Porady fitness: o problemach z motywacją oraz niezdrowym trybie życia
Co zrobić, gdy zapał do ćwiczeń z treningu na trening jest coraz mniejszy? Dlaczego niechętnie podejmujemy wyzwanie zmiany stylu życia na prozdrowotny?
Realizacja obranych przez siebie fitnessowych celów nie jest możliwa bez odpowiedniej motywacji. Co jednak zrobić, gdy zapał do ćwiczeń z treningu na trening jest coraz mniejszy? Obecnie coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego jest zdrowy styl życia. Niestety mimo, że jesteśmy tego świadomi niechętnie podejmujemy wyzwanie zmiany stylu życia na prozdrowotny. Jakie są najczęstsze powody takiego zachowania? Autorką porad jest Magdalena Szwed – menadżer fitness z Centrum Fitness Fabryka Formy.
5 sposobów na problemy z motywacją
Najlepszym sposobem na zanikającą motywację jest współpraca z trenerem personalnym, który nie pozwoli na to, byśmy porzucili swoje marzenia o pięknej sylwetce. Ciekawym sposobem jest również skorzystanie z urządzenia MyZone, które monitoruje naszą aktywność fizyczną, za każdy trening przyznaje nam odpowiednią ilość punktów, motywuje nas i nagradza za każdą minutę wysiłku. Jeśli mamy problemy z motywacją możemy je także rozwiązać biorąc udział w treningach grupowych (np. spinning). Wspólny wysiłek i rywalizacja są skutecznym sposobem motywacji. Regularne pomiary naszego ciała i obserwowanie coraz to lepszych wyników mogą być również zachętą do dalszej aktywności fizycznej. Dodatkowo możemy wyobrażać sobie siebie w wymarzonej formie.
5 usprawiedliwień, dla których pozwalamy sobie na niezdrowy styl życia
Najczęstszym powodem takiego zachowania jest wygoda, lenistwo i brak motywacji. Jednak sami przed sobą szukamy wymówek, dla których żyjemy niezdrowo. Jedną z nich jest powoływanie się na ciągły brak czasu. Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, że człowiek dobrze zorganizowany ma czas na wszystko. Narzekamy również na brak pieniędzy, które potrzebne są, by prowadzić zdrowy styl życia. Zapominamy o tym, że możemy wybrać formę aktywności fizycznej, która nie będzie wymagała od nas dużych nakładów finansowych. Kolejnym wytłumaczeniem jest to, że po całym dniu pracy i wypełniania obowiązków nie mamy siły na ćwiczenia. Pamiętajmy jednak, że regularnie ćwicząc budzimy w sobie dodatkowe pokłady energii. Skarżymy się także na dolegliwości zdrowotne, które uniemożliwiają nam aktywność. Tu podobnie jak przy poprzedniej wymówce – im jesteśmy bardziej aktywni, tym jesteśmy zdrowsi. No i oczywiście każde nowe działania planujemy rozpocząć od poniedziałku, odsuwanie startu na później nie przynosi nic dobrego, wręcz przeciwnie – rozleniwia nas coraz bardziej. Więc może wystarczy błahych wymówek.