Poznaj siebie. Vata, Pitta, Kapha – jakim typem jesteś?

Według indyjskiej filozofii ajurwedy, tylko wewnętrzna równowaga pomiędzy ciałem, duszą i umysłem jest w stanie zapewnić nam zdrowy, promienny wygląd. W celu osiągnięcia harmonii oraz zachowania urody należy bliżej przyjrzeć się swojej osobie, a następnie określić fizyczne i psychiczne cechy. Pomoże to wybrać kosmetyki dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, a dzięki temu zachować urodę. Pierwszym, niezbędnym warunkiem w drodze do równowagi jest wobec tego ustanowienie swojej konstytucyjnej doshy: Vata, Pitta, Kapha – czyli cech dominujących w danym organizmie.

Kobieta w tajskich ubraniach

fot. freepik

Osobowość Vata, Pitta, czy Kapha ?

Każdy człowiek jest inny, przez co stanowi unikalną kombinację doshy, która określa jego niepowtarzalne cechy fizyczne i psychiczne. Właśnie dlatego nowe klientki LAKHSMI zostają poddane testowi, w celu ustalenia dominującej bioenergii. Test składa się z kilkunastu pytań, dotyczących cech charakteru, budowy ciała, psychicznych reakcji, a także odżywiania się i stanu zdrowia. Na tej podstawie dostosowuje się rodzaj kosmetyków i zabiegów do indywidualnych wymogów skóry. Korzystając z wiedzy o aromaterapii i medycynie naturalnej specjaliści LAKSHMI opracowali kompleksową pielęgnację skóry twarzy i ciała, która składa się z dostosowanych do dominującej doshy programów kosmetycznych. Oparte na ajurwedyjskiej filozofii zabiegi, pozwalają rozwiązać wiele kosmetycznych i zdrowotnych problemów, takich jak bóle pleców i kręgosłupa, zmęczone i opuchnięte nogi, a także cellulit oraz nadmiar tkanki tłuszczowej.

Trzy doshe są bowiem odpowiedzialne za wszystkie reakcje naszego organizmu: wpływają na to kim jesteśmy, co robimy i jak wyglądamy, a także regulują procesy biologiczne i psychiczne. Określenie i zrozumienie swojej dominującej doshy stanowi zatem klucz do rozwiązania wszelkich dręczących nas problemów. Jeżeli bowiem zachowujemy równowagę emocjonalną, doshe generują pozytywne i szlachetne pobudki, takie jak miłość, współczucie, zrozumienie. Kiedy jednak równowaga zostaje zaburzona mogą one wywoływać negatywne skutki: gniew, lęk, a nawet chciwość. Według ajurwedy Vata powstaje z elementów powietrza oraz przestrzeni i jest odpowiedzialna za energię ruchu. Pittę tworzy żywioł ognia i wody, które wpływają na metabolizm i przemianę materii. Kapha natomiast powstaje z elementu wody z niewielką ilością żywiołu ziemi i jest odpowiedzialna za stabilność.

Czy już wiesz jakim typem jesteś?

 

VATA

Typ Vata to osoby ruchliwe, pełne entuzjazmu i energii, często też przejawiające tendencję do bycia nerwowymi. Mają bardzo dobrą przemianę materii, przez co są zazwyczaj szczupłe i posiadają delikatną budowę ciała. Vata ma problemy z suchą skórą, licznymi cienkimi zmarszczkami, wczesnym starzeniem i zbyt małym wydzielaniem sebum. Najważniejszym dla typu Vata jest uregulowanie trybu życia, więcej odpoczynku i picie dużej ilości wody. Do pielęgnacji odwodnionej skóry, z widocznymi oznakami starzenia, LAKSHMI poleca kosmetyki o działaniu odżywczym, ochronnym i nawilżającym, zawierające wyciągi z malwy, aloesu, prawoślazu oraz esencje z kamieni szlachetnych: malachitu, szmaragdu i koralowca.

 

PITTA

Ten typ psychofizyczny stanowi połączenie żywiołów ognia i wody, z tego też powodu Pittę charakteryzuje skłonność do gniewu i zbyt dużej aktywności, a także tendencja do wysokiego ciśnienia. Pitta najczęściej jest dominująca cecha osób ze średnią, umięśnioną budową ciała. Głównym problemem osób Pitta jest skłonność do czerwienienia się i alergii, nadwrażliwa skóra oraz rozszerzone naczynia krwionośne. Na złagodzenie tych objawów LAKSHMI oferuje produkty hypoalergiczne, delikatne, które dzięki zawartości cennych ekstraktów roślinnych oraz esencji hematytu, topazu i diamentu, posiadają właściwości łagodzące i ochronne.

 

KAPHA

Osoby z dominującą doshą Kapha cechuje wolna przemiana materii, skłonność do łakomstwa i tendencja do tycia. Ten typ psychofizyczny charakteryzuje ciężkość, zimno, oleistość i słodycz. Kapha ma problemy z tłustą, trądzikową cerą, cellulitem i zbyt dużym wydzielaniem sebum. Wobec tego musi stosować produkty do pielęgnacji, zawierające składniki oczyszczające i pobudzające. W tym przypadku Lakshmi przygotowało serię kosmetyków bogatych w olejki antyseptyczne oraz cenne esencje z cynkitu, rubinu i onyksu, które w krótkim czasie zredukują problemy skórne i wyregulują wydzielanie sebum.

Wypełniając test na doshę stawiamy pierwszy, ważny krok w drodze do osiągnięcia wewnętrznej równowagi . Warto zatem wykorzystać możliwości jakie daje określenie dominującej w organizmie doshy, dobrać odpowiednie dla swojego typu kosmetyki pielęgnacyjne i cieszyć się przez długi czas nie tylko dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem, ale także pełną blasku urodą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...