Co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo?

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W Stanach Zjednoczonych już połowa małżeństw się rozstaje. Decyzja o związaniu się z kimś na całe życie jest jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek dane nam będzie podjąć. Jak wybrać właściwie? Mówimy co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo.

ślub

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Poznaj relacje z rodziną partnera  i preferowany przez niego model rodziny

Zakochani nie dostrzegamy różnic między sobą lub uznajemy je za nieistotne, w końcu najważniejsza jest miłość. Czasami jednak górę biorą nawyki wyniesione z domu. Dlatego warto poznać rodzinę ukochanego i spędzić z nią trochę czasu. Obserwować jak wyglądają relacje między nimi, jaki model rodziny przedstawia, bo najprawdopodobniej właśnie taki będzie chciał wprowadzić w życie partner. Dlatego warto porozmawiać z nim na ten temat jeszcze na długo przed zaręczynami. Jak wyobrażałby sobie życie w małżeństwie, jakie byłyby jego obowiązki, a jakie Twoje. Czy wolałby żebyś zajmowała się domem i dziećmi jak jego mama, a może nie ma nic przeciwko pracy zawodowej i będzie Cię w tym wspierał?  Czy będzie chciał mieć dzieci, czy lubi ich towarzystwo?

ślub

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Poznaj nałogi partnera i zapytaj o choroby psychiczne

Zanim zgodzisz się na małżeństwo musisz bardzo poważnie brać pod uwagę wszystkie cechy swojego partnera. Czy miał kiedyś problemy z używkami? Czy ma swoje nałogi? Czy kiedykolwiek leczył się psychiatrycznie? To pytania dość ekstremalne, ale zanim zaangażujemy się na dobre i na życie  musimy  znać wszystkie mroczne sekrety swojego partnera. Dopiero znając je możemy podejmować w pełni świadome decyzje.

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Zadbajcie o sprawy finansowe

Temat pieniędzy wydaje się bardzo przyziemny dla zakochany, ale w małżeństwie staje się istotny. Jak pisaliśmy wcześniej warto ustalić model rodziny i kto na nią zarabia, czy jest to jedna osoba, czy oboje. Ważne też ustalić w jaki sposób będziecie dzielić się środkami. Czy będzie to wspólne konto, a może jednak dwa osobne? Czy kredyt mieszkaniowy weźmiecie razem? A jeśli ktoś do małżeństwa wnosi duży majątek to, czy podpiszecie intercyzę? Czy partner nie posiada długów, za które Ty też będziesz jako małżonka odpowiedzialna?

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Zapytaj czym dla partnera jest zdrada

Mężczyźni i kobiety w różny sposób pojmują zdradę. Kobiety oceniają to znacznie surowiej, dlatego warto porozmawiać z partnerem o tym jak oboje czujecie ten temat. Takie teoretyczne rozmowy dadzą partnerowi do zrozumienia gdzie leży nasza granica i czy będziemy skłonni w razie zranienia pracować nad małżeństwem i je  ratować?

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Jak będzie wyglądała Wasza praca nad związkiem?

Zanim zdecydujemy się powiedzieć „tak” warto porozmawiać z nim nad tym w jaki sposób będziecie nad związkiem pracować. Przede wszystkim oboje musicie być świadomi, że małżeństwo, jak i miłość między Wami wymaga pracy, pielęgnowania i nie jest dana raz na zawsze. Ustalcie pewne reguły, sposoby komunikacji w związku- jak będziecie rozwiązywać spory, spędzać rocznice i święta, czas wolny i urlopy, jak dzielić się codziennymi obowiązkami, kiedy potrzebujecie być sami, mieć czas na swoje pasje? To kwestie, które wydaje się przychodzą naturalnie, ale w trakcie małżeństwa mogą stać się przyczyną wielu konfliktów.

Zanim zgodzisz się na małżeństwo – Czy zdecydujecie się na dzieci?

Gdy będziecie omawiać model rodziny nie możecie pominąć kwestii posiadania dzieci. Czy i kiedy chcecie je posiadać? Jak widzicie swoje role w ich wychowywaniu i opiece nad nimi?  Czy będziesz miała jego wsparcie w trakcie ciąży i urlopu macierzyńskiego? Ile dzieci chcielibyście mieć? W jakiej wierze chcecie je wychować?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  26 października 2016 10:13

  Gdzie zamieszkacie?

  Odpowiedz
 2. kasiadrozdz  26 października 2016 10:21

  Ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 3. ewalub  26 października 2016 12:04

  Charakter człowieka może się zmienić. Nie da się wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Dziś jest np. dobra sytuacja finansowa, a w przyszłości może być utrata pracy czy mogą się pojawić problemy zdrowotne, co jest kosztowne i obciążające psychicznie również.

  Odpowiedz
 4. martuska665  26 października 2016 15:29

  artykuł wart zastosowania w praktyce..

  Odpowiedz
 5. Hidari11  26 października 2016 19:56

  Wielu ludzi bierze ślub pod wpływem takiego „Wow.” Czyli bez przemyślenia. Bez wnikania, czy to właściwa osoba. Myślę, że też są ludzie, którzy mylą stan zakochania z zauroczeniem. Pomijają wady, nie zwracają na nie uwagi, lekceważą różnice, idealizują. A życie przecież to nie wieczne chodzenie na randki.

  Odpowiedz
 6. agasam9  26 października 2016 23:25

  piękne zdjęcie, chciałabym pójść do ślubu w trampkach, ale czy to nie będzie zbyt frywolne?

  Odpowiedz
 7. Tara  27 października 2016 08:03

  Co to za pytanie „zgodzisz”? 😉 Brzmi jak z 19 wieku 😉
  Najważniejsze żeby się kochać i szanować, to ze wszystkim da się radę 😀
  A po za tym, życie stawia przed nami takie niespodzianki, że choćbyśmy sobie całą listę ułożyli, to i tak nie wiadomo co będzie…
  Facet absolutnie nie musi być entuzjastycznie nastawiony do dzieci, żeby być dobrym ojcem 😉

  Odpowiedz
 8. kasia87g  27 października 2016 17:41

  ja słyszałam że trzeba obserwować jak przyszły mąż traktuje mamę, bo i tak samo będzie w przyszłości traktował swoją żonę, więc to bardzo ważne jakie mają relacje

  Odpowiedz
  • ava  28 października 2016 22:17

   Chyba nie zawsze się sprawdza, bo niektórzy mężowie stawiają swoje mamy na pierwszym miejscu, a ze zdaniem żony już się tak nie liczą. 🙂

   Odpowiedz
   • kasia87g  29 października 2016 07:20

    też tak może być, ale ogólnie też mi chodziło że jak dobrze traktuje mamę, szanuje ją, pomaga jej, to potem można mieć nadzieje,że i żonie będzie, bo tak został wychowany 😀

    Odpowiedz
    • ava  29 października 2016 11:49

     Jeśli ma dobre wzorce to jest nadzieja 🙂 Przedstawiłam tylko mroczniejszą stronę medalu z Twojej wypowiedzi 😀 Taki zły scenariusz bycia drugą po mamie w życiu mężczyzny 😀

     Odpowiedz
 9. Jaworka  29 października 2016 20:25

  Trudny temat jak to w życiu często się słyszy przed ślubem aniołek ideał a po ślubie różnie to bywa trzeba by mieć rentgen w oczach aby dobrze prześwietlić ale to i tak by było niepewne co będzie za kilka lat pewnie ze trzeba sie dobrze poznać jak i rodzinę przyszłego męża czy znajomych wtedy można bardziej wyrobić sobie obraz przyszłego męża ale człowiek zakochany patrzy przez różowe okulary i nie widzi nawet maleńkich oznak

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany