Powieści graficzne dla kobiet – porywające, piękne i bardzo „instagramowe” lektury na wakacje

Wakacje to dla większości z nas czas, w którym planujemy nadrobić zaległości na różnych gruntach, także na tym książkowym. Ileż to razy zabierałyście do walizki tę głośną powieść, którą polecali Ci wszyscy znajomi, by przywieźć ją do domu nietkniętą, bo okoliczności nie sprzyjały lekturze? A gdyby Twoja książka na wakacje przypominała album, przeglądany przez kilkanaście minut w ciągu dnia, podczas picia kawy i jednocześnie nie ustępowała poziomem ambitnym tomiszczom? Takie obietnice nie bez pokrycia składają modne ostatnio powieści graficzne!

Powieści graficzne to coraz chętniej wybierane lektury. Do czytelniczek przemawia nie tylko ciekawość nieznanego im dotąd gatunku książek czy przyzwyczajenie do upowszechniającej się kultury obrazkowej. Takie powieści to po prostu swoiste dwa w jednym. Porywające historie idą tu w parze z zachwytem nad wizualną stroną wydań. Są to więc propozycje idealne na ciepłe, letnie wieczory, kiedy nie chcemy poświęcać na lekturę całego wolnego czasu. Sprawdzą się jako urozmaicenie popołudniowego kwadransu przy kawie, a może nawet zainspirują Was do działania. Przedstawiamy najciekawsze z nich!

powieści graficzne

kolaż własny redakcji, źródło grafiki: www.pixabay.com (flower-171644_640 i coffee-3634250_960_720)

Powieści graficzne dla kobiet – porywające, piękne i bardzo „instagramowe” lektury na wakacje

 

„Artemizja” Nathalie Ferlut, Tamia Baudouin

„Artemizja” to fascynująca opowieść o jednej z pierwszych europejskich malarek. Córce jednego z uczniów Caravaggia, która postanowiła, że będzie malować, choć przyszło jej żyć w epoce baroku, gdy tylko mężczyźni mieli prawo do trzymania pędzla. Sięgnijcie po ten wspaniale udokumentowany, napisany i namalowany portret silnej i niezależnej kobiety o wielkim talencie, która dążyła do swojego celu z ogromną determinacją, nie bacząc na upokorzenia i cierpienie, jakie musiała znieść po drodze.

 

„Anastazja” Magdalena Lankosz, Joanna Karpowicz

„Anastazja” jest scenariuszem Magdaleny Lankosz ilustrowanym przepięknymi grafikami Joanny Karpowicz przywodzącymi na myśl drobiazgowe olejne obrazy. Wiedzie czytelników przez mroczne przygody debiutującej aktorki, poszukującej pracy w Hollywood w latach 20. XX wieku. Jak na razie w księgarniach można kupić tylko pierwszy tom. Premierę drugiego zapowiedziano na wrzesień.

 

„Ada, to wypada!” Zofia Karaszewska, Sylwia Stano

Ta pozycja nieco różni się od pozostałych, bowiem nie jest powieścią. Raczej ilustrowanym zbiorem opowieści wielu znanych Polek (reżyserek, piosenkarek, aktorek, pisarek czy dziennikarek), które zabrały głos po to, by dodać siły i pewności siebie wszystkim kobietom, które od dziecka musiały słuchać o tym, co wypada im robić, a czego już nie. Motywuje, by podążać za marzeniami i nie oglądać się na konwenanse.

 

„Persepolis” Marjane Satrapi

O „Persepolis” stało się głośno w 2007 roku, za sprawą filmu animowanego opartego na kanwie tej graficznej powieści, doskonale zresztą odwzorowującego prosty czarno-biały styl obrazków. Jeśli jednak nie miałyście dotąd styczności z tą historią, koniecznie po nią sięgnijcie! Opowiada ona o latach dzieciństwa i wczesnej młodości autorki spędzonych w Iranie. W tamtych latach doszło do obalenia Szacha, wybuchu Rewolucji Islamskiej i wojny z Irakiem. Poczucie humoru Satrapi zaprawione nutą goryczy przypadnie do gustu także poważnym czytelniczkom.

 

 

„Tetris” Box Brown

Lubicie wracać myślami do starych dobrych czasów? A może nie tylko z rozrzewnieniem wspominacie dzieciństwo na podwórku i przy grach wideo, ale i należycie do klubów, które wciąż grają w retro gry, takie jak Mario Bros i Tetris? Jeżeli tak, pokochacie rysunkową historię tej ostatniej, utrzymaną w stylistyce lat 80.

 

 

„Frida Kahlo. Biografia” Maria Hesse

Ilustrowana opowieść o życiu jednej z największych malarek w dziejach. Wciągająca i urzekająca artystycznymi wizjami autorki historia bezkompromisowej meksykańskiej artystki zachwyca już od pierwszych stron. Stanie się inspiracją dla tych z Was, które wciąż poszukują swojego głosu albo czują się ograniczane przez przestarzałe społeczne normy i schematy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (217 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...