Powiew wiosny w Twoim domu – przygotuj dom na wiosenne dni!

Wiosna zaczęła się już na dobre. Po mrozach, opadach śniegu i wszechobecnej szarości nareszcie nadeszły cieplejsze dni. Oznacza to jednak nie tylko przyjemne spacery, kwiaty rozkwitające w ogrodach oraz wieczory spędzane na świeżym powietrzu, ale też wiosenne porządki i świetną okazję, by wprowadzić do pomieszczeń wiosenną atmosferę dzięki odpowiednim dekoracjom.

Gruntowne, wiosenne porządki, to w wielu domach tradycja. O dom i ogród należy po zimie szczególnie zadbać nie tylko ze względów estetycznych czy z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, ale także z powodów bardziej praktycznych. Niektóre elementy wyposażenia – na przykład drewniane, wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych po zimowej aurze, podczas której narażone były na oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że otoczenie ma realny wpływ na samopoczucie człowieka. Jasne, wywietrzone, czyste wnętrze, w połączeniu z lepszą pogodą, dobrze wpłyną i na psychikę, i zdrowie domowników.

Wiosenne porządki to nie tylko mycie okien

Trzepanie dywanów, wietrzenie, mycie okien – to zwykle dopiero początek. Zwłaszcza dla posiadaczy własnego domu. Podstawowej kontroli i czyszczeniu należy poddać również urządzenia takie jak fotokomórki w bramach czy instalacje umożliwiające automatyczne otwieranie bramy garażowej/wjazdowej, zawiasy w bramach i drzwiach zewnętrznych – i one pod wpływem lodu i niskich temperatur mogą wymagać konserwacji czy nasmarowania.

Po zimie trzeba poświęcić też trochę uwagi drzwiom i oknom, zwłaszcza, jeśli te wykonane są z drewna. Drewniana stolarka okienna i drzwiowa, chociaż efektowna, wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – szczególnie po okresie mrozów. Ramy okienne i drzwi trzeba wyczyścić odpowiednio dobranymi preparatami i starannie zbadać, czy warstwa lakieru, którym pokryto drewno, nie zaczęła się zacierać albo nie popękała.

– Drzwi i okna drewniane, zwłaszcza te od renomowanego producenta, przy odpowiednim podejściu mogą nam służyć wiele lat – zapewnia specjalista firmy DAKO, specjalizującej się w stolarce drzwiowej i okiennej. – Produkty wykonane z drewna są przede wszystkim solidne, funkcjonalne oraz bardzo atrakcyjne wizualnie. Drewno jednak, ze względu na swoje właściwości, powinno być poddawane okresowej pielęgnacji – nieco staranniejszej niż w przypadku PCV albo aluminium. Decydując się na stolarkę drewnianą musimy szczególnie zadbać o właściwą konserwację okien i drzwi. Typowe użytkowanie nie powinno wywoływać żadnych niepożądanych efektów w wyglądzie stolarki – ale jeśli zauważymy, że pojawiły się jakieś uszkodzenia wierzchniej warstwy lakieru, konieczna może okazać się jej renowacja, która pozwoli uniknąć dalszych zniszczeń.


Uprzątnięcie tarasu i uporządkowanie ogrodu

Wiosną dobrze jest zadbać o taras i przygotować go na dni, gdy będziemy spędzać na nim więcej czasu: starannie umyć podłogi, sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś pęknięcia albo rysy na posadce czy schodkach. Często okazuje się, że meble tarasowe – zwłaszcza wykonane z mniej odpornych na warunki atmosferyczne materiałów jak wiklina, drewno czy ekoskóra – jeśli nie zadbaliśmy o ich odpowiednie zabezpieczenie, po zimie mogły ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji, aby cieszyć się piękną, tarasową aranżacją powinniśmy pomyśleć o ich wymianie lub odnowieniu.

Osobną kwestię stanowi uporządkowanie ogrodu. Krzewy i drzewa zazwyczaj należy przyciąć jeszcze zanim zaczną puszczać pierwsze pąki, a o rośliny zadbać w zależności od ich potrzeb i zapowiadanych warunków atmosferycznych – usuwając rzeczy takie jak resztki zeszłorocznych liści, zeschłe trawy, czy okrywając kwiaty w razie przymrozków.


Nadciągają owady – pomyśl o moskitierze!

Budząca się z powrotem do życia przyroda oznacza nie tylko śpiew ptaków za oknem ale także powrót do naszych domów zmagań z uciążliwymi owadami. Moskitiera nie musi być montowana w oknie na stałe – część modeli możemy bezinwazyjnie zdemontować na czas zimy i powrócić do ich użytkowania w okresie wiosennym i letnim. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać spośród szerokiej oferty i kupić specjalne moskitiery zwijane lub ramkowe albo rolety zewnętrzne wyposażone w zwijaną moskitierę. Na rynku znajdziemy także moskitiery przesuwne, przeznaczone do dużych przeszkleń oraz drzwiowe – idealne do drzwi tarasowych.


Wiosenne aranżacje w Twoim domu

Wiosna to okres, który dzięki zmianom zachodzącym w otoczeniu zwykle pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Większa ilość słońca oraz nieco wyższe (ale jeszcze nie ekstremalnie wysokie) temperatury sprawiają, że lepiej się czujemy i mamy więcej energii. Warto podkreślić wiosenny nastrój odpowiednio aranżując domową przestrzeń. Kilka drobiazgów może ożywić wnętrze i poprawić humor domownikom.

Najprostszy sposób na „przyniesienie wiosny do domu” to udekorowanie wnętrza za pomocą wiosennych kwiatów. Tulipany, żonkile czy hiacynty już rozkwitają, a ustawione na stole albo przy oknie dodadzą pokojowi kolorów i sprawią, że wyda się bardziej radosny. Dobrze wybrać rośliny w doniczkach – będziemy cieszyć się nimi znacznie dłużej niż kwiatami ciętymi. Cebulki niektórych z nich nawet po tym, jak już przekwitną, można zasadzić w ogrodzie – niewykluczone, że odrosną w przyszłym roku. Wiosną można też ustawić w wazonach bazie. Wiosenną atmosferę możemy podkreślić też za pomocą dekoracji okiennych. Możliwości jest wiele: na przykład firanki o odpowiednich wzorach (chociażby we wzór kwiatowy), delikatne zasłonki w jasnych kolorach, firanki krótsze, wpuszczające do domu więcej światła.

Warto wcześniej przemyśleć i zaplanować wszystkie konieczne do wykonania w domu prace i spróbować zaangażować do pomocy domowników lub nawet rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy (np. w przypadku mycia okien). Kilka dni wystarczy nam na przygotowanie domu do wiosny, a dzięki tym staraniom wiosenne tygodnie będą dla nas znacznie przyjemniejsze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany