Poznaj naturalne źródła koenzymu Q10
Czy wiesz, że koenzym Q10 jest składnikiem, który naturalnie występuje w niemal wszystkich organizmach żywych? Substancja ta, syntetyzowana w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych, bierze udział w przemianie energii. Ale jego rola nie ogranicza się tylko do jej wytwarzania. Sprawdź, za co odpowiada koenzym Q10 i jakich produktach występuje.
Gdzie możemy znaleźć Q10?
Nie bez powodu koenzym Q10 zwany jest inaczej ubichinonem, a jego nazwa wywodzi się od słowa „wszechobecny”. Znajduje się bowiem w każdej komórce – roślinnej i zwierzęcej. Sytuacja ta sprawia, że występuje naturalnie, także w różnych produktach spożywczych.
Naturalne źródła czy suplementacja?
Jadłospis bogaty w koenzym Q10 powinien obfitować w pokarmy takie jak:
- warzywa zawierające duże ilości szczawianów (szpinak, brokuły);
- cytrusy;
- produkty z mąki z pełnego przemiału, razowe, pełnoziarniste;
- wołowina, podroby (np. wątroba);
- oleje roślinne;
- strączki (bób, cieciorka, fasole, soja, groch);
- tłuste ryby (makrela, tuńczyk, łosoś).
Warto jednak pamiętać, że samo dostarczanie składnika wraz z dietą może okazać się niewystarczające. Z tego powodu osoby, u których stwierdzono problemy kardiologiczne – a także chcące zadbać o młody wygląd skóry, ochronić narządy wewnętrzne przed starzeniem, zwiększyć swoją wydolność fizyczną – powinny zainteresować się dodatkową suplementacją koenzymem Q10. Optymalnym rozwiązaniem jest uzupełnienie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu preparatem z apteki.
Na co działa koenzym Q10?
O wszechstronnym działaniu koenzymu Q10 na organizm zapewne już słyszałeś. A jeśli nie, na pewno kojarzysz ten składnik z reklamy kremu do twarzy. Badania wykazały, że jedną z funkcji koenzymu Q10 jest zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny – które mają bezpośrednie działanie przeciwstarzeniowe – w skórze. Niewiele osób wie, że substancja ta z powodzeniem sprawdza się jako suplement i ma zastosowanie medyczne. Na co ma wpływ?
- Wspomaga pracę serca.
- Reguluje ciśnienie krwi.
- Zmniejsza migrenowe bóle głowy.
- Dba o kości i stawy.
- Chroni wszystkie organy (w tym skórę) przed działaniem wolnych rodników.
- Używany jest u osób, u których wykryto zmiany miażdżycowe – w profilaktyce zawałów serca.
- Moduluje gospodarkę cukrową.
- Ma wpływ na płodność.
- Zwiększa wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego.
- Ma działanie przeciwstarzeniowe.
- Wspomaga tworzenie kolagenu i elastyny, potrzebnych dla zdrowej skóry i stawów.