Powiększanie piersi – jak wybrać bezpieczny implant i lekarza?

Bez względu na motywację jaka stoi za decyzją o powiększeniu piersi, kluczowy jest wybór kliniki, w której odbędzie się zabieg oraz lekarza, który będzie w stanie rzeczowo i rzetelnie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Tak, to ostatecznie pacjentka podejmuje decyzję o wyborze mniej lub bardziej inwazyjnej metody powiększenia biustu, ale żeby mogła ją podjąć, potrzebuje konsultacji z doświadczonym specjalistą, Każda ingerencja w strukturę piersi wymaga innego znieczulenia i daje inne rezultaty – właśnie dlatego musi być poprzedzona konsultacją i pogłębionym wywiadem medycznym.

Powiększanie biustu – przede wszystkim bezpieczne

Ingerencja chirurgiczna w jeden z najatrakcyjniejszych atrybutów kobiecości musi być przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki. Poddając się plastyce piersi, kobiety mają na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale i medyczne: w grę może wchodzić kwestia czynników osłabiających strukturę piersi, których jest sporo – naturalne starzenie się organizmu, ciąża, menopauza, choroby. W ich efekcie biust ulega deformacji. Z psychologicznego punktu widzenia staje się to dla wielu kobiet znacznym obciążeniem emocjonalnym. Powiększenie, korekcja kształtu, położenia i napięcia piersi przywraca pewność siebie, dobrostan fizyczny i psychiczny. 

Panie mogą zdecydować się na metody małoinwazyjne, jak powiększanie piersi kwasem hialuronowym czy własnym tłuszczem, ale trzeba mieć świadomość, że rezultaty zabiegu z użyciem kwasu zanikają z czasem, ponieważ żel ulega wchłonięciu przez organizm. Natomiast wypełnienie piersi pobranym od pacjentki tłuszczem może okazać się utrudnione, kiedy mamy do czynienia z osobą szczupłą – do zabiegu można wykorzystać jedynie własny tłuszcz pacjentki. Jego efekty utrzymują się 2-3 lata. 

Sprawdź także co warto wiedzieć przed zabiegiem: http://www.lifeandmore.pl/powiekszanie-biustu-co-trzeba-wiedziec-przed-podjeciem-decyzji/

Rodzaje implantów

Najtrwalsze efekty daje wszczepienie implantów. Nowoczesne implanty to jednorazowa inwestycja, której efekty widoczne są aż do momentu, w którym… pacjentka postanowi wymienić je na nowe – większe lub mniejsze albo implant ulegnie uszkodzeniu  w wyniku urazu. Można więc mówić, że wrażenie, iż powiększenie biustu za pomocą wszczepienia implantów jest za drogie, to nieprawda. Pieniądze wydajemy raz – efekty zabiegu nie zanikają z czasem, jak ma to miejsce w przypadku metod małoinwazyjnych. Nie trzeba więc zabiegu ponawiać. 

Pacjentki mają do wyboru następujące rodzaje implantów: 

 • o profilu wysokim, średnim lub niskim albo pośrednim (profil implantu piersiowego określa, jak bardzo implant o tej samej objętości jest okrągły, i jak bardzo odstaje względem swojej podstawy, czyli w efekcie – jak bardzo pierś po jego zastosowaniu będzie wypukła)
 • anatomiczne (bardziej dopasowane do naturalnego kształtu piersi, pozwalają na zamaskowanie górnej krawędzi implantu, co pozwala uniknąć nadmiernego wypełnienia górnej części biustu) lub okrągłe (w zależności od średnicy oraz projekcji mogą odpowiednio modelować pierś, która wydaje się po zabiegu pełniejsza i w dolnej, i w górnej części)
 • z wypełnieniem z roztworu soli fizjologicznej NaCl (implanty są szybko przyswajalne, mało podatne na pęknięcie) albo silikonu (ich konsystencja jest zbliżona do naturalnej miękkości piersi)
 • o powierzchni aksamitnej czyli z powłoką teksturowaną (ich zastosowanie zmniejsza ryzyko otorbienia wkładki po operacji, teksturowane implanty rzadziej się też przesuwają lub rotują w piersi) lub tytanowej (implanty piersi z powłoką tytanową lepiej zachowują swój kształt i mogą zapobiegać powstawaniu deformacji po wszczepieniu)

Przebieg zabiegu powiększania piersi

Zabieg powiększenia piersi przez wszczepienie implantów przebiega w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcia umożliwiające wprowadzenie implantów. Jeśli ma wybór, dokonuje cięcia w taki sposób, żeby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna. Często jednak takiego wyboru nie ma – u kobiet z deformacjami klatki piersiowej lub gruczołu piersiowego miejsce cięcia wymuszane jest przez indywidualne warunki fizyczne danej pacjentki. Blizna będzie więc usytuowana pod fałdem piersiowym, pod otoczką lub w dole pachowym. 

Zabieg jest krótki, trwa ok 60–90 minut. W różny sposób można też umieszczać implanty, np. między tkanką gruczołową, a mięśniem piersiowym wyższym lub między ścianą klatki piersiowej, a mięśniem piersiowym wyższym. Zawsze przesądzają o tym względy anatomiczne. 

Pobyt w szpitalu pacjentki, która przeszła operację powiększenia biustu implantami, trwa 2-3 doby.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu powiększania piersi

Przy każdym zabiegu należy liczyć się z faktem, że mogą wystąpić efekty uboczne operacji. Ważne, aby zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do zabiegu.

Wśród wskazań do zabiegu powiększenia piersi wymienia się:

 • subiektywne poczucie, że „z piersiami jest coś nie tak” (są za małe czy mają niepełne kształty) skutkujące brakiem dobrostanu psychicznego
 • naturalne starzenie się organizmu, ciąża, menopauza, choroby – w efekcie których biust ulega deformacji
 • konieczność całościowej bądź częściowej rekonstrukcji piersi 

Wśród przeciwwskazań dominują:

 • infekcje
 • niewydolność krążeniowo – oddechowa
 • poważne schorzenia wątroby
 • ciężkie zaburzenia funkcji nerek
 • choroby układowe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi

Jak wybrać lekarza – specjalistę, który przeprowadzi zabieg powiększania biustu?

W Polsce nie brakuje klinik, w których można poddać się zabiegowi powiększenia biustu. Jest to procedura kosztowna, tym bardziej więc należy wybrać taką klinikę, w której zabieg jest w pełni profesjonalny, bezpieczny i wykonywany przez specjalistów. Lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenie pogłębionego wywiadu z pacjentką, wskazanie ewentualnych przeciwwskazań oraz uświadomienie jej jak przebiega zabieg i jak dbać o siebie w dniach bezpośrednio po nim. 

Koszt powiększenia biustu zaczyna się od 12 500 zł. Wliczona jest w nią para implantów. W zależności od typu i marki producenta, ich koszt waha się od 3 500 zł do 5 700 zł. Dodatkowy lifting piersi to osobny koszt, który zaczyna się od 4 000 zł, a pełny koszt wymiany pary implantów wyniesie 10 000 zł. Zabiegi te finansować można dzięki coraz popularniejszemu i bardzo sprawnie działającemu systemowi finansowania usług medycznych MediRaty.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (74 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Powiększanie piersi  15 maja 2019 07:53

  Na pewno nie ma co oszczędzać oraz wybierać najtańszej kliniki . Polecam
  poczytać sobie opinie o lekarzach
  dowiedzieć się jakie konkretnie wstawiają implanty
  oraz dopytać się o sam przebieg operacji i co będzie jeśli przytrafią się komplikacje ( musimy liczyć się z tym, że nie każdy organizm dobrze reaguje na wszczepienie implantu)

  Ze swojej strony polecam panią doktor Raczkowską w Krakowie. Bardzo dobra specjalistka, pomogła mi odzyskać normalny wygląd piersi po tym jak straciły objętość po karmieniu.

  Odpowiedz
 2. Justyna  21 maja 2019 13:09

  Powiększenie piersi stało się moim sposobem na zaakceptowanie siebie i swojego ciała w 100%. Mój lekarz dr Boligłowa stanąłna wysokości zadania i dzięki niemu mam teraz piersi o jakich marzyłam. Pomimo małych komplikacji związanych z moją przypadłością zdrowotną, wszystko udało się wyśmienicie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany