Poznaj nieoczywiste zastosowania botoksu
Pierwsze skojarzenie z botoksem polega na zastosowaniu w medycynie estetycznej do usuwania zmarszczek. Jest on jednak używany również przy innych zabiegach. Poznaj nieoczywiste zastosowania botoksu .
Zastosowania botoksu – Usuwanie zmarszczek
Botoks jest najczęściej wykorzystywany do usuwania zmarszczek mimicznych w okolicach oczu oraz obszaru pomiędzy brwiami. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na rozkurczu oraz rozluźnieniu mięśnia czyli jego relaksacji. Dzieje się tak dzięki zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych. Terapia botulinowa blokuje również przewodnictwo we włóknach czuciowych w obrębie układu autonomicznego działając tym samym na receptory bólowe neuropatyczne. – wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.
Botoks wstrzykiwany jest w trakcie zabiegu za pomocą jednorazowej strzykawki oraz bardzo cienkiej igły. Cała procedura trwa około 20 minut, zabieg jest mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Pacjenci odczuwają jedynie drobne ukłucie. Proces rekonwalescencji jest również błyskawiczny, już kilka minut po wykonaniu zabiegu pacjent powraca do normalnej aktywności.
Zastosowania botoksu – Leczenie nadpotliwości stóp, dłoni oraz pach
Terapia botulinowa typu A wykorzystywana jest również przy leczeniu objawów nadmiernej potliwości. Spocone dłonie czy pachy to częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów oraz ich otoczenia. Przyczynami nadpotliwości mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne jak i nadmierna aktywność jednego z gruczołów. Botox® podany w miejsce dotknięte nadmierną potliwością wpływa na gruczoły potowe, hamując wydzielanie potu.
Już jeden zabieg powoduje złagodzenie objawów na kilka miesięcy, należy jednak pamiętać, że Botox® nie leczy przyczyny schorzenia a jedynie usuwa jego objawy – podkreśla dr Drożniak. Już po kilku dniach pacjent odczuwa efekty zabiegu, które utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. – dodaje.
Zastosowania botoksu – Leczenie bólów głowy
Nadpotliwość to nie jedyne schorzenie, które obecnie leczy się za pomocą Botoxu®. Jest on stosowany również w leczeniu bóli migrenowych. Kiedy nie działa już żadna tabletka przeciwbólowa a głowa wciąż boli i dodatkowo pojawiają się inne objawy jak nudności i światłowstręt warto rozważyć zastosowanie terapii Botoxem®. Leczenie migreny przy użyciu preparatu Botox® polega na wstrzykiwaniu go w odpowiednie miejsca na głowie. U każdego z pacjentów choroba ta przebiega w sposób indywidualny, przez co nie ma ujednoliconej formy procesu leczenia. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem jesteśmy w stanie określić, które mięśnie są odpowiedzialne za pojawienie się bólu.- zauważa specjalistka. Pacjenci odczuwają ulgę po 2-4 dniach, jednak pełny efekt pojawia się po około dwóch tygodniach i utrzymuje się do 6 miesięcy. – dodaje.
Zabiegi z wykorzystaniem Botoxu® nie tylko poprawiają wygląd skóry pacjentów ale również wpływają na poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania. Terapia z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczna dla organizmu oraz nie obciąża narządów wewnętrznych.