaje się wystarczająco motywujący. Do tego warto jeszcze dodać, iż czytając książki, redukujemy poziom stresu, poprawiamy zdolności językowe, poszerzamy horyzonty, pogłębiając swoją wiedzę na temat świata, rozwijamy wyobraźnię i wszystkie rodzaje inteligencji. Czy potrzebujecie więcej powodów, by sięgnąć po zadrukowane strony?

 

2. Gra na instrumentach muzycznych

hobby

www.unsplash.com; Burst

Opanowanie gry na wybranym instrumencie wymaga połączenia wielu umiejętności. Ćwiczymy jednocześnie swój słuch, pamięć, podzielność uwagi, zdolności manualne i synchronizację różnych czynności. Nic dziwnego, że rezultaty badań przeprowadzanych z udziałem muzyków i multiinstrumentalistów są tak zachęcające! Zgodnie z ich wskazaniami, gra na instrumencie rozwija kreatywność, zdolności analityczne, motoryczne, a nawet językowe. Wszystko to za sprawą stymulacji ciała modzelowatego, które łączy ze sobą obie półkule mózgu. Co ciekawe, pozytywny wpływ tej pasji na funkcjonowanie naszego umysłu występuje u wszystkich, niezależnie od wieku.

 

3. Gry logiczne

pożyteczne hobby

www.unsplash.com; Damian Patkowski

Nie od dziś wiadomo, że rozwiązywanie krzyżówek, rebusów czy sudoku, a także inne podobne aktywności, jak gra w scrabble, szachy, warcaby, planszówki i „karcianki”, wreszcie, układanie puzzli to świetny sposób na ćwiczenie logicznego myślenia. Poprawia to nasze zdolności analityczne i organizacyjne. Uczy myślenia strategicznego, liczenia i planowania, a dodatkowo ćwiczy pamięć oraz refleks. Warto jednak uświadomić sobie, że wspólne uczestniczenie w takich aktywnościach pomaga także budować więzi społeczne, zmniejsza poziom stresu i odczuwanie lęków, a co za tym idzie, przeciwdziała depresji. Warto spróbować, prawda?

 

4. Uprawianie sportu

pożyteczne hobby

www.unsplash.com; Christopher Campbell

W zdrowym ciele, zdrowy duch – to stare przysłowie niesie prawdę, której często zdajemy się nie doceniać. Myśląc o ćwiczeniach fizycznych, dostrzegamy głównie ich pozytywny wpływ na zachowanie ładnej sylwetki i dobrej kondycji organizmu. Tymczasem to nie jedyne zalety! Uprawianie sportu pomaga bowiem również poprawić zdolność koncentracji i ćwiczyć pamięć. Poszerza także możliwości rozumienia rozmaitych zależności i skomplikowanych zadań. Ale uwaga! Te efekty zauważymy jedynie w przypadku, gdy będziemy ćwiczyć regularnie!

 

5. Nauka języków obcych

języki obce

www.unsplash.com; Jazmin Quaynor

Uczenie się kolejnych języków obcych nie każdej z nas przychodzi z jednakową łatwością. Warto jednak dać sobie szansę i spróbować się przemóc. Poza nowymi możliwościami, jakie przynosi znajomość wielu języków, proces ich przyswajania pomaga ćwiczyć naszą pamięć, spryt, zdolność do planowania i umiejętność rozwiązywania problemów. Czyż nie brzmi to zachęcająco?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...