Porady eksperta: jak trwale zlikwidować pajączki na nogach

Zmagasz się z problemem pajączków na nogach?  Domowe sposoby, peelingi, masaże, maści obkurczające naczynka nie przynoszą efektów? Jeśli przeraża Cię skleroterapia i długi okres rekonwalescencji być może zdecydujesz się za zabieg laserowy? Wspólnie z naszym ekspertem, Urszulą Sztwiertnią radzimy, jak trwale zlikwidować pajączki na nogach . 

jak trwale zlikwidować pajączki na nogach

Skuteczną, ambulatoryjną możliwością, która pozwala wyleczyć niewydolność żył kończyn dolnych, jest system laserowy. Mniejsze, nieestetyczne naczynka również pomoże zwalczyć laseroterapia. Radzimy, na co zwrócić uwagę decydując się na zabieg, aby uniknąć długotrwałej rekonwalescencji.

Pajączki na nogach  – Czym są?

Objawy polegające na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych na nogach, popularnie nazywanych pajączkami, pojawiają się często u młodych osób. Na ich powstanie narażone są całe nogi. Gdy naczynka pojawią się na udach bądź łydkach i kostkach, mamy często do czynienia z poważniejszym problemem, który niesłusznie traktowany jest w kategoriach kosmetycznych. Ta przypadłość może być oznaką m.in. przewlekłej niewydolności żylnej, która jest poważnym schorzeniem. – Pajączki naczyniowe kończyn dolnych, bądź tak zwane wenektazje dotyczą wielu kobiet. Powstają gdy zastawki nie działają prawidłowo, mięśnie są słabe lub za mało się ruszamy. Ponadto powstawanie pajączków to również przypadłość genetyczna, więc jeżeli np. mama borykała się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczyć także nas. Ryzykiem zwiększającym powstanie naczynek jest też długotrwała praca siedząca lub stojąca, problemy z hormonami i przegrzanie, będące skutkiem nadmiernego opalania się czy wizyt na solarium tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol, specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Pajączki na nogach – Jak usunąć je na trwałe?

Jeśli decydujemy się na zabieg, lekarz powinien doradzić nam, jaki sposób leczenia będzie najbardziej optymalny. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja pajączków, ich średnica i głębokość. Jest to bardzo istotne, ponieważ do charakteru objawów dobiera się parametry lasera, a to z kolei decyduje o ostatecznym komforcie i efekcie zabiegu.

Konsekwencjami nieodpowiedniego dopasowania wiązki lasera do miejsca, wielkości i głębokości naczynek mogą być trwałe przebarwienia na skórze i oparzenia. Dzieje się tak, ponieważ skóra na udach i łydkach jest szczególnie wrażliwa na ciepło, znacznie mniej odporna na poparzenia i goi się wolniej niż skóra na twarzy.

Aparatem dedykowanym naczynkom na nogach jest laser. –Laser Nd:YAG, emitujący falę o długości 1064nm, uważany jest za najbardziej efektywną metodę w usuwaniu naczynek na nogach o średnicy do 4mm. Najgłębsze wnikanie w skórę oraz słabe pochłanianie światła przez melaninę przy stosunkowo wysokim pochłanianiu przez hemoglobinę gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów dla pajączków, które w odróżnieniu od naczyniek na twarzy są na ogół położone głębiej i mają większą średnicę. Jest to metoda bezinwazyjna. Należy jednak podkreślić, że w przypadku występowania żył o większej średnicy należy je najpierw usunąć ponieważ one są przyczyną powstania pajączków. Naczynia o średnicy powyżej 4mm również usuwa się za pomocą lasera. Jest to zabieg ambulatoryjny, ale laser działa inwazyjnie (endożylnie).wyjaśnia Urszula Sztwiertnia.

Pajączki na nogach – Kuracja laserowa

Ideą zabiegu laserem jest wykorzystanie procesu fototermolizy. Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę i zamieniane na ciepło. Ważne jest, aby w trakcie zabiegu naczynie zostało skoagulowane w całym przekroju (jeżeli warunek ten nie jest spełniony naczynie nie zostanie zamknięte i efekt poprawy jest krótkotrwały). Zamknięcie naczyń ma charakter trwały. Resorpcja, czyli naturalne wchłonięcie zmiany przez organizm, następuje od kilku do kilkudziesięciu dni w zależności od rozmiarów obszaru, na którym występowały naczynia oraz od ich średnicy. Zabieg jest całkowicie bezpieczny – działaniu lasera poddawane są tylko widoczne pajączki. W zależności od rozległości problemu konieczne są od 1 do 3 zabiegów.

Osoby, które poddały się kuracji, mogą zaraz po niej normalnie funkcjonować i nie muszą przerywać swoich codziennych zajęć. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się jednak unikanie wysiłku fizycznego oraz bardzo gorących kąpieli. Przez około miesiąca nie powinno się także wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne – m.in.. z tego powodu zabiegi laserowe polecane są w zimie i wczesną wiosną, kiedy zmiany redukują się szybciej i łatwiej.

Dzięki terapii, założenie spódniczki i odsłonięcie nóg latem nie będzie stanowiło problemu. Co więcej, nie będziemy też narażeni na ewentualne powikłania i długi okres rekonwalescencji po skleroterapii. Również nie będziemy skazane na rajstopy, bądź opatrunki uciskowe.

Co sądzicie o takiej metodzie zabiegu trwałego usunięcia pajączków na nogach?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gusia.  10 lutego 2015 08:46

  Laser w wielu zabiegach pomocny.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  10 lutego 2015 09:28

  Mi pajączki po ciąży zostały.

  Odpowiedz
 3. martucha180  10 lutego 2015 11:19

  Dobra metoda!

  Odpowiedz
 4. bbo  10 lutego 2015 11:59

  I znów laser przychodzi z pomocą.

  Odpowiedz
 5. Gocha  23 lutego 2015 22:39

  Ja też się wzbogaciłam o nowe pajączki po ciąży ;/ A co do wstępu do tego artykułu: „..domowe sposoby, peelingi, masaże..” peelingi i masaże, szczególnie intensywne są zabronione u osób z wzmożoną kruchością naczynek!
  Laser rzeczywiście jest skuteczny, tylko szkoda, że to wszystko jest takie drogie ;/

  Odpowiedz
 6. Daria  28 września 2018 12:53

  No właśnie nie jest aż takie drogie. Też tak myślałam dopóki nie poszłam na darmową konsultację do Kliniki cosmetologici. 1 zabieg ok 100zł (generalnie są od 60zł, ale zależy od naczynek, miejsca itd). Na kilka zabiegów wydasz maks kilkaset złotych. W porównaniu do innych zabiegów na zmarszczki, cellulit czy nawet powiększanie ust kwasem to jest bardzo mało. Zabieg na którym ja byłam – quadro Star pro własnie tyle mnie wyniósł. Oczywiscie zależy od możliwości finansowych ale w kilka miesięcy da się uzbierać taką kwotę 🙂 A to jest na pewno bardziej wydajne niż stosowanie tych wszystkich kremów w dłuższym okresie

  Odpowiedz
 7. Celina  15 października 2018 14:20

  Daria, a powiesz mi jak to jest ze znikaniem zaczerwienienia po laserze? Bo czytam o nim same dobre opinie i z chęcią sie wybiorę tylko nie wiem czy mogę się potem pokazywac w pracy tego samego dnia 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany