Poradnik podróżnika – nieoczekiwane sytuacje na urlopie, które mogą wydarzyć się każdemu

Urlop to czas kojarzący się z beztroską i wypoczynkiem. Każdy podróżnik powinien jednak brać poprawkę na różne przykre zdarzenia, które mogą pokrzyżować plany. Nie wszystko da się przewidzieć, ale warto wiedzieć, co robić w takich sytuacjach i jak ubiegać się o odszkodowanie.

Spis treści:

Zgubiony bagaż, nagła choroba, kradzież walizki czy dokumentów – to często spotyka podróżnych

Wyjeżdżając na wakacje, nikt nie nastawia się na to, że spotka go coś nieprzyjemnego. Tymczasem nie są rzadkością opóźnienia na lotniskach, uszkodzenia bagażu z winy przewoźnika, kradzieże dokumentów czy pieniędzy lub nagłe zachorowania. To tylko niektóre ze zdarzeń, z którymi niestety trzeba się liczyć. Ostrożność i uważność nie zawsze wystarczają, chociaż oczywiście warto je zachować. Zwykle w takich okolicznościach pojawia się pytanie: jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czy w przypadku uszkodzenia bagażu? Kto ponosi winę: linia lotnicza czy pasażer? Z pomocą przychodzi wówczas ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia nie tylko zwrot kosztów leczenia za granicą, ale jest też podstawą do wypłaty świadczenia.

Ponadto masz prawo, aby z wnioskiem o stosowną rekompensatę wystąpić np. do przewoźnika. Gdy w rachubę wchodzi odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku, przydają się rachunki potwierdzające wartość bagażu. Musisz wtedy wypełnić PIR, czyli Property Irregularity Report (Raport Niezgodności). Obowiązuje to także w przypadku opóźnienia bagażu. Na złożenie reklamacji dotyczącej uszkodzenia masz 7 dni oraz 21 dni, kiedy chcesz dostać odszkodowanie od linii lotniczych za opóźnienie dostarczenia. Potrzebny będzie m.in. dowód nadania bagażu. Górna granica odpowiedzialności przewoźnika wynosi 1288 SDR (ok. 6800 zł), co oznacza maksymalną wysokość odszkodowania – nawet jeśli rzeczy znajdujące się w walizce były droższe. Pamiętaj, że rejestrować należy bagaż przeznaczony do transportu w luku bagażowym. Kluczowe znaczenie mają tu rozmiar i waga bagażu. Na pokładzie można przewozić tylko rzeczy pierwszej potrzeby – każdy przewoźnik ma w tym zakresie własne wytyczne, z którymi należy zapoznać się przed lotem.

Dobra polisa to nie tylko ubezpieczenie bagażu

Za różne szkody, w tym kradzież czy zagubienie bagażu odszkodowanie możesz również otrzymać od ubezpieczyciela. Warunkiem jest jednak posiadanie polisy podróżnej. UNIQA oferuje kilka jej wariantów z wysokimi sumami ubezpieczenia i dodatkami dopasowanymi do konkretnych potrzeb. Ogólne warunki ubezpieczenia określają m.in. kiedy przysługuje Ci odszkodowanie, jak dokonać zgłoszenia szkody i jakie zdarzenia nie są objęte ochroną. Plusem posiadania dobrej polisy turystycznej jest to, że chroni ona kompleksowo. Uwzględnia np. koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. W razie jej braku sam musisz ponieść odpowiedzialność finansową za skutki wielu nieoczekiwanych zdarzeń. Bywa, że są to naprawdę znaczące wydatki, np. za pobyt w szpitalu, a mając polisę, można ich uniknąć.


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 1,00 z 5)
loading... zapisuję głos...