Powrót do pracy – nie rezygnuj z karmienia naturalnego

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest ciężkim i stresującym okresem zarówno dla mamy, jak i dziecka. Przedstawiamy kilka rad, co zrobić, by w tym czasie nie rezygnować z karmienia naturalnego – czyli pokarmem matki i jak przygotować się do rozłąki. Zapraszamy do artykułu: Powrót do pracy – nie rezygnuj z karmienia naturalnego .

W Polsce 96% kobiet rozpoczyna karmienie piersią w ciągu pierwszych dni od narodzin malucha*. Mleczna droga urywa się jednak gwałtownie najczęściej po wypisie ze szpitala. Z przeprowadzonej ostatnio ankiety wynika, że jedynie 10,5%** mam karmi swoje pociechy wyłącznie piersią w 6. miesiącu życia. Powrót do pracy to duża zmiana w dotychczasowym trybie funkcjonowania powiększonej niedawno rodziny. Mama martwi się, że brak kontaktu z maluchem spowoduje zahamowanie produkcji pokarmu. Statystyki dotyczące poradnictwa laktacyjnego w 2012 roku w Gdańsku pokazują, że 13% problemów, jakie zgłaszają mamy w poradniach wiąże się z powrotem do pracy bądź rozszerzaniem diety malucha***.

nie rezygnuj z karmienia naturalnego

Uzgodnienie z szefem elastycznych godzin pracy lub realizacja części obowiązków z domu wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i dziecka. Niestety niewiele mam może sobie na to pozwolić. Pamiętaj jednak, że polskie prawo przewiduje dla kobiet w okresie laktacji udogodnienie w postaci przerw w pracy. Jeśli pracujesz blisko domu, możesz wykorzystać je na karmienie malucha. W wielu sytuacjach jednak spotkanie z dzieckiem nie jest możliwe i mamy wykorzystują przerwy na odciąganie pokarmu.

Nie rezygnuj z karmienia naturalnego – Przygotowania

Przygotowania do nadchodzącej zmiany warto rozpocząć kilka tygodni przed planowanym powrotem do pracy. Zarówno maluch, jak i jego mama powinni wcześniej opanować nowe, niezbędne umiejętności. Jeżeli powrót do pracy wiąże się z koniecznością karmienia odciągniętym pokarmem, dziecko należy w tym czasie przyzwyczajać do picia mleka z butelki ze smoczkiem. Najlepiej, aby za edukację w tym zakresie odpowiedzialna była osoba – tata, babcia, niania – która zaopiekuje się dzieckiem pod Twoją nieobecność.

Mamo, pamiętaj…

Dziecko będzie miało większą ochotę na naukę picia z butelki w czasie, kiedy jest głodne i wypoczęte

Warto przyzwyczajać malca do przyszłego grafiku Twojej pracy i proponować mu butelkę w godzinach, w których już niedługo nie będzie miał możliwości ssania piersi. Mamie przyda się natomiast trening odciągania pokarmu, aby w czasie pierwszych dni w pracy walka z laktatorem nie stanowiła dla niej dodatkowego źródła stresu i nieprzyjemności.

Nie rezygnuj z karmienia naturalnego – Nowe obowiązki w pracy

Na wniosek karmiącej mamy pracodawca ma obowiązek udzielenia jej przerw w pracy. Twój przełożony może jednak poprosić Cię o zaświadczenie potwierdzające laktację. Nie martw się – dostaniesz je od każdego lekarza, do którego się zgłosisz.

Mamo, do tego masz prawo!

Ilość i długość przerw, jakie Ci przysługują zależy od wymiaru czasu pracy oraz ilości dzieci.

ü  Jeśli pracujesz:

·         od 4 do 6 godzin dziennie – jedna przerwa,

·         powyżej 6 godzin dziennie – dwie przerwy.

ü  Jeśli karmisz:

·         jedno dziecko – przerwa trwa 30 min,

·         karmisz więcej niż jedno dziecko – przerwa trwa 45 min.

 

Pamiętaj, przerwy możesz łączyć.

Nie martw się, przerwy liczone są jako czas pracy i otrzymasz za nie wynagrodzenie.

Uprawnienie dotyczy zatrudnienia na mocy umowy o pracę.

Zapewnione ustawowo dla mam w okresie laktacji przerwy w pracy mogą być wykorzystane na karmienie dziecka lub odciąganie pokarmu. Niestety mama nie zawsze ma możliwość spotkania się ze swoim maleństwem w godzinach pracy, szczególnie jeśli pracuje daleko od domu. W takim wypadku jej nowym zadaniem będą starania o utrzymanie laktacji i odciąganie pokarmu, aby maluch mógł posilić się naturalnym mlekiem pod jej nieobecność i z powodzeniem ssać pierś po jej powrocie do domu.

Mama karmiąca powinna pamiętać o zabieraniu do pracy kilku podstawowych rzeczy:

 • wkładek laktacyjnych – umieszczone w staniku absorbują pokarm, który w sposób niekontrolowany może wypływać z piersi, np. na wspomnienie o dziecku,
 • manualnego lub elektrycznego laktatora,
 • odpowiedniego pojemnika do przechowywania odciągniętego pokarmu.
Mamo, czy wiesz, że…

Za prawidłowy przepływ mleka odpowiada hormon zwany oksytocyną. Dzięki niemu pokarm płynie w Twoich piersiach w sposób, który pozwala maluchowi jeść miarowo i najadać się do syta. Zahamowanie wydzielania oksytocyny, spowodowane np. stresem czy poczuciem winy w pierwszych dniach po powrocie do pracy, może doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka. Nie rezygnuj w tym czasie z odciąganie pokarmu! Zachowaj spokój, zrelaksuj się i regularnie korzystaj z laktatora.

Wspólnie z pracodawcą zadbajcie o Twój komfort i wygospodarujcie dla Ciebie zaciszne miejsce, w którym będziesz mogła w spokoju karmić dziecko bądź odciągać pokarm. Jeśli nie możesz spotkać się z maluszkiem, a używasz laktatora, korzystaj z niego według harmonogramu. Odciągaj mleko systematycznie co 3 godziny przez 15 minut. Nie zniechęcaj się, jeśli masz wrażenie, że „nic nie leci”. W takich chwilach możesz wykonać masaż piersi, który pobudzi laktację. Noś przy sobie zdjęcie maluszka – jego widok i wspomnienie bliskości sprawi, że pokarm szybciej popłynie.

Odciągając pokarm, zadbaj o higienę czynności, a także właściwe przechowywanie oraz transport mleka:

 • Naczynie, do którego ściągasz pokarm powinno być:
 • sterylne,
 • szklane lub plastikowe,
 • umożliwiać szczelne zamknięcie.
 • Pojemnik z mlekiem przechowuj w pracy w firmowej lodówce.
 • Transportuj mleko do domu w lodówce turystycznej bądź torbie izotermicznej.

Pamiętaj, że rozmrożonego matczynego mleka nie wolno zamrażać ponownie, a raz podgrzanego ponownie podgrzewać, dlatego dziel odciągnięty pokarm na porcje o takiej objętości, jaką maluch zjada średnio w czasie jednego posiłku. Nie rób zapasów mleka z dużym wyprzedzeniem, ponieważ skład Twojego pokarmu adaptuje się do potrzeb dziecka i mleko sprzed kilku miesięcy może mieć nieadekwatną do jego wieku wartość odżywczą.

Mamo, czy wiesz, że…

Starsze dzieci w trakcie rozszerzania diety o pokarmy uzupełniające z powodzeniem mogą wytrzymać bez matczynego pokarmu do kilku godzin, zaspokajając głód odpowiednimi dla ich wieku produktami. Jeśli Twój maluch należy do tej grupy, staraj się nie stymulować nadmiernie laktacji. Jeżeli w pracy odczuwasz dyskomfort i masz wrażenie, że Twoje piersi są nabrzmiałe, odciągnij tylko trochę pokarmu.

 Nie rezygnuj z karmienia naturalnego – Dbaj o zdrowie!

Mleko mamy to bomba zdrowia dla malucha, której nie zastąpi żadna sztuczna mieszanka. Jeśli karmisz naturalnie pamiętaj jednak o uzupełnianiu deficytowych składników odżywczych, których niedobór jest powszechny wśród kobiet w Polsce. Polska Grupa Ekspertów zaleca mamom w okresie laktacji suplementację DHA w ilości 200 mg na dobę oraz zwiększenie dawki do 400-600 mg na dobę w przypadku niskiego spożycia ryb****. Bezpiecznym, rekomendowanym przez ekspertów źródłem DHA są algi morskie z rodzaju Schizochytrium Sp.

Mamo, pamiętaj…

Ilość spożywanych substancji odżywczych jest równie ważna, co jakość źródeł, z których je pozyskujesz! Polecamy – Dieta podczas karmienia piersią .

*Ocena sposobu żywienia niemowląt ze szczególnym uwzględnieniem długości karmienia piersią, dr n.med. Marzena Kostuch Oddział Neonatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, Biuletyn Komitet Upowszechniania Karmienia Piersi i Szpitali Przyjaznych Dziecku, Nr 1/2014, maj 2014

** Tamże

*** Za: Projekt Programu „Wspieranie i propagowanie karmienia piersią wśród mieszkańców Miasta Gdańska” dla gminy Gdańsk na lata 2014-2016

****Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Standardy Medyczne/Pediatria 2013, T. 10, 265-279

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  9 lutego 2015 08:53

  W praktyce to jest naprawdę trudne do pogodzenia…

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  9 lutego 2015 10:09

  Nie znam pracodawcy, który patrzyłby na to przychylnym wzrokiem. Oni już i tak są obrażeni,że się było na urlopie macierzyńskim.

  Odpowiedz
 3. Ewa Redakcja  9 lutego 2015 10:15

  Zgadzamy się, że jest to bardzo trudne.
  I wydaje się, że każda z nas zna swojego pracodawcę i wie na co ten się nie zgodzi. Niestety…

  Nie zawsze są odpowiednie warunki na to by odciągać pokarm w pracy. Jednak jeśli są, to prawo jest po naszej stronie i warto upomnieć się o to, co nasze. Szczególnie, że w tym wszystkim chodzi o dobro naszego malucha.

  Odpowiedz
 4. martucha180  9 lutego 2015 17:57

  Przepisy sobie, życie sobie.

  Odpowiedz
 5. truskawka89  14 kwietnia 2015 13:35

  oj wątpię by któryś pracodawca byłby zadowolony z takich przerw

  Odpowiedz
 6. luna341  28 lipca 2016 21:38

  Przepisy swoje a pracodawcy swoje..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany