Co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo?

Spis treści:

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W Stanach Zjednoczonych już połowa małżeństw się rozstaje. Decyzja o związaniu się z kimś na całe życie jest jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek dane nam będzie podjąć. Jak wybrać właściwie? Mówimy co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo.

ślub

Zanim zgodzisz się na małżeństwo

Zanim zdecydujesz się na małżeństwo ze swoim partnerem musisz na chłodno rozważyć kilka aspektów, które mogą ci oszczędzić rozwodu w przyszłości. Oto one: 

Poznaj relacje z rodziną partnera i preferowany przez niego model rodziny

Zakochani nie dostrzegamy różnic między sobą lub uznajemy je za nieistotne, w końcu najważniejsza jest miłość. Czasami jednak górę biorą nawyki wyniesione z domu. Dlatego warto poznać rodzinę ukochanego i spędzić z nią trochę czasu. Obserwować jak wyglądają relacje między nimi, jaki model rodziny przedstawia, bo najprawdopodobniej właśnie taki będzie chciał wprowadzić w życie partner. Dlatego warto porozmawiać z nim na ten temat jeszcze na długo przed zaręczynami. Jak wyobrażałby sobie życie w małżeństwie, jakie byłyby jego obowiązki, a jakie Twoje. Czy wolałby żebyś zajmowała się domem i dziećmi jak jego mama, a może nie ma nic przeciwko pracy zawodowej i będzie Cię w tym wspierał?  Czy będzie chciał mieć dzieci, czy lubi ich towarzystwo?

 

Poznaj nałogi partnera i zapytaj o choroby psychiczne

Zanim zgodzisz się na małżeństwo musisz bardzo poważnie brać pod uwagę wszystkie cechy swojego partnera. Czy miał kiedyś problemy z używkami? Czy ma swoje nałogi? Czy kiedykolwiek leczył się psychiatrycznie? To pytania dość ekstremalne, ale zanim zaangażujemy się na dobre i na życie  musimy  znać wszystkie mroczne sekrety swojego partnera. Dopiero znając je możemy podejmować w pełni świadome decyzje.

Zadbajcie o sprawy finansowe

Temat pieniędzy wydaje się bardzo przyziemny dla zakochany, ale w małżeństwie staje się istotny. Jak pisaliśmy wcześniej warto ustalić model rodziny i kto na nią zarabia, czy jest to jedna osoba, czy oboje. Ważne też ustalić w jaki sposób będziecie dzielić się środkami. Czy będzie to wspólne konto, a może jednak dwa osobne? Czy kredyt mieszkaniowy weźmiecie razem? A jeśli ktoś do małżeństwa wnosi duży majątek to, czy podpiszecie intercyzę? Czy partner nie posiada długów, za które Ty też będziesz jako małżonka odpowiedzialna?

Zapytaj czym dla partnera jest zdrada

Mężczyźni i kobiety w różny sposób pojmują zdradę. Kobiety oceniają to znacznie surowiej, dlatego warto porozmawiać z partnerem o tym jak oboje czujecie ten temat. Takie teoretyczne rozmowy dadzą partnerowi do zrozumienia gdzie leży nasza granica i czy będziemy skłonni w razie zranienia pracować nad małżeństwem i je  ratować?

Jak będzie wyglądała Wasza praca nad związkiem?

Zanim zdecydujemy się powiedzieć „tak” warto porozmawiać z nim nad tym w jaki sposób będziecie nad związkiem pracować. Przede wszystkim oboje musicie być świadomi, że małżeństwo, jak i miłość między Wami wymaga pracy, pielęgnowania i nie jest dana raz na zawsze. Ustalcie pewne reguły, sposoby komunikacji w związku- jak będziecie rozwiązywać spory, spędzać rocznice i święta, czas wolny i urlopy, jak dzielić się codziennymi obowiązkami, kiedy potrzebujecie być sami, mieć czas na swoje pasje? To kwestie, które wydaje się przychodzą naturalnie, ale w trakcie małżeństwa mogą stać się przyczyną wielu konfliktów.

Czy zdecydujecie się na dzieci?

Gdy będziecie omawiać model rodziny nie możecie pominąć kwestii posiadania dzieci. Czy i kiedy chcecie je posiadać? Jak widzicie swoje role w ich wychowywaniu i opiece nad nimi?  Czy będziesz miała jego wsparcie w trakcie ciąży i urlopu macierzyńskiego? Ile dzieci chcielibyście mieć? W jakiej wierze chcecie je wychować?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...