Powrót Christiane F: „Życie mimo wszystko” – dalszy ciąg historii „My, dzieci z dworca ZOO”

30 kwietnia ukazuje sie niezwykła biografia Christiane Felscherinow, najsłynniejszej ćpunki na świecie, której wcześniejsza książka zdobyła miliony czytelników i rzesze fanów.

30 kwietnia ukazuje sie niezwykła biografia Christiane Felscherinow, najsłynniejszej ćpunki na świecie, której wcześniejsza książka zdobyła miliony czytelników i rzesze fanów.
Czy ktoś mógł przypuszczać, ze dożyję pięćdziesiątki? Wiem, ze śmierć przyjdzie któregoś dnia, ale nie chcę ciągle o tym myśleć – mówi autorka, która zdobyła rozgłos jako bohaterka i współautorka „My, dzieci z dworca ZOO” – szokującej opowieści o nastoletnich berlińskich narkomanach.

Zycie-mimo-wszystko

Książka przetłumaczona na 20 języków, wydana w milionowych nakładach, cieszyła się i nadal cieszy ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Od trzydziestu pięciu lat sięgają po nią kolejne pokolenia czytelników. Jest jedną z najczęściej kradzionych książek z bibliotek, rozbudzającą wyobraźnię nastolatków.

To lektura fascynująca i wstrząsająca zarazem. Christiane w wieku 12 lat paliła haszysz i eksperymentowała z tabletkami odurzającymi. Rok później brała je garściami, szukała dorosłości w modnej dyskotece Sound, przyjaźniła sie z narkomanami. Jako czternastolatka po raz pierwszy wstrzyknęła sobie działkę heroiny i stała się jedna z nich. Wkrótce, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki, zaczęła pracować – podobnie jak jej chłopak i przyjaciele – jako prostytutka na berlińskim dworcu ZOO.

Trwało to wiele lat, a próby odstawienia narkotyków nie dawały rezultatu. Najdłuższy detoks miał miejsce, gdy matka wysłała ją do babki w Norderstedt w okolicach Hamburga. Tam powstał pamiętnik „My, dzieci z dworca ZOO” ,  który ukazał sie w 1979 r.

W najnowszej książce „Christiane F.  Życie mimo wszystko”  52-letnia dziś bohaterka dopowiada dalszy ciąg swojej historii.
W wieku 17 lat miała na swoim koncie kilkanaście nieudanych odwyków, pobyty w areszcie, marskość wątroby i pokaźną kartotekę w niemieckiej policji. Na podstawie jej historii powstał film oraz spektakle teatralne. Christiane F. z dnia na dzień stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, poznała Davida Bowie, nagrała parę płyt, spotykała się z gwiazdami rocka, przeszła kilka aborcji, straciła prawo do opieki nad synem.

W 2010 roku, dziennikarka Sonja Vukovic, przygotowując publikację z okazji 30. rocznicy premiery filmu „My, dzieci z dworca
ZOO”  poznała Christiane F. – i wkrótce zaczęły prace nad wspomnieniami.

Anoreksja i bulimia – jak rozpoznać i leczyć

Anoreksja i bulimia – jak rozpoznać i leczyć

Anoreksja i bulimia - cierpią na nie coraz młodsze dzieci. Prasa, Internet i kultura masowa bombardują je komunikatem: atrakcyjny równa się szczupły. Postanawiają więc się odchudzać, chociaż nie mają wiedzy, jak robić to rozsądnie, by

Sonja Vukovic będzie gościć w Polsce miedzy 13 a 15 czerwca

Bohaterka otwarcie zwierza się z dobrych i złych rzeczy, które spotkały ja w życiu. Mówi o walce z nałogami, pobycie w więzieniu i batalii o syna. Snuje poruszającą, ale i pełną nadziei opowieść o „życiu po dworcu ZOO”. Rozprawia się z mitami, które narosły wokół jej biografii. Zdradza, jak wygląda jej życie, co stało się z kolegami czy pierwszą miłością.

Nowa książka Christiane V. Felscherinow to historia przeszłości bez przyszłości, pasjonująca i przejmująca lektura. Z dystansem, sceptycyzmem, a nawet niechęcią odnosi się do swojej sławy, którą zdobyła dzięki poprzedniej książce, wywiadom i reportażom oraz filmowi. Jak mówi, napisała „Życie mimo wszystko”, żeby pokazać tragiczne konsekwencje uzależnienia od heroiny i przestrzec przed nim czytelników.

Nigdy nie przestała być narkomanką. Żyje dzięki terapii metadonowej. Dziś w wywiadach powtarza: Wszyscy zadają nieustannie jedno pytanie: jest już czysta, czy nie? Jakby nic nie było ważniejsze. A prawda jest taka, że nie mogę być czysta, nie mogę wyjść z tego całkowicie. To tylko oczekiwanie innych względem tamtej Christiane.

„Życie mimo wszystko” okazało się wielkim sukcesem wydawniczym w Niemczech i Francji w 2013 roku. Biografia przez
długi czas zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów magazynu „Der Spiegel”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,15 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 kwietnia 2014 10:39

  Kilka lat temu czytałam ,,My dzieci z dworca Zoo”. Bardzo ciekawi mnie ta książka – na pewno ja przeczytam.

  Odpowiedz
 2. Black  29 kwietnia 2014 11:27

  Książkę czytałam, film widziałam. Teraz czas na obecną. Tak właśnie mnie intrygowały dalsze losy bohaterki…

  Odpowiedz
 3. martucha180  29 kwietnia 2014 12:54

  A ja nie czytałam.

  Odpowiedz
 4. bbo  29 kwietnia 2014 21:42

  Zaciekawiła mnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany