Co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo?

Spis treści:

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W Stanach Zjednoczonych już połowa małżeństw się rozstaje. Decyzja o związaniu się z kimś na całe życie jest jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek dane nam będzie podjąć. Jak wybrać właściwie? Mówimy co powinnaś wiedzieć zanim zgodzisz się na małżeństwo.

ślub

Zanim zgodzisz się na małżeństwo

Zanim zdecydujesz się na małżeństwo ze swoim partnerem musisz na chłodno rozważyć kilka aspektów, które mogą ci oszczędzić rozwodu w przyszłości. Oto one: 

Poznaj relacje z rodziną partnera i preferowany przez niego model rodziny

Zakochani nie dostrzegamy różnic między sobą lub uznajemy je za nieistotne, w końcu najważniejsza jest miłość. Czasami jednak górę biorą nawyki wyniesione z domu. Dlatego warto poznać rodzinę ukochanego i spędzić z nią trochę czasu. Obserwować jak wyglądają relacje między nimi, jaki model rodziny przedstawia, bo najprawdopodobniej właśnie taki będzie chciał wprowadzić w życie partner. Dlatego warto porozmawiać z nim na ten temat jeszcze na długo przed zaręczynami. Jak wyobrażałby sobie życie w małżeństwie, jakie byłyby jego obowiązki, a jakie Twoje. Czy wolałby żebyś zajmowała się domem i dziećmi jak jego mama, a może nie ma nic przeciwko pracy zawodowej i będzie Cię w tym wspierał?  Czy będzie chciał mieć dzieci, czy lubi ich towarzystwo?

 

Poznaj nałogi partnera i zapytaj o choroby psychiczne

Zanim zgodzisz się na małżeństwo musisz bardzo poważnie brać pod uwagę wszystkie cechy swojego partnera. Czy miał kiedyś problemy z używkami? Czy ma swoje nałogi? Czy kiedykolwiek leczył się psychiatrycznie? To pytania dość ekstremalne, ale zanim zaangażujemy się na dobre i na życie  musimy  znać wszystkie mroczne sekrety swojego partnera. Dopiero znając je możemy podejmować w pełni świadome decyzje.

Zadbajcie o sprawy finansowe

Temat pieniędzy wydaje się bardzo przyziemny dla zakochany, ale w małżeństwie staje się istotny. Jak pisaliśmy wcześniej warto ustalić model rodziny i kto na nią zarabia, czy jest to jedna osoba, czy oboje. Ważne też ustalić w jaki sposób będziecie dzielić się środkami. Czy będzie to wspólne konto, a może jednak dwa osobne? Czy kredyt mieszkaniowy weźmiecie razem? A jeśli ktoś do małżeństwa wnosi duży majątek to, czy podpiszecie intercyzę? Czy partner nie posiada długów, za które Ty też będziesz jako małżonka odpowiedzialna?

Zapytaj czym dla partnera jest zdrada

Mężczyźni i kobiety w różny sposób pojmują zdradę. Kobiety oceniają to znacznie surowiej, dlatego warto porozmawiać z partnerem o tym jak oboje czujecie ten temat. Takie teoretyczne rozmowy dadzą partnerowi do zrozumienia gdzie leży nasza granica i czy będziemy skłonni w razie zranienia pracować nad małżeństwem i je  ratować?

Jak będzie wyglądała Wasza praca nad związkiem?

Zanim zdecydujemy się powiedzieć „tak” warto porozmawiać z nim nad tym w jaki sposób będziecie nad związkiem pracować. Przede wszystkim oboje musicie być świadomi, że małżeństwo, jak i miłość między Wami wymaga pracy, pielęgnowania i nie jest dana raz na zawsze. Ustalcie pewne reguły, sposoby komunikacji w związku- jak będziecie rozwiązywać spory, spędzać rocznice i święta, czas wolny i urlopy, jak dzielić się codziennymi obowiązkami, kiedy potrzebujecie być sami, mieć czas na swoje pasje? To kwestie, które wydaje się przychodzą naturalnie, ale w trakcie małżeństwa mogą stać się przyczyną wielu konfliktów.

Czy zdecydujecie się na dzieci?

Gdy będziecie omawiać model rodziny nie możecie pominąć kwestii posiadania dzieci. Czy i kiedy chcecie je posiadać? Jak widzicie swoje role w ich wychowywaniu i opiece nad nimi?  Czy będziesz miała jego wsparcie w trakcie ciąży i urlopu macierzyńskiego? Ile dzieci chcielibyście mieć? W jakiej wierze chcecie je wychować?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  26 października 2016 10:13

  Gdzie zamieszkacie?

  Odpowiedz
 2. kasiadrozdz  26 października 2016 10:21

  Ciekawy artykuł

  Odpowiedz
  • kasiadrozdz  26 października 2016 10:22

   Najpierw trzeba się poznać

   Odpowiedz
 3. ewalub  26 października 2016 12:04

  Charakter człowieka może się zmienić. Nie da się wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Dziś jest np. dobra sytuacja finansowa, a w przyszłości może być utrata pracy czy mogą się pojawić problemy zdrowotne, co jest kosztowne i obciążające psychicznie również.

  Odpowiedz
 4. martuska665  26 października 2016 15:29

  artykuł wart zastosowania w praktyce..

  Odpowiedz
  • nevermind9  26 października 2016 18:51

   racja !

   Odpowiedz
 5. Hidari11  26 października 2016 19:56

  Wielu ludzi bierze ślub pod wpływem takiego „Wow.” Czyli bez przemyślenia. Bez wnikania, czy to właściwa osoba. Myślę, że też są ludzie, którzy mylą stan zakochania z zauroczeniem. Pomijają wady, nie zwracają na nie uwagi, lekceważą różnice, idealizują. A życie przecież to nie wieczne chodzenie na randki.

  Odpowiedz
 6. agasam9  26 października 2016 23:25

  piękne zdjęcie, chciałabym pójść do ślubu w trampkach, ale czy to nie będzie zbyt frywolne?

  Odpowiedz
 7. Tara  27 października 2016 08:03

  Co to za pytanie „zgodzisz”? 😉 Brzmi jak z 19 wieku 😉
  Najważniejsze żeby się kochać i szanować, to ze wszystkim da się radę 😀
  A po za tym, życie stawia przed nami takie niespodzianki, że choćbyśmy sobie całą listę ułożyli, to i tak nie wiadomo co będzie…
  Facet absolutnie nie musi być entuzjastycznie nastawiony do dzieci, żeby być dobrym ojcem 😉

  Odpowiedz
 8. kasia87g  27 października 2016 17:41

  ja słyszałam że trzeba obserwować jak przyszły mąż traktuje mamę, bo i tak samo będzie w przyszłości traktował swoją żonę, więc to bardzo ważne jakie mają relacje

  Odpowiedz
  • ava  28 października 2016 22:17

   Chyba nie zawsze się sprawdza, bo niektórzy mężowie stawiają swoje mamy na pierwszym miejscu, a ze zdaniem żony już się tak nie liczą. 🙂

   Odpowiedz
   • kasia87g  29 października 2016 07:20

    też tak może być, ale ogólnie też mi chodziło że jak dobrze traktuje mamę, szanuje ją, pomaga jej, to potem można mieć nadzieje,że i żonie będzie, bo tak został wychowany 😀

    Odpowiedz
    • ava  29 października 2016 11:49

     Jeśli ma dobre wzorce to jest nadzieja 🙂 Przedstawiłam tylko mroczniejszą stronę medalu z Twojej wypowiedzi 😀 Taki zły scenariusz bycia drugą po mamie w życiu mężczyzny 😀

     Odpowiedz
 9. Jaworka  29 października 2016 20:25

  Trudny temat jak to w życiu często się słyszy przed ślubem aniołek ideał a po ślubie różnie to bywa trzeba by mieć rentgen w oczach aby dobrze prześwietlić ale to i tak by było niepewne co będzie za kilka lat pewnie ze trzeba sie dobrze poznać jak i rodzinę przyszłego męża czy znajomych wtedy można bardziej wyrobić sobie obraz przyszłego męża ale człowiek zakochany patrzy przez różowe okulary i nie widzi nawet maleńkich oznak

  Odpowiedz
 10. Biomedka  15 lipca 2020 12:29

  Niby oczywiste, ale warto o tym przypominać. Dzięki za ten artykuł. 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany