Porady na dobry sen. Co zrobić, aby w końcu porządnie się wyspać?

Masz problemy z zaśnięciem, a gdy to już ci się uda, zrywasz się nawet kilka razy w ciągu nocy zalana potem? Leżąc w łóżku masz raczej wrażenie, że śnisz na jawie? Rano czujesz się jakbyś całą noc pracowała? To oznacza, że twój sen nie ma żadnej wartości, jest „śmieciowy”. Wystarczy jednak, że zmienisz kilka nawyków w ciągu dnia, a w nocy w końcu zaczniesz się relaksować i odpoczywać. Chodzi w końcu o twoje zdrowie! Jeśli jednak i te rady nie podziałają, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Spis treści:

Za krótki, nerwowy i płytki. Czy taki jest właśnie twój sen, pomimo że nad łóżkiem powiesiłaś indiański łapacz snów a przed pójściem do łózka unikasz skrolowania ulubionych mediów społecznościowych? Jeśli tak, musisz to koniecznie zmienić, bowiem ma to bardzo negatywny wpływ na twoje zdrowie. Wśród konsekwencji wymienić należy otyłość, niechęć do życia czy zaburzenia pracy mózgu. Okazuje się, że można jednak zadbać o siebie i w tym zakresie, dlatego postaraj się wprowadzić poniższe rady w życie. Zobaczysz, że każdy dobry sen sprawi, iż będziesz patrzeć na świat przez różowe okulary.

źródło: www.pixabay.com

Porady na dobry sen. Co zrobić, aby w końcu porządnie się wyspać?

Aby mieć dobry sen w nocy, trzeba odpowiednio postępować za dnia. Wystarczy nabrać kilku nawyków, które wcale nie wywrócą naszego życia do góry nogami. A wręcz przeciwnie! Zaprocentują zarówno relaksem w nocy, jak i zdrowiem. Zalet jest cała długa lista. Dobry sen regeneruje ciało i umysł, pozwala się zrelaksować, wspomaga przyswajanie informacji, ma pozytywny wpływ na psychikę i, co również bardzo ważne – na urodę. 

Porady na dobry sen:

1) Kawa do pożywnego śniadania

źródło: www.pixabay.com

Aby mieć dobrą noc, musisz dobrze zacząć dzień. Zacznij od pożywnego śniadania, przykładowo owsianki z orzechami i owocami. Poranne godziny to również dobry czas na wypicie kawy. Może wcześniej nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale kofeina dostarczana twojemu organizmowi nawet w godzinach popołudniowych, może dalej działać gdy kładziesz się spać. Najlepiej po godzinie 15 już po nią nie sięgać.

 

2) Aktywność fizyczna

źródło: www.pixabay.com

Każda aktywność fizyczna sprawi, że nie tylko poczujesz się lepiej za sprawą wydzielających się endorfin. Dzięki niej pracujemy bardziej wydajnie i dzień mija nam intensywniej. Pokłady energii powinny wyczerpać się wieczorem, a poziom hormonów szczęścia wyrównać. Wtedy przyjdzie czas na sen. Jeśli pracujesz przed komputerem, przynajmniej raz na półtorej godziny zrób sobie krótką przerwę na rozprostowanie kości i wzięcie kilku głębokich oddechów. Dzięki temu nauczysz się dobrze oddychać, co przełoży się też na poprawny oddech w nocy i w efekcie -spokojny sen.

 

3) Załatw wszystkie sprawy

www.pixabay.com

Staraj się, o ile to tylko możliwe wciągu dnia  pozałatwiać wszystkie naglące sprawy. Lepiej poświęcić chwilę dłużej i pozałatwiać to wszystko,  co potem może napawać nas stresem i niepokojem. To dotyczy również wszelkich relacji międzyludzkich. Jeśli przykładowo wdałaś się w sprzeczkę z przyjaciółką, postaraj się załagodzić konflikt jeszcze tego samego dnia. Wieczorem, gdy emocje opadną, dręczyć cię będą wyrzuty sumienia, które nie pozwolą ci zasnąć.

 

4) Nie myśl o pracy

www.pixabay.com

Wiele z nas dosłownie żyje swoją pracą i przenosi ją do domu. Tymczasem przynajmniej twoje mieszkanie powinno być ostoją, w której zawsze możesz się zrelaksować. Myślenie o rozwiązaniach, które przeprowadzisz w firmie, czy analiza dnia w pracy podczas próby zaśnięcia jest na tyle absorbująca, że nie pozwoli ci „wyłączyć się” w objęciach morfeusza. Podczas takich niepotrzebnych rozważań mogą zrodzić się tylko kolejne problemy, których i tak nie rozwiążesz w nocy.

 

5) Nie objadaj się na noc

www.pixabay.com

Ostatni posiłek powinnaś zjeść nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Musisz również pamiętać, że nie mogą to być ciężko stawne produkty, jak smażone mięso, kluski czy ziemniaki. Postaw raczej na sałatkę, gotowaną rybę czy warzywne risotto. W przeciwnym wypadku twój organizm wcale się nie zregeneruje, bowiem przez całą noc będzie pracował nad strawieniem jedzenia.

 

6)Przytulanie

www.pixabay.com

Banalna porada? Nic z tych rzeczy! O wiele lepiej się śpi jeśli w pomieszczeniu wyczuwalna jest obecność drugiej osoby, do której można się przytulić. Wówczas czujemy się o wiele bezpieczniejsi i spokojniejsi. Jeśli nie masz życiowego partnera, zrelaksuje cię przytulenie się do kota lub psa. Zwierzęta bowiem również emanują dobrą energią i działają odstresowująco.

7) Przygotuj siebie i łóżko

www.pixabay.com

Pamiętaj, aby nie kłaść się spać w pełnym „umundurowaniu” i nałożonym rano make up-ie. Wykąp się, oczyść twarz, posmaruj się pobudzającym zmysły balsamem. Ubierz swoją ulubiona piżamę lub, jeśli to cię odpręża, nie zakładaj niczego i połóż się w świeżej i przyjemnej dla ciała pościeli. Pamiętaj aby poszewki regularnie zmieniać. Powinnaś też zadbać o odpowiedni materac, być może jest zbyt twardy lub zbyt miękki? Jeśli twoje ciało będzie czuło się na nim niekomfortowo, problemy ze snem nie ustąpią.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...