Powikłania po grypie – mogą być groźne – porad udziela dr Paweł Grzesiowski
Powikłania – czy jesteś świadomy zagrożenia? Jak rozpoznać powikłania po grypie? Jak można ich uniknąć? Obserwuj swój organizm i reaguj na czas!
Wiosenne przesilenie i związane z nim osłabienie organizmu oraz brak odpowiedniej profilaktyki zwiększają prawdopodobieństwo zachorowań na infekcje wirusowe, a nieprawidłowe leczenie lub jego brak mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Theraflu, co czwartemu Polakowi zdarzyło się „przechodzić” grypę bez przyjmowania leków czy wizyty u lekarza. Wnioski z badań stały się punktem wyjścia kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę”, której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat przeziębienia i grypy.
Powikłania – czy jesteś świadomy zagrożenia?
Wymienia się trzy grupy powikłań. Pierwsza z nich obejmuje ciężkie postacie grypy, np. grypowe zapalenie oskrzeli, płuc, mięśni, mózgu czy nawet serca.
Druga grupa powikłań to zaostrzenie choroby przewlekłej w wyniku zachorowania na grypę. Może pojawić się nasilenie niewydolności oddechowej u pacjentów z astmą lub POChP, zawał serca lub niewydolność serca u pacjentów z chorobą wieńcową, pogorszenie funkcji nerek u chorych z niewydolnością nerek lub rozchwianie poziomów glukozy u osób chorych na cukrzycę.
Trzecia i najczęściej występująca grupa obejmuje powikłania wynikające z nadkażenia bakteriami. Dotyczą one zwykle układu oddechowego. W jego górnym odcinku może rozwinąć się zapalenie ropne zatok czy angina paciorkowcowa gardła. Nadkażenia dolnego odcinka układu oddechowego obejmują zapalenie oskrzeli lub płuc, a nawet zakażenie ogólne, czyli groźna sepsa. Częstą dolegliwością jest również zapalenie ucha środkowego.
Pogrypowe nadkażenia bakteryjne zazwyczaj wywoływane są przez paciorkowce i gronkowce. Jest to związane z właściwościami wirusa, który wytwarza białka, które niejako wabią te gatunki bakterii do inwazji. Same objawy nadkażeń zależne są od zaatakowanego organu – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń, współpracujący przy kampanii „Zwalczmy grypę”.
Jak rozpoznać powikłania?
Zapalenie ucha środowego łączy się przede wszystkim z osłabieniem słuchu, bólem głowy oraz wyciekiem ropy z zaatakowanego ucha. W przypadku zapalenia zatok występują silne bóle okolicy zatok i głowy, zaburzenie powonienia, obrzęk i wyciek ropny z nosa. Objawy anginy to ból gardła, ropne naloty na migdałkach oraz przykry zapach z ust. W sytuacji zapalenia oskrzeli i płuc dochodzi do zaburzeń oddychania, duszności, bólów w klatce piersiowej oraz kaszlu z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny. Wszystkim powyższym powikłaniom zwykle towarzyszy wysoka gorączka. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Jak można uniknąć powikłań po grypie?
Profilaktyka powikłań po grypie obejmuje przede wszystkim prawidłowe leczenie choroby, z uwzględnieniem zmiany trybu życia na łóżkowo-fotelowy oraz przyjmowaniem leków objawowych, łagodzących nieprzyjemne dolegliwości. W tym przypadku sprawdzają się leki w postaci płynnej, ponieważ nie wymagają czasu na rozpuszczenie co zdecydowanie przyspiesza ich wchłanianie.
Jeżeli przebieg grypy jest ciężki lub infekcja wystąpi u osób z grup ryzyka, zaleca się stosowanie leków przeciwgrypowych. Dla zapobiegania nadkażeniom wywołanym przez pneumokoki stosuje się szczepionki. W przypadku wystąpienia objawów nadkażenia bakteryjnego, po potwierdzeniu infekcji badaniami dodatkowymi, niezwłocznie należy wdrożyć antybiotykoterapię uwzględniającą lokalizację zakażenia oraz wrażliwość drobnoustrojów. Oprócz antybiotyków stosuje się leczenie wspomagające, w postaci leków wykrztuśnych, przeciwzapalnych oraz innych, które przepisze specjalista – podkreśla dr Grzesiowski.
Obserwuj swój organizm i reaguj na czas!
Aby nie dopuścić do niebezpiecznych powikłań należy uważnie obserwować swój organizm podczas choroby. W razie nasilenia objawów, konieczna będzie wizyta u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Na wczesnym etapie, najważniejsza jest jednak wiedza na temat profilaktyki, rozpoznania oraz prawidłowego leczenia infekcji wirusowych. Warto wówczas sięgać po sprawdzone materiały edukacyjne. Na stronie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowany został m.in. poradnik o tym, jak zapobiegać i walczyć z grypą. Udostępniona została również, na bieżąco aktualizowana, interaktywna mapa Polski, która wskazuje regiony z największą zachorowalnością na grypę.
Kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”
Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.
W ramach akcji powstały bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowali praktyczny poradnik walki z chorobą. Serwis ruszył w listopadzie, przed okresem największej liczby zachorowań na grypę. Ważnym elementem kampanii jest interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko można dowiedzieć się, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.
Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo. Ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.