Powikłania po grypie – mogą być groźne – porad udziela dr Paweł Grzesiowski

Powikłania – czy jesteś świadomy zagrożenia? Jak rozpoznać powikłania po grypie? Jak można ich uniknąć? Obserwuj swój organizm i reaguj na czas!

Wiosenne przesilenie i związane z nim osłabienie organizmu oraz brak odpowiedniej profilaktyki zwiększają  prawdopodobieństwo zachorowań na infekcje wirusowe, a nieprawidłowe leczenie lub jego brak mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Theraflu, co czwartemu Polakowi zdarzyło się „przechodzić” grypę bez przyjmowania leków czy wizyty u lekarza. Wnioski z badań stały się punktem wyjścia kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę”, której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat przeziębienia i grypy.

Powikłania po grypie

 

 

Powikłania – czy jesteś świadomy zagrożenia?

Wymienia się trzy grupy powikłań. Pierwsza z nich obejmuje ciężkie postacie grypy, np. grypowe zapalenie oskrzeli, płuc, mięśni, mózgu czy nawet serca.

Druga grupa powikłań to zaostrzenie choroby przewlekłej w wyniku zachorowania na grypę. Może pojawić się nasilenie niewydolności oddechowej u pacjentów z astmą lub POChP, zawał serca lub niewydolność serca u pacjentów z chorobą wieńcową, pogorszenie funkcji nerek u chorych z niewydolnością nerek lub rozchwianie poziomów glukozy u osób chorych na cukrzycę.

Trzecia i najczęściej występująca grupa obejmuje powikłania wynikające z nadkażenia bakteriami. Dotyczą one zwykle układu oddechowego. W jego górnym odcinku może rozwinąć się zapalenie ropne zatok czy angina paciorkowcowa gardła. Nadkażenia dolnego odcinka układu oddechowego obejmują zapalenie oskrzeli lub płuc, a nawet zakażenie ogólne, czyli groźna sepsa. Częstą dolegliwością jest również zapalenie ucha środkowego.

Pogrypowe nadkażenia bakteryjne zazwyczaj wywoływane są przez paciorkowce i gronkowce. Jest to związane z właściwościami wirusa, który wytwarza białka, które niejako wabią te gatunki bakterii do inwazji. Same objawy nadkażeń zależne są od zaatakowanego organu – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń, współpracujący przy kampanii „Zwalczmy grypę”.

Jak rozpoznać powikłania?

Zapalenie ucha środowego łączy się przede wszystkim z osłabieniem słuchu, bólem głowy oraz wyciekiem ropy z zaatakowanego ucha. W przypadku zapalenia zatok występują silne bóle okolicy zatok i głowy, zaburzenie powonienia, obrzęk i wyciek ropny z nosa. Objawy anginy to ból gardła, ropne naloty na migdałkach oraz przykry zapach z ust. W sytuacji zapalenia oskrzeli i płuc dochodzi do zaburzeń oddychania, duszności, bólów w klatce piersiowej oraz kaszlu z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny. Wszystkim powyższym powikłaniom zwykle towarzyszy wysoka gorączka. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Jak można uniknąć powikłań po grypie?

Profilaktyka powikłań po grypie obejmuje przede wszystkim prawidłowe leczenie choroby, z uwzględnieniem zmiany trybu życia na łóżkowo-fotelowy oraz przyjmowaniem leków objawowych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości. W tym przypadku sprawdzają się leki w postaci płynnej, ponieważ nie wymagają  czasu na rozpuszczenie co zdecydowanie przyspiesza ich wchłanianie.

Jeżeli przebieg grypy jest ciężki lub infekcja wystąpi u osób z grup ryzyka, zaleca się stosowanie leków przeciwgrypowych. Dla zapobiegania nadkażeniom wywołanym przez pneumokoki stosuje się szczepionki. W przypadku wystąpienia objawów nadkażenia bakteryjnego, po potwierdzeniu infekcji badaniami dodatkowymi, niezwłocznie należy wdrożyć antybiotykoterapię uwzględniającą lokalizację zakażenia oraz wrażliwość drobnoustrojów. Oprócz antybiotyków stosuje się leczenie wspomagające, w postaci leków wykrztuśnych, przeciwzapalnych oraz innych, które przepisze specjalistapodkreśla dr Grzesiowski.

Obserwuj swój organizm i reaguj na czas!

Aby nie dopuścić do niebezpiecznych powikłań należy uważnie obserwować swój organizm podczas choroby. W razie nasilenia objawów, konieczna będzie wizyta u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Na wczesnym etapie, najważniejsza jest jednak wiedza na temat profilaktyki, rozpoznania oraz prawidłowego leczenia infekcji wirusowych. Warto wówczas sięgać po sprawdzone materiały edukacyjne. Na stronie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowany został m.in. poradnik o tym, jak zapobiegać i walczyć z grypą. Udostępniona została również, na bieżąco aktualizowana,  interaktywna mapa Polski, która wskazuje regiony z największą zachorowalnością na grypę.

Kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”

Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.

W ramach akcji powstały bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowali praktyczny poradnik walki z chorobą. Serwis ruszył w listopadzie, przed okresem największej liczby zachorowań na grypę. Ważnym elementem kampanii jest interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko można dowiedzieć się, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.

Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo. Ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.

5 domowych sposobów na przeziębienie: naturalne lekarstwa które najlepiej działają!

5 domowych sposobów na przeziębienie: naturalne lekarstwa które najlepiej działają!

Podczas okresu spadku odporności i infekcji warto wypróbować naturalne domowe sposoby na przeziębienie i nie zapominać o wzmocnieniu organizmu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  14 kwietnia 2014 06:47

  Świetny artykuł. Moja koleżanka z pracy często chora chodziła do pracy, bo przechodzi chorobę. Dostała od powikłań zapalenie mięśnia sercowego i grozi jej nawet przeszczep serca.

  Odpowiedz
 2. martucha180  14 kwietnia 2014 12:21

  Mój znajomy też dostał zapalenia mięśnia sercowego, a miał wtedy 12 lat.

  Odpowiedz
 3. bbo  14 kwietnia 2014 19:42

  Z „przechodzonymi” chorobami nie przelewki.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  16 marca 2015 11:10

  Przekonałam się osobiście o powikłaniach po grypie. Nie życzę nikomu zapalenia gardła i towarzyszącemu mu antybiotyku w zastrzykach.

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  30 marca 2017 07:58

  Bardzo ciekawy i pouczający artykuł.Ludzie chodzą z grypą do pracy, a pózniej takie są tego skutki. Zawsze grypę należy wyleczyć,odleżeć w łóżku. Wtedy unikniemy powikłań.

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  30 marca 2017 08:15

  Jeszcze r raz tak. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać i dowiadywać się o różnych dolegliwościach.Wiedzy nigdy za dużo, ale lekarz pierwszego kontaktu, lub pediatra ,jeżeli to dziecko ,powinien postawić diagnozę w pierwszej kolejności.

  Odpowiedz
 7. Aldona81  23 kwietnia 2017 21:25

  Niestety powikłania pogrypowe jest trudniej wyleczyć niż samą grypę. Lubimy bagatelizować objawy. Niejednokrotnie jest to też obawa przed pójściem na L4. Bo co powie szef. A grypa jest naprawdę ciężką chorobą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany