TRUDNY TEMAT: Poronienie – dowiedz się gdzie uzyskasz pomoc
Rodzice, którzy przeżyli poronienie często nie wiedzą, że po śmierci dziecka mogą liczyć na pomoc ze strony państwa. Badania genetyczne wyjaśnią im natomiast przyczynę straty ciąży i dadzą nadzieję na to, że kolejna zakończy się pomyślnie.
Akt urodzenia dziecka – niezbędny do otrzymania świadczeń po poronieniu
Akt urodzenia dziecka, z informacją, że urodziło się martwe, jest dokumentem, z którym rodzice mogą iść do odpowiedniej instytucji i w niej domagać się swoich praw. Akt spisuje pracownik Urzędu Stanu Cywilnego, po okazaniu przez rodziców pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka i karty zgonu. Wtedy następuje też rejestracja dziecka.
Kiedy szpital odmówi wydania dokumentów wymaganych do rejestracji dziecka w USC?
Opuszczając szpital po poronieniu każda kobieta dostaje pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka oraz kartę zgonu. Szpital może nie wydać pacjentce tych dokumentów, tłumacząc się trudnościami w ustaleniem płci dziecka. To czy płód jest płci żeńskiej czy męskiej da się określić dopiero w okolicach 15 tygodnia ciąży. Jeśli do poronienia doszło wcześniej, lekarz rzeczywiście może mieć kłopot z ustaleniem płci obumarłego płodu. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie badanie genetyczne materiału poronnego. Pozwoli ono nie tylko poznać płeć, ale też dowiedzieć się czy poronienie było wynikiem obecności błędów w DNA płodu.
8 tygodni macierzyńskiego dla wszystkich zatrudnionych
Kobieta po poronieniu, która jest zatrudniona korzysta najczęściej z krótkiego zwolnienia lekarskiego, a potem szybko wraca do pracy. Często się zdarza, że nikt nie informuje jej o przysługującym matkom po poronieniach 8 – tygodniowym urlopie macierzyńskim. Taki skrócony urlop zapewnia im kodeks pracy. Dla pracodawcy dokumentem potwierdzającym fakt urodzenia dziecka będzie wystawiony przez USC akt urodzenia.
Zasiłek pogrzebowy – jako zwrot kosztów pochówku
Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wsparcie finansowe na organizację pogrzebu mogą otrzymać również rodzice po poronieniu, którzy pragną pochować swoje dziecko. Wystarczy, że złożą w ZUS – ie odpowiedni wniosek. Dobrze jeśli rodzice ubiegający się o zapomogę zachowają potwierdzenia wszystkich poniesionych wydatków, w postaci faktur czy rachunków, bo będą je musieli dołączyć do wniosku. Pomoc finansowa należy się wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem emerytalno – rentowym.
Grupy wsparcia, pomoc psychologa – ważne dla kobiety po poronieniu
Obowiązkiem szpitala jest poinformowanie pacjentki o możliwości skorzystania ze wsparcia poradni psychologicznej. Utrata dziecka to dla kobiety ogromne obciążenie. Fizyczne, bo przecież jej ciało musi dość do formy sprzed ciąży, jak również psychiczne. Rozmowa z psychologiem, możliwość opowiedzenia mu o swoich odczuciach i żalu związanym ze śmiercią najukochańszej osoby być może ułatwi jej pogodzenie się ze stratą.
Strony WWW i fora internetowe – na nich kobieta też otrzyma pomoc po poronieniu
Niektóre kobiety po poronieniach mają silną potrzebę podzielenia się swoją historią z innymi. Mamy piszą więc o tym co je spotkało na forach internetowych . Wiele z nich ma nadzieję, że dzięki temu będzie im lżej, szybciej pogodzą się ze stratą dziecka i przy okazji pomogą innym kobietom w podobnej sytuacji. Powstają też całe serwisy informacyjne poświęcone tematyce poronień. Przykładem takiego serwisu może być choćby Poroniłam.pl. Kobiety po poronieniach, często też ich partnerzy, znajdą w nim np. informacje dotyczące badań wykonywanych po poronieniach czy właśnie przywilejów przysługującym rodzicom, których spotkała taka tragedia.
Wszystkie formy pomocy po poronieniu są dobre!
Śmierć dziecka w wyniku poronienia zawsze wywołuje negatywne emocje, zarówno u rodziców, jak i u członków najbliższej rodziny. Nie ma znaczenia, na którym etapie ciąży doszło do nieszczęścia. Smutek po poronieniu jest tym większy, im dłużej dziecko było planowane, im bardziej rodzice wyczekiwali upragnionego potomka. Rodzice, którzy przeżyli śmierć dziecka potrzebują wsparcia, również od państwa. Dzięki niemu uda im się być może szybciej wrócić do równowagi sprzed poronienia.
Tekst powstał we współpracy z poronilam.pl