Porównanie płatności mobilnych

Płatności za zakupy nigdy wcześniej nie były tak proste, jak dziś. Nie musimy szukać bankomatu, aby wypłacić gotówkę, czy pamiętać o zabraniu ze sobą portfela z kartą płatniczą. Dziś w większości sklepów, restauracji, punktów usługowych czy stacji benzynowych zapłacimy telefonem komórkowym, a nawet zegarkiem. A to wszystko dzięki płatnościom mobilnym. Sprawdźmy zatem, jakie ich rodzaje dostępne są w Polsce.

Blik

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków systemów płatności jest BLIK. O jego sile decyduje przede wszystkim to, że jest on zintegrowany z większością bankowych aplikacji mobilnych. Do korzystania z BLIK-u potrzebny nam będzie telefon komórkowy z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją naszego banku. Aby zapłacić BLIK-iem, wystarczy wybrać taką opcję w aplikacji, dzięki czemu zostanie wygenerowany 6-cyfrowy kod, który posłuży nam do autoryzowania płatności. Z powodów bezpieczeństwa na jego wykorzystanie mamy 2 minuty, po czym staje się on nieaktualny. Po podaniu kodu zostaniemy poproszeni o autoryzację transakcji w naszej aplikacji. Cała procedura trwa dosłownie kilka, kilkanaście sekund.
Za pomocą BLIK-u wypłacimy także gotówkę z bankomatu, a także wykonamy przelew na numer telefonu odbiorcy. W tym drugim przypadku operacja polega na wygenerowaniu czeku oraz hasła, które wysyłamy do naszego odbiorcy. Dzięki temu już po chwili będzie on mógł korzystać z podesłanych przez nas środków.

Google Pay oraz Apple Pay

Właściciele telefonów z systemem Android mogą płacić za zakupy i usługi aplikacją mobilną Google Pay. Jej odpowiednikiem dla telefonów z logo nadgryzionego jabłuszka jest Apple Pay. Obie aplikacje to rodzaj elektronicznego portfela, do których podpinamy nasze karty płatnicze. Dzięki temu za wszelkie transakcje możemy zapłacić telefonem (a w przypadku urządzeń Apple również iPadem, Apple Watchem, a nawet MacBookiem), bez konieczności posiadania przy sobie karty płatniczej. W przypadku Apple Pay transakcje możemy dodatkowo autoryzować odciskiem palca, co dodatkowo zabezpiecza nasze pieniądze.

Garmin Pay

Garmin Pay to dostępna na polskim rynku aplikacja mobilna, która pozwala na wykonywanie transakcji za pomocą smartwatcha. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla aktywnych osób, które bezpośrednio po zakończeniu mogą zapłacić za zakupy, bez konieczności posiadania przy sobie portfela, czy nawet telefonu. Aby skorzystać z Garmin Pay, wystarczy ściągnąć na swój telefon aplikację Garmin Connect Mobile, którą sparujemy z inteligentnym zegarkiem. Następnie wystarczy podpiąć pod aplikację nasze karty płatnicze, ustalić PIN i gotowe. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli zapłacić, wystarczy, że wybierzemy na smartwatchu opcję cyfrowego portfela i podamy numer PIN.

Bankowe aplikacje mobilne

Pamiętajmy również, że wszelkie transakcje możemy autoryzować korzystając po prostu z aplikacji mobilnej naszego banku. Wystarczy w tym celu ściągnąć ją na telefon. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do naszego konta wszędzie, gdzie będziemy w zasięgu Internetu. Taka aplikacja pozwoli nam na sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewów, transakcji w sklepach i punktach usługowych, wykonanie płatności BLIK, doładowanie telefonu oraz wypłatę gotówki z bankomatu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie porównania płatności mobilnych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...