Postanowienie noworoczne: zwalczamy nieświeży oddech w 4 krokach
Nieświeży, nieprzyjemny oddech to dolegliwość, która powoduje dyskomfort tak osoby cierpiącej na tę przypadłość, jak i dla otoczenia z którym się ona styka. Ten krępujący kłopot dotyka wiele osób bez względu na wiek czy płeć. Można jednak temu zaradzić. Nowy Rok i postanowienia noworoczne są doskonałą okazją do tego, by zwalczyć nieświeży oddech. Poniżej znajdziesz 4 kroki do uzyskania świeżego oddechu.
Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie jest zjedzony dzień wcześniej czosnek lub wędzona ryba z serem pleśniowym na lunch a nieprzyjemna woń nie znika po umyciu zębów, to znak tego, by podjąć bardziej radykalne kroki. Oto one:
Krok nr 1 – wizyta u stomatologa
Nasze działania w kierunku pozbycia się nieświeżego oddechu należy rozpocząć od wizyty u stomatologa, co wydaje się najbardziej naturalnym rozwiązaniem. Stomatolog sprawdzi, czy posiadamy ubytki zębowe, próchnicę lub choroby dziąseł, które zwykle stają się przyczyną nieświeżego oddechu. Odpowiednia pomoc udzielona przez stomatologa, to pierwszy krok w kierunku realizacji naszego postanowienia noworocznego.
Krok nr 2 – właściwa i staranna pielęgnacja jamy ustnej
Drugim – najważniejszym elementem w odzyskaniu świeżego oddechu jest właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej. W dzisiejszych czasach nie polega ona tylko na umyciu dwa razy dziennie zębów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
1.Stosowanie odpowiedniej pasty – szczególnie na noc
Często z uwagi na stłoczone zęby czy wady zgryzu nie możemy dostać się szczoteczką do wszystkich zakamarków jamy ustnej. W efekcie – jeśli nie stosujemy nici dentystycznej czy irygatorów, to zalegające resztki jedzenia w jamie ustnej stają się pożywką dla rozwijających się tam bakterii, co prowadzi m.in. do nieświeżego oddechu.
Dzięki specjalnemu polimerowi zawartemu w paście – tworzy ona na zębach powłokę ochronną na całej strukturze szkliwa, która gwarantuje długotrwałą ochronę przed bakteriami i kwasami. Także zawarte w paście cząsteczki microRepair® oraz Cynk PCA posiadają działanie antybakteryjne, dzięki czemu skutecznie chronią zęby szczególnie w nocy. Warto podkreślić, że właśnie pasta do zębów Biorepair® Night jest dedykowana także zapobieganiu przykremu oddechu – eliminuje go dzięki swoim właściwościom. Rano budzisz się ze świeżym oddechem.
2. Stosowanie płynów do płukania ust
Nie wszyscy jeszcze przyzwyczaili się do stosowania płynów do płukania ust. A powinny one stać się równie nieodzownym kosmetykiem do pielęgnacji jamy ustnej jak pasta do zębów.
Uwaga! Przy wyborze płynu do płukania usta warto zwrócić uwagę, aby nie stosować płynów o zbyt dużym stężeniu alkoholu – to może bowiem wysuszyć bardziej śluzówkę i pogłębić problem nieświeżego oddechu.
3. Myj starannie zęby i język
Szczotkuj i nitkuj zęby minimum 2 razy dziennie. Nie zapominaj o higienie języka. Nalot gromadzący się na języku także może być przyczyną nieświeżego oddechu. Dlatego myjąc język, powinniśmy sięgać głęboko – aż do tylnej części języka, by usunąć z niego biały osad. Z tyłu gromadzi się bowiem najwięcej bakterii, które powodują nieprzyjemną woń z ust..
Krok nr 3 – kontrola własnej diety
Zwróć uwagę na dietę. Postaraj się włączyć do swojego menu tzw. naturalne szczoteczki do zębów. Są to surowe warzywa – m.in marchewka, surowe ogórki zielone, seler naciowy czy kwaśne jabłka. Szczególnie zalecana jest surowa marchewka, która zawierając dużo beta-karotenu powoduje w organizmie produkcję wit. A, która z kolei przyspiesza wydzielanie się śliny. Dzięki temu regulujemy nasze pH w ustach.
W walce z nieświeżym oddechem pomaga także natka pietruszki. Duża zawartość chlorofilu w pietruszce działa jak antyperspirant na ciele – zapobiega wydobywaniu się z ust nieprzyjemnej woni. Dlatego radzi się przegryzanie zjedzonego czosnku właśnie natką pietruszki.
Jeżeli cierpisz na suchość w jamie ustnej – co także powoduje nieświeży oddech – to pij przede wszystkim wodę. W odróżnieniu od soków, wypłukuje ona resztki pokarmów z jamy ustnej i wspomaga produkcję śliny.
Krok 4 – profilaktyka
Stosuj profilaktykę – przynajmniej raz w roku usuwaj kamień nazębny u stomatologa oraz sprawdzaj stan swoich zębów i dziąseł.