Porady specjalisty: Jak dobrać cienie do koloru oczu?

Dobór idealnych cieni do powiek często bywa kłopotliwy, podobnie jak dobór kształtu okularów. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że nie każdy kolor będzie im pasował. Jakie barwy podkreślą oczy piwne i zielone, a które upiększą niebieskooką blondynkę? Jak dobrać cienie do koloru oczu? Przedstawiamy porady, które opracowaliśmy we współpracy ze specjalistą ds. kolorów, dr Markiem Borowińskim.

dobór cieni do powiek - grafika

kolaż własny redakcji: zdjęcia mat. prasowe i pixabay.com

Zobacz także: Bell prezentuje: Modny makijaż oczu i ust jesień – zima 2017/18 – prosto z wybiegów mody

Makijaż powinien podkreślać urodę kobiety. A cóż może być istotniejszego niż dobrze wykonany make-up oczu, które są nazywane zwierciadłem duszy? Dzięki świetnie dobranym cieniom do powiek spojrzenie będzie wyglądało świeżo i promiennie. Co więcej, starannie wykonany makijaż może w zależności od potrzeb optycznie zmniejszyć lub powiększyć oko. A co z kolorem cieni? Jakie mają znaczenie? Jak wybrać odpowiedni?

Oczy zielone

Specyfiką tęczówki w tym kolorze jest szeroki wachlarz odcieni, w których występują. Występują jasnozielone, niemal szare, oliwkowe lub intensywnie zielone. Do wszystkich odcieni tęczówki w tym wiosennym kolorze idealnie sprawdzą się cienie w barwach kontrastującym z zielenią. Doskonale będą wyglądały różne odcienie brązu, granatu czy oranżu, które wydobędą głębię zielonej barwy. W przypadku zielonej tęczówki można spróbować uzyskać efekt drapieżności używając cień w bardzo ciemnym odcieniu, a także robiąc popularne smoky eyes. Można też po prostu uwydatnić jego głębię używając tak modnego ostatnio fioletu. Posiadanie zielonych oczu nie zmusza do rezygnacji z zielonych cieni, należy tylko wybrać takie, które są w innym odcieniu. Panie o oczach w tym kolorze dobrze wyglądać będą także w brązie, złocie i beżu, które nie stanowią kontrastu z tęczówką (barwy harmonijne).

Oczy niebieskie

Oczy niebieskie, jasnobłękitne, a także szare kojarzone są z delikatnością i łagodnością.  Zdarzają się jednak tęczówki w bardzo przenikliwym, chłodnym odcieniu. Dobrze jest podkreślić naturalne piękno takich oczu, bez względu na ich odcień. Idealnie będzie się prezentował w tym przypadku jasny róż, grafit oraz kolor srebrny. Dla nieco odważniejszych doskonale sprawdzi się ciemny róż.  Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to do niebieskich oczu idealne sprawdzi się… pomarańcz, a dokładnie jego wszystkie delikatne odcienie, które pięknie skontrastują błękit oczu. W przypadku niebieskiej tęczówki nie należy przesadzać z ilością cienia, który może przytłoczyć oraz optycznie zmniejszyć oko.  Ciekawie z błękitem będą też wyglądały cienie złote, fioletowe.

cienie do oczu - cała paleta barw

Oczy piwne

W przypadku tego odcienia tęczówki, barwy cieni do powiek powinny być nieco mniej nasycone, aby nieco ożywić spojrzenie. Tutaj sprawdzą się kolory zieleni, brązu czy szarości. Najbezpieczniej w przypadku takiej tęczówki wybrać cienie z palety miedzi oraz fioletu, który będzie idealny na mniej formalne wyjścia. Idealnie sprawdzą się tu także kolory naturalne, jasne brązy lub beże, gdyż dodadzą spojrzeniu głębi oraz miękkości.

Oczy czarne

Posiadaczki ciemnych, a wręcz czarnych oczu mają największe możliwości w przypadku makijażu. Ciemne tęczówki prezentują się dobrze w przypadku każdego koloru cieni do powiek. Idealnie sprawdzą się zarówno cienie mocne i wyraziste, takie jak fiolet, grafit, ciemny róż albo granatowy, jak również delikatne kolory, czyli na przykład złoty, pistacjowy, oliwkowy, podkreślające głębię ciemnego spojrzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać o jednej zasadzie – kolor cienia do powiek nie może być bardziej nasycony niż kolor tęczówki, gdyż może wywołać efekt  zmęczonego, „zgaszonego” oka, które utraciło cały blask.  Istotne jest, aby cienia nie nakładać za dużo oraz rozcierać go od zewnętrznego kącika w kierunku łuku brwiowego.

 –  Mimo wszystko najważniejsze jest także dopasowanie kolorów używanych cieni do powiek do naszych osobistych preferencji oraz sytuacji. Do biura użyjemy cieni w nieco bardziej stonowanych kolorach, a w przypadku wyjścia na imprezę będziemy mogli pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa – radzi dr Marek Borowiński, znany specjalista od psychologii koloru.

Na następnej stronie o tym, jak dopasować kolor do włosów!

Jak dobrać cienie do koloru oczu? Jak dopasować kolor także do włosów?

kobieta z piwnymi oczami

pixabay.com

Warto także pamiętać, by unikać ciemnych kolorów, jeśli mamy delikatną skórę i włosy. Jak dopasować kolor makijażu do barwy pasm? Poniżej uproszczona, krótka ściągawka.

Włosy blond – kolor morelowy, szary, złoty, brąz, beż

Włosy brązowe – wrzosowy, fiolet, łososiowy

Włosy czarne/ ciemnobrązowe – purpura, śliwka, miedź

Włosy zielone – miedź, brąz, beż, zielenie

Znacie inne sposoby na to, jak dobrać cienie do koloru oczu?

Przeczytaj również: Makijaż do szkoły i na uczelnię

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...