Poznaj nieoczywiste zastosowania botoksu

Pierwsze skojarzenie z botoksem polega na zastosowaniu w medycynie estetycznej do usuwania zmarszczek. Jest on jednak używany również przy innych zabiegach. Poznaj nieoczywiste zastosowania botoksu .

uroda twarz zabieg kosmetyczka

Zastosowania botoksu – Usuwanie zmarszczek

Botoks jest najczęściej wykorzystywany do usuwania zmarszczek mimicznych w okolicach oczu oraz obszaru pomiędzy brwiami. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na rozkurczu oraz rozluźnieniu mięśnia czyli jego relaksacji. Dzieje się tak dzięki zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych. Terapia botulinowa blokuje również przewodnictwo we włóknach czuciowych w obrębie układu autonomicznego działając tym samym na receptory bólowe neuropatyczne. –  wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak  z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.
Botoks wstrzykiwany jest w trakcie zabiegu za pomocą jednorazowej strzykawki oraz bardzo cienkiej igły. Cała procedura trwa około 20 minut, zabieg jest mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Pacjenci odczuwają jedynie drobne ukłucie. Proces rekonwalescencji jest również błyskawiczny, już kilka minut po wykonaniu zabiegu pacjent powraca do normalnej aktywności.

vesuna_terapia2

Zastosowania botoksu – Leczenie nadpotliwości stóp, dłoni oraz pach

Terapia botulinowa typu A wykorzystywana jest również przy leczeniu objawów nadmiernej potliwości. Spocone dłonie czy pachy to częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów oraz ich otoczenia. Przyczynami nadpotliwości mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne jak i nadmierna aktywność jednego z gruczołów. Botox® podany w miejsce dotknięte nadmierną potliwością wpływa na gruczoły potowe, hamując wydzielanie potu.
Już jeden zabieg powoduje złagodzenie objawów na kilka miesięcy, należy jednak pamiętać, że Botox® nie leczy przyczyny schorzenia a jedynie usuwa jego objawy – podkreśla dr Drożniak. Już po kilku dniach pacjent odczuwa efekty zabiegu, które utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. dodaje.

 

Zastosowania botoksu – Leczenie bólów głowy

Nadpotliwość to nie jedyne schorzenie, które obecnie leczy się za pomocą Botoxu®. Jest on stosowany również w leczeniu bóli migrenowych. Kiedy nie działa już żadna tabletka przeciwbólowa a  głowa wciąż boli i dodatkowo pojawiają się inne objawy jak nudności i światłowstręt warto rozważyć zastosowanie terapii Botoxem®. Leczenie migreny przy użyciu preparatu Botox® polega na wstrzykiwaniu go w odpowiednie miejsca na głowie. U każdego z pacjentów choroba ta przebiega w sposób indywidualny, przez co nie ma ujednoliconej formy procesu leczenia. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem jesteśmy w stanie określić, które mięśnie są odpowiedzialne za pojawienie się bólu.- zauważa specjalistka. Pacjenci odczuwają ulgę po 2-4 dniach, jednak pełny efekt pojawia się po około dwóch tygodniach i utrzymuje się do 6 miesięcy. – dodaje.

Zabiegi z wykorzystaniem Botoxu® nie tylko poprawiają wygląd skóry pacjentów ale również wpływają na poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania. Terapia z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczna dla organizmu oraz nie obciąża narządów wewnętrznych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  14 grudnia 2015 16:20

  Nie pomyślałabym, że botoks może być wykorzystywany do czegoś innego niż wypełnianie zmarszczek 🙂

  Odpowiedz
 2. Żanett  14 grudnia 2015 16:25

  Gdzieś już czytałam właśnie o innym zastosowaniu botoksu.

  Odpowiedz
 3. macierzanka  14 grudnia 2015 16:57

  Nie wiedziałam ,że botoks ma wiele zastosowań.

  Odpowiedz
 4. bbo  14 grudnia 2015 20:59

  No to ja bym chętnie na ból głowy spróbowała, szczególnie ten migrenowy 😀

  Odpowiedz
  • Gocha  14 grudnia 2015 21:55

   Też nie wiedziałam, że na ból głowy może pomóc. Ale skoro stosuje się ostrzykiwanie głowy to i pewnie akupunktura by wystarczyła, po co pchać w siebie jakieś świństwo

   Odpowiedz
 5. Patriszia  14 grudnia 2015 22:49

  Pierwsze słyszę, że botoks pomaga na migreny, przydałoby się czasem ;p

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  15 grudnia 2015 14:40

  Ja do dziś myślałam , że tylko do wygładzania zmarszczek używa się botoksu.

  Odpowiedz
 7. Wusia  15 grudnia 2015 16:50

  Niestety cierpię na częste migreny, ale chybabym sie bała tego zabiegu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany